lanseta DAM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 30 Ian 2012, 22:29

ai Fu,tron Radu ? spune-ne si noua citeva impresii despre el chear daca e de crap si cind vine iepurasul zici si de ala de spin
Hai Iepurasu Hai :lol: :lol: :lol:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 30 Ian 2012, 23:39

Am avut ocazia pentru cateva ceasuri sa pipai un **** de crap mandrina era sigilata ca la new dimension am pus teoretic pe ea un fsx ( nu am desigilat mandrina omului), la prima impresie ca actiune mi sa parut o copie fidela la new dimension , lanseta vine in tub ca si new dimension.Pacat ca era varianta de 3 lbs, eu imi doresc 3,25lbs.Tot la prima impresie mi se pare ca mandrina se muleaza mai bine pe mana decat la new dimension.Totul a fost ca un vis frumos.Cine a venit cu ea a a venit la rugamintile unui amic care a insistat ca respectiva persoana sa aduca si batul cu ea.Finisajul e mat sobru.In concluzie imi voi face setu de 4 .Boala e tare grea netratabila decat cu scule de varf de la dam.Practic sunteti primi care aflati nici cei de la monstru nu stiu inca.

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Re: lanseta DAM

Mesaj de Driscu Radu » 02 Apr 2012, 21:11

Azi am ridicat prima lanseta Fu.... de crap 3,6/3,25lbs.Inelu de placare e de 40 sunt 6 inele distanta dintre mandrina si primul inel 85 cm.Singura problema gasita pana in prezent de mine este ca talpa de la fsx nu se potriveste cu mandrina si trebuie pilita.

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: lanseta DAM

Mesaj de mynu_cs » 03 Apr 2012, 11:54

as vrea sa cumpar o lanseta dam Nanoflex pt stiuca

dar problema e ca am vazut ca nu e de 2.1 putere 20-40 doar 2.4 .. nu e prea lunga pt barca?
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: lanseta DAM

Mesaj de kingofbeasts » 03 Apr 2012, 12:11

Nu e prea lunga. Pe deasupra diferenta de lungime intre 2,1 si 2,4 o sa constati ca este deosebit de benefica la pescuitul avatului. 8) Asta pentru ca varianta asta de lanseta exceleaza la pescuitul avatului cu giugele grele (thrill, ratlinguri etc.) :wink:

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: lanseta DAM

Mesaj de mynu_cs » 03 Apr 2012, 12:14

pai pentru avat am alta :) de 2.7 :P lamiglas XMG , eu vroiam ceva de stiuca mai puternic

si damu parea foarte atractiv mai ales dupa video-ul ala cum ridica ala 15 kile :)) eu am rupt un bat tragand ca .....
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: lanseta DAM

Mesaj de kingofbeasts » 03 Apr 2012, 12:31

pescuitul la stiuca cu linguri in special dar si cu voblere lanseta asta e ideala din punctul meu de vedere si cei care au avut-o sau o au pot sa imi dea dreptate. dar inafara de stiuca se preteaza excelent pentru pescuitul avatului strict cu naluci grele. Asta e de asemenea o opinie confirmata si de alti utilizatori. daca n-as sti , as merge pana acolo incat sa zic ca a fost gandita pentru thrill si kastmaster. de cat de mult poti sa tragi de ea nu mai comentez ca e de prisos. la banii astia nu prea gasesti ceva mai bun.

Spartacus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 212
Membru din: 09 Noi 2007, 09:02
Localitate: SV

Re: lanseta DAM

Mesaj de Spartacus » 03 Apr 2012, 14:19

kingofbeasts scrie:pescuitul la stiuca cu linguri in special dar si cu voblere lanseta asta e ideala din punctul meu de vedere si cei care au avut-o sau o au pot sa imi dea dreptate. dar inafara de stiuca se preteaza excelent pentru pescuitul avatului strict cu naluci grele. Asta e de asemenea o opinie confirmata si de alti utilizatori. daca n-as sti , as merge pana acolo incat sa zic ca a fost gandita pentru thrill si kastmaster. de cat de mult poti sa tragi de ea nu mai comentez ca e de prisos. la banii astia nu prea gasesti ceva mai bun.

mai este si varianta Trout & Perch de 2,1 si 2,4. (2,4 putere 15-30g), pt cine da cu Thrillul de 7 si nu de 9. :)

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: lanseta DAM

Mesaj de mynu_cs » 03 Apr 2012, 14:46

comandat 1 bucata dam nanoflex 2.4 20-40 :)
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

arhanghelu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 28 Dec 2011, 17:01
Localitate: Bucuresti

Re:

Mesaj de arhanghelu » 21 Apr 2014, 22:11

grey-wolf scrie:spining la rapitori e o chestie foarte vaga . un bat de clean nu e bun la somn iar un bat de linguri nu e bun la jig . ca sa o luam metodic care e pestele tinta si naluca preponderent utilizata .

ori ce firma are produse reusite si produse nereusite sau mai putin reusite . faptul ca sunt fan DAM declarat nu ma impiedica sa am o parere obiectiva iar daca un produs nu ma multumeste o recunosc cinstit .

hai cu detaliile cerute si in masura cunostintelor mele iti recomand un bat care sa nu te lase la greu si cu care sa poti avea satisfactiile atit de necesare in acest sport
Salutare!!!

Din ce am vazut pe forum esti fan DAM, vreau sa-mi cumpar o lanseta pentru avat si eventual salau la jig pe dunare, te rog sa-mi recomanzi si mie un bat.
Cunosti batul DAM shadow rapfen???

Milea Mihai

Scrie răspuns