pescuit la clean pe rauri

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 28 Oct 2010, 14:17

dori scrie:de regula 6 pesti din 10 imi scapa atunci cand de-abia atinge apa, voblerul.
Insemna ca esti un maestru... apucate de Fly. :lol:

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Mesaj de dori » 28 Oct 2010, 14:29

edy.tm scrie:
dori scrie:de regula 6 pesti din 10 imi scapa atunci cand de-abia atinge apa, voblerul.
Insemna ca esti un maestru... apucate de Fly. :lol:
...era intr-un loc, la dreapta unei salcii.. o buruiana cazuta in apa.. de fiecare data cand lansam sub salcie nimeream varful ei.. si trebuia sa am grija cum trag, sa nu-mi sara vobleru-n salcie.. c-altfel faceam mai des baie.

:))... sa vad.. poate ma apuc si de fly, am vorbit cu cineva sa mergem la clean prin zona, la vara, el la fly eu la spinn insa... nu prea ne nimerim cu programul .. plus ca-mi trebuie neaparat o lanseta noua.

Fir intins si toate cele bune!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

ciprimorar
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 134
Membru din: 03 Noi 2010, 14:19
Localitate: bistrita

Mesaj de ciprimorar » 03 Noi 2010, 15:19

salut
sunt nou pe acest forum si ma intreb daca se mai prinde clean pe langa bistrita in aceasta perioada

liviu_h1
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 17 Ian 2010, 11:38

Mesaj de liviu_h1 » 16 Noi 2010, 05:28


Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Ian 2011, 02:24

Am si eu o dilema. Vine primavara curand si am echipamentul meu clasic - lanseta Catana Shimano UL, mulineta Ryobi Ecusima 1000 V si ma intreb daca sa pun pe tambur 100 fir mono 0.16 sau 110 m textil 0.06 ce rezista 4.2 kg? Cu textilu fortez agataturile numeroase de pe fundul raului si poate intep mai bine dar e mai vizibil in apa decat un mono transparent. Sunt ambele la fel de bune, ce parere aveti? Textilu distruge inelele lansetei sau e poveste? Si cam cat tine un textil - 2-3 ani? Ptr ca de costat costa cat 4 mono-uri bunicele...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Ian 2011, 07:23

un leader de fluorocarbon sau mono in capatul unui textil te va ajuta sa devii mai discret, dar merge foarte bine si numai cu textil subtire, mai ales daca e green moss...daca e galben, poti sa-i schimbi culoarea cu un permanent marker de culoare inchisa primii 1.5-2m.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 02 Ian 2011, 11:07

Fario_nebunu scrie:...si eu am luat un textul Berkley 0.06 ce rezista 4.2 kg si e semi-transparent (scrie ca e greu de vazut de peste in apa fiind translucid). Am dat 80 lei pe el la Arrow dar merita....

...la asta nu-ti trebuie "carioca"
:lol: :lol: :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 02 Ian 2011, 16:28

Michael scrie:un leader de fluorocarbon sau mono in capatul unui textil te va ajuta sa devii mai discret, dar merge foarte bine si numai cu textil subtire, mai ales daca e green moss...daca e galben, poti sa-i schimbi culoarea cu un permanent marker de culoare inchisa primii 1.5-2m.
OK, mersi. Daca ii pun lider de nylon sau florocarbon ii reduc rezistenta, deci nu mai am avantajul textilului de a nu pierde usor nalucile agatate.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Ian 2011, 16:43

daca legi un leader de fluorocarbon un pic mai gros decat textilul, folosing un nod calumea, inca ai o sansa de a recupera nalucile dar in acelasi timp ai si garantia ca daca naluca e irecuperabila, risti sa pierzi doar de la leader si nu 10-15 metri de textil.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 02 Ian 2011, 16:46

Fario_nebunu scrie:Am si eu o dilema. Vine primavara curand si am echipamentul meu clasic - lanseta Catana Shimano UL, mulineta Ryobi Ecusima 1000 V si ma intreb daca sa pun pe tambur 100 fir mono 0.16 sau 110 m textil 0.06 ce rezista 4.2 kg? Cu textilu fortez agataturile numeroase de pe fundul raului si poate intep mai bine dar e mai vizibil in apa decat un mono transparent. Sunt ambele la fel de bune, ce parere aveti? Textilu distruge inelele lansetei sau e poveste? Si cam cat tine un textil - 2-3 ani? Ptr ca de costat costa cat 4 mono-uri bunicele...
dupa cum am mai discutat...sasa ai 3 tamburi, pe unu pui mono, pe celalalt textil, si in functie de nevoie, pofta, eveniment, pescuiesti cu care crezi ca e mai bine, tragi linie la sfarsitul zilei si vezi:avantaje mono, avantaje textil/dezavantaj mono, dezavantaj textil.
succes

8)
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Scrie răspuns