AGVPS - odihneasca-se in pace

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 30 Oct 2007, 11:56

Nu am intrat pe topic intrucat am asteptat dosarul AGVPS de la registrul comertului. Aceste documente ingrozesc pe cel care le citeste. Am crezut initial ca gaura la buget este cat de cat rezonabila. M-am inselat. Trece usor de suta de milioane de euroi.
Sa le luam pe rand. In baza cererii de inmatriculare nr. 3811/7.05.1991, agvps solicita inscrierea in Registrul comertului, avand ca optiune organizatie cooperatista. Primul fals ce apare este actul de infiintare declarat si anume L.26/1976 privind economia VANATULUI. Obiectul de activitate:servicii si import-export. Nr. de inregistrare este J40/3216/1991, cod fiscal R2351547. Se poate verifica pe www.listafirme.ro.In dosar se gasesc aceleasi documente ca si la dosarul de la judecatoria sect. 2 Bucuresti.
Mai nou prin cererea de inscriere de mentiuni din 11.10.2004, agvps apare la registrul comertului ca SRL!!!
Alte nazbatii; agvps concesioneaza de la ADS urmatoarele iazuri: Afumati 3 si 4 si Sindrilita 1,1A,2 suprafata totala 35,91 ha (49 ani) redeventa echivalent lei a 115 kg grau STAS813/68/ha anual.
Ferma Frumusani jud. Calarasi, 113 ha luciu de apa-49 ani- redeventa echivalent lei a 294 kg grau acelasi STAS. Imobilul din str. Valsanesti (cladire 3 nivele, 12.843mp incinta hala de productie, centrala termica platforme, etc) platite de Ministerul economiei forestiere din contul de investitii conf. HCM 181/1979 si insusita de numita.
Interesant este ca pe web site-ul cu firmele, AGVPS are interdictie de a practica vanatoarea ca sport si pentru recreere.
Frumos. Ma gandesc ca toate asociatiile si-ar dori asa ceva. Nu? Sau unii sunt mai egali ca altii.
Ii anunt si pe numitii agvps-isti care monitorizeaza acest site, ca aceste documente au fost inmanate cu un memoriu aferent primului ministru, cu rugamintea sa-si puna subalternii la treaba si sa recupereze patrimoniul sutit de domnii aristrocrati moderni in frunte cu acest capo di tutti capo numit Selaru, si pe care ma gandesc sa-l citez ca martor in procesul prin care le-am cerut desfiintarea. Ca sa fie treaba completa acelasi memoriu a fost remis si prietenului primului ministru (donmul Basescu) si Parchetului general. Il astept pe tov. Selaru sa ma dea in judecatra pentru calomnie. Nu o luati ca pe o ambitie personala. Ar trebui sa luati cu toti pozitie.

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

TU DAI TU ...

Mesaj de pescuitorul » 30 Oct 2007, 22:51

aps alba nu pot decat sa te "felicit".as vrea sa fiu si eu martor.acum urmeaza o postare in care sa te feliciti singura sau sa te incurajezi mai tare ca il vei chema si pe Tariceanu sau Nastase la proces ca doar tu esti cel mai tare din tara. Toata lumea sta drepti in fata ta.
Iti reamintesc cand vei reusii ceva sa ma anunti sa iti fac cinste cu o bere.
Spor la treaba ca doar pensionarii nu au ce sa faca decat sa caute rosiile din ciorba altora decat carnea din farfuria lor.
cu stima
:D :D :D

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 31 Oct 2007, 13:27

o sa trec peste consideratia ta potrivit careia e vorba doar despre o curiozitate maladiva a mea referitor la hotiile AGVPS (apropo tu daca sesizezi o hotie ce faci? te faci ca ploua ca nu-i treaba ta?) si o sa postez cateva documente:
adresa de la ministerul mediului prin care sunt anuntati ca nu mai fac parte din subordinea acestui minister, cum era inainte de 1989.

Imagine

cererea de inmatriculare in Registrul Comertului prin care AGVPS se propune organizatie cooperatista (!) si in care ca act de infiintare este trecut nu Decretul 211/1948 al Consiliului de Ministri, care ii dovedea caracterul public ci Legea vanatorii din 1976.

