PERMISE PESCUIT - 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de APSHD » 03 Apr 2015, 11:09

Maniacs scrie:Stie cineva daca s-au tiparit cardurile ANPA pe 2015? SI-a ridicat careva permisul?
Cei de la ANPA inca nici nu mi-au cerut se le dau tabelele cu permisele pentru 2015 pentru tiparit . Mi-au cerut numai OP ca le-am achitat cv. de 30 de lei de fiecare pescar. La Asociatie am peste 3000 de permise neridicate de catre pescari .

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de APSHD » 08 Apr 2015, 10:32

Astazi m-au anuntat cei de la ANPA sa le predau tabelele cu pescari si OP la Trezorerie pentru cv. de 30 de lei pentru fiecare membru , dar tiparirea permiselor inca nu a inceput si nu sunt sanse sa inceapa in curind.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 08 Apr 2015, 23:24

APSHD scrie:Astazi m-au anuntat cei de la ANPA sa le predau tabelele cu pescari si OP la Trezorerie pentru cv. de 30 de lei pentru fiecare membru , dar tiparirea permiselor inca nu a inceput si nu sunt sanse sa inceapa in curind.
Frumos ce sa zic, ca romanii, tot incepe prohibitia, ce ne trebuie permise?
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 20 Apr 2015, 23:05

Am discutat astazi telefonic cu doamna de la permise ... Din ce mi-a spus permisele s-au tiparit doar pentru cei care au depus actele in ianuarie-februarie (eu le-am depus la inceputul lunii martie) ... Contract cu cei care le tiparesc ar fi fost facut doar pentru cele 2 luni ... Din exprimarea ei, citez din memorie "Oricum e prohibitie 2 luni iar din iunie pescuiesti cu chitanta" cam reiese ca anul asta nu s-ar mai tipari permise, tipic romaneste ce sa spun ... Sa speram ca n-am inteles eu bine si noi astia doritorii vom primi pana la urma si "plasticele" ravnite ...

Daca mai are cineva info rog sa posteze ...
Vremurile frumoase au trecut ...

metaxa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2015, 13:08

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de metaxa » 28 Apr 2015, 13:25

buna !!! sunt nou pe forum si nou in ce priveste spinning-ul !!! avand in vedere ca la Brasov nu avem reprezentanta ANPA si nu doresc sa ma afiliez nici unei asociati AJVPS stie cineva cum as putea intra in posesia unui permis de pescuit ANPA ???

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de APSHD » 28 Apr 2015, 14:58

Foarte simplu plate-ti la trezoreria 30 de lei reprezentind taxa permis de pescuit dupa care cauti Inspectorul piscicol din judetul tau ca sa-ti puna o stampila pe chitanta dupa care platesti taxa de acces pentru zonele care sunt atribuite asociatiilor din judetul tau daca pescuiesti pe ele daca nu D-zeu cu mila .
De anul viitor se va schimba legea si vine o alta harababura care va tine iara citiva ani pina alti vor schimba iara lagile si tot asa in continuare.
Daca nu ai reprezentanta ANPA la tine in judet pescuiesti cu chitanta de la trezorerie cu tupeu pe apele ne arondate altor asociatii.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de rcorbu » 28 Apr 2015, 15:22

metaxa scrie:buna !!! sunt nou pe forum si nou in ce priveste spinning-ul !!! avand in vedere ca la Brasov nu avem reprezentanta ANPA si nu doresc sa ma afiliez nici unei asociati AJVPS stie cineva cum as putea intra in posesia unui permis de pescuit ANPA ???
si eu sunt scarbit de asociatii, dar daca fac un calcul cat inseamna timp pierdut pana la sediul ANPA -Bucuresti sau sa-l gasesc pe inspectorul ANPA din Ploiesti, am ajuns la concluzia ca mai bine dau 50 ron la asociatie si stau linistit.

APSHD are dreptate, dar fa si tu niste socoteli sa vezi ce varianta este mai buna !

metaxa
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 28 Apr 2015, 13:08

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de metaxa » 28 Apr 2015, 22:25

Mulțumesc pt sfaturi !!!!

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 06 Mai 2015, 22:08

Legat de "plastice" a mai dat cineva pe la sediul ANPA sau vreun telefon ceva?
Vremurile frumoase au trecut ...

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de danone » 07 Mai 2015, 07:25

APSHD scrie:Foarte simplu plate-ti la trezoreria 30 de lei reprezentind taxa permis de pescuit dupa care cauti Inspectorul piscicol din judetul tau ca sa-ti puna o stampila pe chitanta .
Pai ce , e musai ca inspectorul sa-ti puna stampila ca sa fie valabila taxa? Altfel nu e valabila? Cine a mai inventat si tampenia asta? Unde scrie in MO ca are acoperire legala ?
Daca platesc o taxa de drum trebuie sa ma duc sa-mi puna CNADNR stampila ca sa fie valabila ?

Scrie răspuns