lanseta DAM

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
KiD Vicious
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 17 Sep 2010, 16:28
Localitate: Cluj - Campia Turzii
Contact:

Mesaj de KiD Vicious » 28 Ian 2012, 20:30

...
Practic ceea ce diferentiaza cele 2 serii in afara de culori sunt vreo 2 rulmenti, alta constructie a manerului si lipsa butonului de ejectare rapida de pe tambur. In rest, in ceea ce priveste corpul, ambele sunt full magnesium si ambele sunt etansate cu garnituri (sau SBC - Sealed Body Construction) , ambele au acelasi raport de recuperare (si ca centimetrii de fir recuperati / tur de manivela dar si ca factor de amplificare al angrenajului adica "Gear Ratio"); au aproximativ aceeasi greutate (diferenta maxima fiind de 3 grame intre modelele de aceeasi marime) si nu se opresc aici asemanarile.
...
despre mulineta DAM Hybrid uite ce zice "Monstru":
Corp din 100 % magneziu
Rotor fabricat din ABS Graphite
...
...asa...ca sa nu fie confuzii... :)

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Mesaj de kingofbeasts » 29 Ian 2012, 16:13

corect , mea culpa . m-am lasat distras de pictogramele descriptive ale celor 2 mulinete pe care le analizam comparativ pe catalog cand am formulat raspunsul :oops:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 29 Ian 2012, 18:49

nu e chear atit de mare gresala ai vorbit de corp
kingofbeasts scrie:In rest, in ceea ce priveste corpul, ambele sunt full magnesium si ambele sunt etansate cu garnituri
nu de rotor :lol: :lol: :lol:

ce chitibusar sunt parca asi fi avocat :lol:

nu pot zice mai mult decit ce zic nemti in catalog . nu am mulinetele si nu am obiceiul sa vorbesc in necunostinta de cauza . totusi am M si sunt multumit 100% . vorbind doar dupa catalog Hybrid este a 3 a (in catalog ) deci in partea de sus a gamei de mulinete de spin .
balu scrie:mulineta DAM Quick Hybrid 730 FD corespunde cu o mulineta"2000"?
standardele de dimensiuni difera de la un producator la altul cel mai bine te orientezi dupa citi metri de fir inmagazineaza tamburul (aceeasi dimensiune de fir ! ) si citi cm fir aduci pe tura de manivela (uni producatori precizeaza si asta ) indicat este sa vezi si greutatea mulinetei . o mulineta grea nu e obligatoriu rezistenta si robusa poate fi grea pur si simplu !

intre toxic si hybrid 720/730

toxic o vad mai degraba ca o mulineta pentru naluci aduse incet , un stil mai potrivit stiuci si somnului . line retrive 56,5/64,5 cm

hybrid o muli mai universala pretabila la mai toate speciile .
line retrive 68,7/74,3 hybridul e mai usor .

toate astea pot si depasite mulinind mai repede sau mai incet in functie de naluca .

Parerile exprimate sunt in baza catalogului DAM eu nedetinind nici una din mulinete . pt alte detalii consultati catalogul DAM online
http://dam.tpk6.de/2012/hk/en/

alegerea fiecaruia se face in functie de buget
buget generos va doresc :lol:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 29 Ian 2012, 21:10

ce parere aveti despre **** S-M 2,10m?am vazut in catalogul lor ca e ceva nou.desi e din doua bucati ,tronsonul principal fiind cel cu inele,iar manerul tronsonul mic,e avantajos aceasta solutie de constructie?

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 29 Ian 2012, 21:12

in locul stelutelor ar trebui sa fie "****"

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 29 Ian 2012, 21:13

FU,TRON :lol: :lol: :lol:

e prea mult deja , nu imi dau cu parerea ca nu am pus mina pe toate produsele din catalog si sigur nimeni de pe forum nu are asa ceva :lol:
fi tu primul posesor si te rog sa mi-l imprumuti si mie macar 15 lanseuri , promit ca iti spun parerea mea sincera :lol: :lol: :lol:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

balu
veteran
veteran
Mesaje: 1717
Membru din: 19 Ian 2012, 22:33
Localitate: constanta

Mesaj de balu » 29 Ian 2012, 21:18

:oops:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 29 Ian 2012, 21:19

adica ? mesajul meu era o gluma nu te speria . :lol: cu siguranta in romania nu are nimeni FU,tron
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 30 Ian 2012, 21:58

Exista dar la partea de crap.

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 30 Ian 2012, 22:06

imi doresc un **** de 2,4m 10-40 actiune poate de pasti cand vine epurasul sa termin cu partea de spining, ca lanseta de varf alaturi de un new dimension de 2,7m/10-30.

Scrie răspuns