Imagine

urmeaza un certificat de inregistrare fiscala prin care ONG-ul AGVPS este si firma privata(R-platitor de TVA)

Imagine

si o cerere de inregistrare a unor modificari in Registrul Comertului in care AGVPS "uita" ca este organizatie cooperatista si se considera SRL.

Imagine

asadar cu patrimoniul primit cu titlu gratuit de la stat (furat) sau obtinut pe baza folosirii gratuite a resurselor statului, AGVPS s-a infiintat atat ca ONG cat si ca firma privata. cand ii pica bine se recomanda cu datele de inregistrare din Registrul Comertului cand vroia sa se dea ONG folosea datele de inregistrare din Registrul Asociatiilor si Fundatiilor. bineinteles ca activitatea economica desfasurata era trecuta pe ONG ca doar nu erau fraieri sa plateasca impozit.
astept comentarii.

Gabor Gabriel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 05 Mar 2007, 21:16
Localitate: Radauti

Mesaj de Gabor Gabriel » 31 Oct 2007, 14:18

Apsalba daca vrei sa faci ceva bun, incearca sa separi pescuitul din AGVPS, astfel incat formatiunea sa ramana AGVS.

Ca la chestia cu desfiintarea AGVPS ne faci sa zambim. :lol:

Ma intreb daca ai idee ce oameni practica vanatoarea si ce bani circula in zona respectiva.
Presedintele AGVPS Suceava are avionul sau personal de exemplu.(e vanator nu pescar).

Pentru AGVPS pescarii sunt egali cu zero, inclusiv din punct de vedere al cotizatiei anuale.

Separarea pescarilor de vanatori ar fi un tel mai realist.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 31 Oct 2007, 14:24

Banii de care vorbesti sunt bani publici. AGVPS va fi desfiintat si maharii care au facut manaria vor fi pedepsiti. Actiunea este in instanta si se va finaliza.

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

scuze

Mesaj de pescuitorul » 31 Oct 2007, 23:23

APS alba scuza-ma dar pot spune cu tarie ca esti copil si nu pensionar la cum vezi lucrurile.
daca 2 iti spun sa te duci acasa ca esdti beat tu continui sa bei si sa sustii si mai mult ca nu esti beat.
somn usor si...

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 01 Noi 2007, 07:54

Trec peste jignirile pe care le aduci unui om pe care nu il cunosti. Te asigur ca eu nu traiesc dintr-o asociatie, ci o finatez. Nu imi poti insa impune sa renunt la o actiune care vrea sa dea in vileag o hotie de mari proportii. Este o chestiune de educatie. Inca mai cred in lege si adevar. Iti doresc somn usor.

mirceaef
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 21 Ian 2005, 17:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 01 Noi 2007, 08:56

apsalba scrie: ... Te asigur ca eu nu traiesc dintr-o asociatie, ci o finatez...

Altu' ... a facut pui Becali ...
Carping Club

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

Mesaj de pescuitorul » 01 Noi 2007, 11:01

eu nu am zis ca traiesti din asociatie dar cred ca suferi putin de mania conducerii caci nu vad care ar fi treaba ta de ce fac altii atat timp cat nu iti iau mancarea de la nas.asa se explica si faptul ca ai ceva cu Selaru. crezi ca baga el banii in buzunar ???? nu si stii asta dar locul ala sus iti place si te roade.

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 01 Noi 2007, 11:45

Furtul din avutul public ia de la nasul tuturor. Nu este de mirare ca excrocii isi permit sa-si faca de cap cu atitudini de genul acesta.
Nu am vazut niciun comentariu asupra documentelor postate. Este AGVPS o cooperativa sau un SRL? Este asociatie sau o mare smecherie? Asta ar fi interesant de discutat. Care este parerea celor care sub aceasta umbrela scorojita vor sa participe la oaresice campionate mondiale sau europene? Merita sa se amestece in aceasta mocirla si sa gireze cu reputatia si talentul pe care il au o facatura comunista care refuza sa moara?

Astept un punct de vedere da la redactorii Aventuri la pescuit.

Scrie răspuns