AGVPS - odihneasca-se in pace

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 01 Noi 2007, 19:16

apsalba scrie:.......................

Astept un punct de vedere da la redactorii Aventuri la pescuit.
pai scriele lor direct,sau posteaza pe forumul lor ca si asa aici nu prea te mai baga lumea in seama :twisted:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Sile
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 193
Membru din: 07 Iun 2005, 09:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sile » 01 Noi 2007, 19:57

Cum le zici mata apsalba asa ceva ... mai rar!

Ce-are a face ONGu cu OC1u? Iar in ultima hartie, care e doar o cerere neangajanta completata cred eu eronat, nu vad nimic penal. Ju si Ru sunt cele din foile 2 respectiv 3. Care-i problema?

Hai bre ca ar trebui sa poti mai mult! Cu spete d-astea te prezinti mata?
Mie-mi place-n Delta!

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 01 Noi 2007, 21:22

Chiar asa. Ce are a face ONG cu cooperativa? Uitate putin la temeiul legal invocat (actul de infiintare). O sa vezi ca scrie acolo legea 26/1976. Asta era legea economiei vanatului, nu actul de infiintare al AGVPS (Decretul 211/1948). Pe versa (nu am postat) spune ca falsul in declaratii se premiaza de la 3 luni la 2 ani, daca fapta nu este mai grava. La ONG in 2000 s-a pus o dare de raportare contabila cu codul fiscal de la cooperativa. Ce a facut asociatia pana in 2000? Nu ti-a luat cotizatia? Unde s-au dus marafetii? La cooperativa?
Adresa ministerului nu-ti spune nimic? Decretul de infiintare spunea ca se infiinteaza in subordinea Ministerului Silviculturii. Cand prin HG te da afara pe unde mai haladuiesti? Era o lege (nr. 15/1990) care spunea ca toate unitatile economice se transforma in regii si societati. Indicatorii de plan sunt pentru asociatii? Unde este HG pentru AGVPS? S-a confindat cu legea 26/1976?
Ultima hartie este o cerere de inscriere de mentiuni, nu o hartie neangajanta, Este din 2004. Este a cooperativei sau a asociatiei? Care asociatie? Uitate pe www.just.ro - registru; ONG poz 7012 si o sa vezi ca hotarare de infiintare Incheierea 130/1998. Asta a fost casata prin decizia ICJJ nr.685/1999. O sa vezi si alte lucruri interesanta. Desi spune ca este facuta prin lege, apar niste tovarasi ca membri fondatori. I-o fi facut Dej la imprimanta (pardon, la indigo, imprimantele aparand mult mai tarziu)
O sa mai vezi si alte docomente. Cand asociatiile plang dupa bazine de pescuit, baietii iau sute de hectare de la prietenii de la CNAFP si tov. Gigi. Vrei si niste preturi? Ce-ai zice de rchivalentul a 115 kg grau la hectar pentru hectarul de luciu de apa? Sau sutirea imobilului de pe strada Vasanesti (12.000 mp + ceva cladiri moca) platit de minister din fondul de investitii si care baietii il dau drept proprietate?
O sa va mai dau si alte documente.

Luci
veteran
veteran
Mesaje: 617
Membru din: 07 Iul 2004, 11:53
Localitate: Cluj

Mesaj de Luci » 01 Noi 2007, 22:35

mda, nu cred nimic si nu ma impresioneaza chestiile trunchiate, lucrurile spuse pe jumatate si/sau voi denaturate...

