Scobar la nimfa

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 20 Apr 2005, 19:30

Desi nu ma am cu muscaritul , ma mininca limba sa spun ca nu in toate riurile care tin scobar se prinde la artificiale . Am facut partide grozave pe Somes , zona Strimtori si pina la Apa , da nu am auzit pe nimeni sa prinda la musca . Cheile Lapusului is alta mincare de peste . La fel mreana .

Cit despre gustul scobarului , eu zic ca intre un scobar facut pe piatra in Cheile Lapusului , proaspat , curat ,dupa ce ai stat vreo 2-3 zile pe acolo in salbaticie si la aer curat , racoros si pina la un somon , macrou sau orice altceva congelat-proaspat :D , afumat , sarat si facut pe aragazul din bucatarie ii o cale atit de lunga incit nici nu merita batuta . Ca sa nu mai zic de cite-o mreana vinata , ba chiar si obletii facuti pe piatra is o nebunie . Jur pe papilele mele gustative :D

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
muscarul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 10 Ian 2005, 16:46
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de muscarul » 20 Apr 2005, 19:46

Eu cred ca gresesti... daca nu ai auzit de scobar prins la musca pe Somes, asta nu inseamna ca nu se prinde... Ai auzit de crap rins la musca? dar de caras? dar de platica? dar de pesti din Marea Neagra prinsi la musca? Daca nu ai auzit, asta inseamna ca nu se prind?
Orice peste este oportunist... sa fim seriosi. Daca ii prezinti imitatia care trebuie, cum trebui si la momentul potrivit, nu are de ce sa te refuze...
Nu cred ca exista diferente intre scobarii de Somes si cei de pe oricare alt rau din lume - in materie de obiceiuri. In materie de alimentatie da, si dovada e la indemana oricui: uita-te putin pe sub pietre si vezi ce misuna pe acolo. Poate ca intr-o apa e plin de latausi, dar poate ca in alta apa, mai poluata un pic sa zicem, latausii nu traiesc, dar e plin de heptagenidae sau chironomidae sau mai stiu eu ce bazaconii...
De aceea, dai cu o imitatie a ceea ce misuna in apa respectiva.
Ceea ce trebuie inteles e ca pescuitul scobarului la musca nu se adrseaza novicelui, deoarece e destul de frustrant, si te face sa iti dai cu lanseta in cap... Odata ce ai prins gustul pentru muscarit, ai mers la pastrav si la lipan si simti nevoia acuta sa iesi , poti merge la scobar, care e mai la indemana, ca sa zic asa.
God Grant that I may live to xxx until my dying day, And when it comes to my last cast
I most humbly pray, When in the Lord's safe landing net I'm peacefully asleep,That in His mercy I be judged As big enough to keep.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 21 Apr 2005, 10:26

@ SF:

... tu ai inteles de ce am spus ca scobarul merita o sansa facut pe jar langa rau ... proaspat ..:)

@ muscarul:

Sunt intr-u totul de acord cu tine vizavii de pescuitul la speciile "neobisnuite" ... muscarilor.
Vreau doar sa adaug... ca, un muscar cu act devine mai "experimentat" si acpata experienta ... are nevoie de "tzinte" greu de ajuns. Cu act este mai dificil de prins un peste cu atat devine mai interesant. Nu acntitatea este importanta ci aclitatea emotiilor si inversunarea ce pescuitul in sine o ofera. :)

Nu este extremism asta. Nici vorba ... este o evolutie fireasca ... am discutato cu multi pescari ... :)

... si inca ceva Cosmin ... nu privi pescuitul la scobar ca un surogat pentru
pescuitul la pastrav si lipan. El trebuie privit ca un pescuit specific aparte ... cu greutatile/satisfactiile lui ...:) Ca de la tine inteleg ca daca nu este pastrav/lipan ... merge si scobar. :wink:
Fir intins!
Borealis F

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 21 Apr 2005, 19:10

[quote="muscarul"]
Ceea ce trebuie inteles e ca pescuitul scobarului la musca nu se adrseaza novicelui, [/quote]

Pai bine Man , acuma spui ! Scobar la musca , pe Somes , consider ca-i o tzinta greu de atins ( intre localitatile care am spus ) . Nu uita ca Lapusul are citiva metri iar Somesul citeva zeci , adincimea si turbiditatea specifica fiecaruia , doar nu de nebuni mergeti in Chei :wink: . Prin urmare , eu unul imi mentin parerea .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
muscarul
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 174
Membru din: 10 Ian 2005, 16:46
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de muscarul » 21 Apr 2005, 19:20

Greseala mea ca nu am mentionat din start :) imi cer scuze.
God Grant that I may live to xxx until my dying day, And when it comes to my last cast
I most humbly pray, When in the Lord's safe landing net I'm peacefully asleep,That in His mercy I be judged As big enough to keep.

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 28 Apr 2005, 16:37

salut.Borealis am implementat conceptul tau cu un ong comunitar,am pus pe jar jandarmeria,garda de mediu,garda piscicola,apele romane.obiectiv:belim braconieri.sa vedem ce o sa iasa,suntem in romania ,ce dreak.
daca am interogatii metafizice cu institutiile,voi apela la tine pt ca vad ca esti pe val.multumesc anticipat.
walleye

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 29 Apr 2005, 10:13

@ adrian frunza:

Trebuie sa fiu consecvent... te rog ... am un MP ... simti nevoia sa te adresezi mie personal cu mesaje ... esti invitatul meu. :)
Dar nu introdu mesaje oftopic ... :wink:
Fir intins!
Borealis F

adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 30 Apr 2005, 18:48

salut .nu se va mai repeta ,dar e mult mai comod asa .
walleye

sebastian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 25 Mai 2005, 13:53

Mesaj de sebastian » 25 Mai 2005, 14:08

ma, baieti, va tot citesc mesajele in care va laudati care mai de care ce peste mananca. nu vad pe nimeni care sa se laude ce si cati pesti elibereaza. si daca ati ajuns sa mancati scobar, api sunteti flamanzi tare. ce sa zic, va doresc pofta buna
sebastian

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 25 Mai 2005, 14:30

Salut si bine ai venit!
sebastian scrie:..... daca ati ajuns sa mancati scobar, api sunteti flamanzi tare....
Pai daca ai ajuns sa te inscrii pe forum ca sa ne spui asta... e rau tare :)
Mai bine ai spune ceva din experienta ta de pescar (daca esti) si, de ce nu, si din experienta culinara.

Scrie răspuns