lanseta DAM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

lanseta DAM

Mesaj de balu » 27 Ian 2012, 21:53

are cineva lanseta DAM Hybrid Twitch 2,1m?vreau si eu niste pareri.multumesc

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 27 Ian 2012, 22:01

fi mai exact te rog . ce anume te intereseaza ?
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 27 Ian 2012, 22:16

http://dam.tpk6.de/2012/hk/en/
in catalog are seria 2271 210

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 27 Ian 2012, 22:23

cum se comporta?etc...

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 27 Ian 2012, 22:31

nu o am , am avut ocazia sa pescuiesc cu hybrd allrounder 2,4 m 14-42 g si pot sa iti spun ca nu ma impresionat cu nimic . ca parere strict personala : un bat cu aspect placut , bine lucrat , poate putin cam colorat pt gustul meu , mandrina confortabila din 2 bucati pt un plus de senzitivitate , inele sic , destul de rigida dar nu par . nu sta exceptional la capitolul senzitivitate .

toate cele spuse sunt pareri strict personale venite de la un fan DAM . nu cred ca ai sa primesti multe raspunsuri in privinta lansetei specificate de tine , e model nou in catalog 2012 si nu cred ca sunt prea multe pe piata in acest moment . cind ziceam sa fi mai exact ma refeream la ce astepti de la lanseta si la ce vrei sa o utilizezi . sper sa iti fie de folos raspunsul meu cu toate ca nu e despre batul specificat de tine . daca te mai pot ajuta cu ceva nu ezita sa intrebi
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 27 Ian 2012, 22:41

multumesc ptr raspuns.cele cateva informatii pe care le am sunt din catalogul lor ptr 2012.normal ca fiecare producator si lauda marfa.vreau sa-mi cumpar o lanseta spinning ptr rapitori si m-am gandit la cei de la DAM.ma gandesc ca e marfa nemteasca,deci de calitate.

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Mesaj de grizzly » 27 Ian 2012, 22:46

balu scrie:vreau sa-mi cumpar o lanseta spinning ptr rapitori
pai asta depinde de care rapitori sunt tinta ta si cam la ce ai vrea sa ii prinzi.

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 27 Ian 2012, 22:51

spining la rapitori e o chestie foarte vaga . un bat de clean nu e bun la somn iar un bat de linguri nu e bun la jig . ca sa o luam metodic care e pestele tinta si naluca preponderent utilizata .

ori ce firma are produse reusite si produse nereusite sau mai putin reusite . faptul ca sunt fan DAM declarat nu ma impiedica sa am o parere obiectiva iar daca un produs nu ma multumeste o recunosc cinstit .

hai cu detaliile cerute si in masura cunostintelor mele iti recomand un bat care sa nu te lase la greu si cu care sa poti avea satisfactiile atit de necesare in acest sport
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 27 Ian 2012, 22:59

stiuca,salau in delta din barca.multumesc ptr amabilitate

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 27 Ian 2012, 23:18

ai ales 2 specii care se cam bat cap in cap in privinta nalucilor , a tehnici de pescuit , a locurilor prielnice capturari lor . bat universal si care sa le faca pe toate bine NU EXISTA .

la stiuca un bat moderat , cu cw (cast weight ) putere de aruncare 5 -30 (aproximativ ) , naluci : linguri oscilante , rotative , woblere

la salau un bat rapid , cu cw in functie de curent si adincimea apei intre 5si 60 g , naluci : gume armate cu jig , woblere (diferite ca marime si evolutie fata de cele de stiuca )

iti recomand sa achizitionezi 2 bete fiecare cu destinatie precisa .
pt stiuca DAM NANOFLEX
pt salau DAM CALYBER

ambele le detin si sunt multumit de ele . in functie de nalucile folosite si eventuali curenti din zona ta de pescuit alegi puterea de aruncare .
recomandarile sunt de la DAM pentru ca ai ales sa te interesezi de aceasta firma , de la alte firme sa recomande ceilalti forumisti

bineinteles ca e doar o recomandare iar bugetul alocat dicteaza si actunile viitoare :lol:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Scrie răspuns