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 02 Noi 2007, 07:38

Ce este trunchiat? Nu se vede stampila Registrului comertului si temeiul de drept invocat? Dosarul are 138 de file. il pot posta pe tot dar ocupam spatiul degeaba. Te-ai uitat pe www.just.ro-registru asociatiilor poz. 7012? Vei vedea temeiul de dret invocat de agvps si legea 26 este amintita ca act recunoastere nu de infiintare. Vei vedea si membrii fondatori ai acestei caracatite, cu toate ca era facuta prin lege. Te poti considera coleg cu Ristea Priboi? sau cu celebru Calciu sau Antonescu? Ii gasesti ca fondatori.Voi nu traiati in 1998? Va intrebat cineva cand s-a constituit agvps sau vreo filiala locala? Pentru cei care se dau drept agvps-isti ii anunt ca sunt doar detinatori de carnete de membru. Vazand actele prin care s-au constituit asciatiile judetene si temeiul de drept invocat (art.2 din L.21/1924) o sa constati ca cei cere le conduc nici nu se nascusera. Adresa ministerului nu spune negru pe alb faptul ca numita avea indicatori de plan? Sti vreun ONG cu indicatori de plan? Ai citit L.15/1990? Temeiul de drept era legal o HG prin care sa se stabileasca patrimoniul, sediul, forma de organizare, etc. Nu stiu cati ani ai, dar te anunt ca pe vremea ciuruitului era o anexa a gospodariei de partid care se ocupa de masacrele cinegetice ale activului de partid, ministerul silviculturii fiind cel care facea deconturile. masacrele sunt continuate de actuala nomenclatura de partide. Apropo. Anexat este si un statut pr care scrie Uniunea vanatorilor si pescarilor sportivi, nelegalizat, si copiat la xerox dupa un carnetel. Va dau numele organelor de conducere:
- presedinte - Sergiu Celac
- prim vicepresedinte - Selaru Niculai
- vicepresedinte - Victor Tarus !!!!!

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 02 Noi 2007, 12:15

aps alba ai visat vreodata ca te urmareste cineva si nu poti fugii??? :D
sau ca te ineci si dai din maini dar degeaba???? :D


acum tu centrezi tu dai cu capul si ai si poarta goala.vezi sa nu cumva sa ratezi ca eu cred ca vei fi foarte dezamagit.


bafta ca la pescuit

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 02 Noi 2007, 14:29

Itzi dau o veste trista. Nu mai sunt singur. Se ocupa de probelema parchetul general. Vorba aia; odihneasca-se in pace. Sigur nu le va fi usor. Eu chiar nu glumesc. Cine crede ca glumesc se insala. Important este ca cei care vor totusi binele pescuitului si inteleg valorile societatii civile, sa priceapa demersul meu. Nu este cazul tau; din pacate.

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 03 Noi 2007, 17:41

apsalba scrie:Anexat este si un statut pr care scrie Uniunea vanatorilor si pescarilor sportivi, nelegalizat, si copiat la xerox dupa un carnetel. Va dau numele organelor de conducere:
- presedinte - Sergiu Celac
- prim vicepresedinte - Selaru Niculai
- vicepresedinte - Victor Tarus !!!!!
Nu este acelasi Victor Tarus pe care l-ati curtat sa-i dati o functie de conducere la federatie? Ce sa mai inteleaga oamenii din toata telenovela asta? :D

malin
senior
senior
Mesaje: 334
Membru din: 12 Mai 2005, 16:50
Localitate: Bucuresti

Mesaj de malin » 04 Noi 2007, 12:06

Ca tot e duminica si n-am mers la peste... Nea fane, apropos, cine este campionul national FNPS la spinning, ca ar fi trebuit sa terminati campionatul pana acum. Da la stationar, ca ma intreaba vecinii din bloc?

Avatar utilizator
Vali Vesa
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 260
Membru din: 21 Dec 2006, 09:10
Localitate: Constanta

Mesaj de Vali Vesa » 04 Noi 2007, 14:13

malin scrie:Ca tot e duminica si n-am mers la peste... Nea fane, apropos, cine este campionul national FNPS la spinning, ca ar fi trebuit sa terminati campionatul pana acum. Da la stationar, ca ma intreaba vecinii din bloc?
Si la crap? Ceva concursuri? Rezultate?

Scrie răspuns