PERMISE PESCUIT - 2015

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Septimiu » 07 Mai 2015, 08:54

In Cluj au program numai Vinerea de la 9 parca. O sa sun maine de curios daca au venit plasticele dar numai de curiozitate. Oricum nu am de gand sa imi mai pierd cateva ore ca sa ridiic o bucata de plastic atata timp cat pot sa pescuiesc linistit doar cu chitanta.
Pe chitanta mie mi-a pus stampila cu ANPA, timbrul fiscal de 2 lei si a scris de mana "preluat documentatie in data..."
Din cate vad, pe chitanta, la nataura obligatiei de plata scrie: "Taxe pt elib lic si aut funct." Deci nu scrie clar ca ai platit 30 de lei pentru permis de pescuit. Probabil ca vor sa evite situatiile in care daca ai o platit la trezorerie o chitanta de 30 de lei pentru altceva sa poti folosi aceasi citanta pentru pescuit. Este numai o parere personala.

rcorbu
veteran
veteran
Mesaje: 1170
Membru din: 22 Iun 2006, 15:14
Localitate: Ploiesti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de rcorbu » 08 Mai 2015, 09:20

danone scrie:
APSHD scrie:Foarte simplu plate-ti la trezoreria 30 de lei reprezentind taxa permis de pescuit dupa care cauti Inspectorul piscicol din judetul tau ca sa-ti puna o stampila pe chitanta .
Pai ce , e musai ca inspectorul sa-ti puna stampila ca sa fie valabila taxa? Altfel nu e valabila? Cine a mai inventat si tampenia asta? Unde scrie in MO ca are acoperire legala ?
Daca platesc o taxa de drum trebuie sa ma duc sa-mi puna CNADNR stampila ca sa fie valabila ?
Din pacate la ANPA nu e precum la CNADNR, unde sistemul informatizat permite sa platesti la orice benzinarie si automat esti inregistrat in baza de date CNADNR, si te vezi pe site-ul lor daca ai rovigneta valabila sau nu.
In lege scrie ca permisul se vizeaza anual, prin urmare acea stampila a asociatiei sau inspectorului ANPA reprezinta viza.
Practic o sa vezi pe malul apei, in mod normal cei ce fac controlul ar trebuii sa inteleaga, dar exista si riscul sa te certi cu ei !

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de danone » 08 Mai 2015, 09:52

Plasticul il am din 2012 dar fara nicio bulina, numai daca nu cumva il dadeam la aia de la sectia de votare sa-mi aplice una :lol:
Asta e sora cu taxa de pescuit platita la RNP. Pe bonul ala fiscal nu scrie niciun nume doar taxa pescuit 2015, deci oricine il prezinta poate sa pescuiasca. Apropo cine stie poate ca am noroc sa-mi iasa bonul la sorti la loteria lui Ponta si m-am scos pe 2015 :lol:

danone
veteran
veteran
Mesaje: 901
Membru din: 19 Mai 2006, 13:04
Localitate: Cluj si Belis

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de danone » 15 Mai 2015, 08:32

Stie cineva sa-mi raspunda in ce conditii legale poate sa pescuiasca o persoana de alta cetatenie , pe apele publice din Romania? I se emite chitanta trezo? :shock: Sau nu are acest drept? Ca doar nu o sa-l port pe la ANPA in conditiile in care programul de acolo e de numai 2 ore doar vinerea.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 15 Mai 2015, 11:01

Pt. acte depuse in 9 martie anul in curs mi s-a zis ca au venit plasticele ... Inca n-am ajuns sa-l ridic ... (vorbesc de anpa bucuresti) ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Unditeanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 24 Apr 2015, 14:38

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Unditeanu » 18 Mai 2015, 16:50

Intrebare de baraj, cu carnetul de membru AJVPS in buzunar pot pescui pe ape "libere" daca nu am si acel plastic de la ANPA chiar daca am platit toate handarlele la asociatie?

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de boistean » 19 Mai 2015, 18:49

carnetul nu are nicio valoare. cu sau fara "plastic", poti pescui doar daca ai chitanta care sa dovedeasca plata taxei de pescuit la bugetul statului, plus timbrul fiscal de 2 lei.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 19 Mai 2015, 19:22

Asztazi mi-am ridicat "plasticul" ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Unditeanu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 14
Membru din: 24 Apr 2015, 14:38

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Unditeanu » 19 Mai 2015, 19:44

boistean scrie:carnetul nu are nicio valoare. cu sau fara "plastic", poti pescui doar daca ai chitanta care sa dovedeasca plata taxei de pescuit la bugetul statului, plus timbrul fiscal de 2 lei.
Am specificat ca am platit taxa asociatie, taxa anpa si ce o mai fost pe acolo, dar nu am plasticul, doar carnetul in care sunt trecute datele personale, ale asociatiei si data cand am platit aceste taxe. Anexa am si chitanta cu specificatiile clare ce am platit.

Deci?

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: PERMISE PESCUIT - 2015

Mesaj de Maniacs » 19 Mai 2015, 22:09

Normal daca ai achitat taxa pe anul in curs si ai fost sa-ti depui actele pentru permis ar trebui sa fii "legal" ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Scrie răspuns