In sfarsit nefumator

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 19 Ian 2011, 19:53

succes, batalia este abia la inceput.
iti recomand cu caldura sa incepi antrenamentele la sala sau sa faci muuulta, foarte multa miscare fizica
munceste pana la extenuare in asa fel incat sa si vrei sa fumezi si sa nu poti din cauza efortului.
stii la ce ma refer. :wink:
altfel garantez ca ajungi sa pui niste kg, muulte kg, pe tine fara sa simti.
iar lasatul de fumat este o joaca de copii pe langa slabit si cura de slabire. :twisted: :wink:

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Mesaj de nila » 20 Ian 2011, 08:06

6 luni... 6 kg in plus.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 20 Ian 2011, 08:50

:lol: ieftin
la mine 15 :D, din care numa de fo 10 aveam nevoie :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 20 Ian 2011, 10:11

Primele zile (cam 5-6 zile) pana se elimina mare parte de nicotina sunt mai ciudate. Dar se supravietuieste. Apoi inca vreo 2 sapt sunt mai dificile dar suportabile.Pe urma vine si partea de vointa-sa te abtii desi te tenteaza dar te tenteaza doar asa ca idee, rezistabil, suportabil.
Si da , exista viata fara tigara.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 20 Ian 2011, 10:13

Desi am pus si eu vreo 4-5 kile :oops: din oct.2010 de cand nu mai fumez, iata cateva tips&tricks pentru supraponderali, care la mine functioneaza:
1. cat de multa miscare: sala, jogging, alte sporturi;
2. nu haliti nimic cu 2-3 ore inainte de a va culca;
3. ocoliti painea cat puteti, e greu dar nu imposibil;
4. Mancati cat puteti disociat (si asta e dificil.. :? ), de preferat un singur fel de haleala la masa; de exemplu, bagi gratarul simplu si cartofii fierti la doua ore diferenta;
5. cat mai putin alcool; taria e cea mai puternica caloric (nu mai zic de ficati, astea :D ), apoi urmeaza bauturile foarte dulci, vinul si apoi berea. S-a impanantenit o falsa teorie precum ca "berea ingrasa groaznic, mai bine beau vin". Nimic mai gresit, vinul este mai mult decat dublu - caloric vorbind;
6. ocoliti grasimile si dulciurile pe cat e posibil, nu zic eliminati, zic ocoliti. :)
7. incercati (sigur nu se moare din asta :twisted: ) sa va ridicati inainte de va satura pe deplin de la masa si totodata, incercati sa indesiti cat de mult mesele (1-2-3 mese/zi transformati-le in 4-5 sau chiar 6 mese).
8. cat mai putine bauturi carbogazoase, retin apa in tesuturi. in loc de apa minerala incercati apa plata cu lamaie. Aici imi vine greu, greu de tot, imi place rau apa minerala..:roll: de bere nu mai zic nimic.

Stiu ca suna cam din carti insa cred ca foarte aproape de adevar si nu necesita un efort urias :)
eu spre exemplu i-am spus soacra-mii sa gateasca mai putin :twisted: ca face o mancareeee...
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
ranga
veteran
veteran
Mesaje: 2578
Membru din: 17 Aug 2010, 11:57

Mesaj de ranga » 03 Feb 2011, 23:54

Indian Larry scrie:Daca stiam ce greu e sa te lasi , nu ma apucam de tigari . Mananc intr-una si am o stare de agitatie

A trecut si perioada nasoala . Acum nu ma mai tenteaza deloc , chiar daca au trecut numai 2 saptamani . :D
Starea de agitatie a disparut insa nu si "foamea" . Banii tot aia sunt , ca nu mai cumpar tigari dar iau voblere , linguri si alte acareturi . :oops:

Recomand tuturor sa se lase de tigari . Incepi o alta viata . :idea:

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de shirkan » 05 Feb 2011, 03:39

astazi am 84 de zile de nefumator si am pus vreo 5 kg pe mine, totul e foarte bine doar ca de vreo saptamana am inceput sa respir mai greu si nu inteleg de ce din moment ce ma simteam foarte bine innainte

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 05 Feb 2011, 03:50

shirkan scrie:am pus vreo 5 kg pe mine



shirkan scrie:am inceput sa respir mai greu

:wink: :lol:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 05 Feb 2011, 14:48

shirkan scrie:astazi am 84 de zile de nefumator si am pus vreo 5 kg pe mine, totul e foarte bine doar ca de vreo saptamana am inceput sa respir mai greu si nu inteleg de ce din moment ce ma simteam foarte bine innainte
o fi de la greutatea depusa... sau alt motiv
Io respiram mai greu dupa un mic efort cand eram grasan, nici amu nu-s slab da stau destul de bine :wink:

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 05 Feb 2011, 23:50

shirkan scrie:astazi am 84 de zile de nefumator si am pus vreo 5 kg pe mine, totul e foarte bine doar ca de vreo saptamana am inceput sa respir mai greu si nu inteleg de ce din moment ce ma simteam foarte bine innainte
fiindca asta este inceputul declinului fizic, cu cat vei acumula in greutate cu atat vei deveni mai sedentar, vei obosii mult mai repede si vei cauta odihna mai indelungata
si urmanad toate acestea, vei acumula si mai mult in greutate.
grija mare cu obezitatea nu e de joaca, si pusn asta din propia experienta
:oops:

p.s. faptul ca ai numarat cele 84 de zile sa stii ca nu este un semn bun, dar totusi, tine drumul drept :wink:

Scrie răspuns