pareri mulineta

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Avatar utilizator
bogdan_m.
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Ian 2010, 23:27
Localitate: Cisnadie, Sibiu

pareri mulineta

Mesaj de bogdan_m. » 26 Dec 2011, 09:57

A incercat cineva aceasta mulineta?

http://www.totalfishing.ro/mulineta-pen ... 18082.html

Driscu Radu
junior
junior
Mesaje: 95
Membru din: 09 Feb 2010, 19:21
Localitate: Iasi

Mesaj de Driscu Radu » 26 Dec 2011, 10:04

Mai de graba ma pui ceva si incerci asa ceva http://www.monstru.ro/163-mulineta-dam- ... -fd.html.E ceva sigur si garant e foarte buna.

leowb
veteran
veteran
Mesaje: 1596
Membru din: 11 Dec 2010, 16:57

mulineta

Mesaj de leowb » 26 Dec 2011, 10:26

Salut ,daca o iei pt spining stai linistit ca iti face numi peruci in rest e ok .O au 3 tovarasi deai mei si cauta sa le vanda,la banii care i dai pe ea iti iei o scula mai buna.La multiii aniiiiiiiiiiiiiii

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Mesaj de Gogol » 26 Dec 2011, 12:41

Am invartito eu pe la Arrow. Este un tanc, lucrata bine. Am avut de ales intre ea si alpax 2000, erau la acelasi pret, dar din cauza ca mi s-a facut o reducere de 100 lei la sakura am luat alpaxul. Daca nu, penn era alegerea.
Nu stiu la ce mulineta s-a referit colegul ca face peruci, dar daca este vorba de mulineta dam, si eu am vazut la cineva fenomenul asta la un dam nou. :roll:

Avatar utilizator
bogdan_m.
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Ian 2010, 23:27
Localitate: Cisnadie, Sibiu

Mesaj de bogdan_m. » 26 Dec 2011, 12:46

merci de sfaturi, sigur nu o voi mai cumpara,
ma gandeam ca penn sunt mai bunicele, dar,,,, se pare ca doar cele de peste ocean :D

raman totusi la favoritele mele :D
nu stiu cum fac altii dar pe mine ma dispera sa stau o luna si ceva dupa ea.
asta e, daca vrei ceva de calitate

vwpassat
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 05 Mai 2011, 18:04

Mesaj de vwpassat » 26 Dec 2011, 13:45

in acesti bani (450-500 lei)nu stiu ce ar bate zauberul....

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 26 Dec 2011, 14:03

@bogdan_m. si nu numai
nu cunosc mulinetele de la penn ! Dar de 90% din peruci este vinovat pescarul nu mulineta ! cauzele principale ale perucilor sunt alegerea gresita a firului in raport cu naluca si mulineta plus neatentia (neglijenta ) pescarului , alegerea unei mulinete inadecvate stilului de pescuit practicat ... etc.
intrebarea fireasca era la ce vrei sa o folosesti ca daca o vrei pt ultra light sigur te umpli de peruci :lol: :lol: :lol: (faza cu UL este intentionat fortata si exagerata )
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

vwpassat
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 05 Mai 2011, 18:04

Mesaj de vwpassat » 26 Dec 2011, 14:09

foarte corect!!!

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 26 Dec 2011, 14:14

@grey-wolf
in mare ai dreptate, de cele mai multe ori din comoditate jonglez mult intre gramaje cu acelasi fir/mulineta , si cand variezi de la 3 la 17 gr sau schimbi pe lingura in loc de jig, apar perucile, dar iti pot spune ca sunt cateva mulinete la care fenomenul este neglijabil. Insa la multe de low cost apar perucile dupa 4-6 luni de utilizare, firul nu se mai aseaza cum trebui, galetul joaca feste. In conditiile de pescuit pe olt de exemplu putem spune ca echipamentul este destul de forjat :wink:

Avatar utilizator
grey-wolf
veteran
veteran
Mesaje: 1525
Membru din: 14 Noi 2009, 21:49
Localitate: SIBIU

Mesaj de grey-wolf » 26 Dec 2011, 14:27

si eu jonglez mult cu gramajele si cu nalucile si totusi nu ma umplu de peruci decit la batul de cast ( aicea mai am mult de invatat sau putin de vindut :lol: ) nu contest ca sunt mulinete proaste din ,, fatatura " dar la 450 lei nu intra in gama low cost . firul care nu se asaza cum trebuie sau galetul care face figuri sunt chestii care tin de intretinere . cind firul nu se mai asaza cum trebuie de cele mai multe ori se rezolva dind tot firul jos si reasezindul pe tambur iar galetul ... putina curatare si gresare nu strica :wink:

DA pe olt in general echipamentul este forjat la greu :wink:
un locuitor la mia de km² ! pamintul ne va suporta mai usor !

Scrie răspuns