AGVPS - odihneasca-se in pace

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 23 Oct 2007, 20:44

razvan m. scrie:Mi se pare ca cineva de-acolo de sus din Federatia Alba isi imagineaza ca daca AGVPS-ul nu va mai exista, Federatia ii va lua locul. Nu-i asa ?
Nu cred ... gandestete ca AGVPS se bazeaza pe un singur lucru: MONOPOL. Ori FNPSR nici macar nu este singura federatie ... asa ca pierde atuul
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 23 Oct 2007, 20:54

StefanDinu scrie:Sti ce nu inteleg eu Stefane?
Ce pana corbului ai tu cu AGVPS?
pai io zic ca e simplu:
AGVPS este un participant activ la ospatul la care spera sa ia parte marea majoritate a asociatiilor,... mai mult e meseanul care primeste bucata cea mai mare si mai gustoasa din toata halca asta..., pe chestia asta unii risca sa ramana vesnic flamanzi...
pacat ca la masa asta, pescarii sunt... biscuitii :lol:
StefanDinu scrie:Ce au ei si vrei tu?
iarasi e simplu:
AGVPS are un patrimoniu interesant,... si atractiv :lol:
AGVPS are, sau cel putin avea un monopol, pe care refuza sa recunoasca ca l-a pierdut, sau ca l-ar putea pierde vreodata... are insa destula putere sa-si apere ciolanul, si nu se sfieste sa faca abuzuri pentru a-si pastra bucata preferata.... pozitia asta iarasi e atractiva
AGVPS , nu conteaza prin ce mijloace, detine un numar determinant de cotizanti pe care, in ruptul capului nu i-ar lasa sa evadeze..., acesti cotizanti,... sunt visul oricarei asociatii nou constituite, in conditiile unei obligativitati de asociere (pe fata sau mascata), pentru a pescui....iarasi atractiv
StefanDinu scrie:De ce te pierzi in razboaie inutile?
de ce inutile ? ... cata vreme exista atatea obiective atractive, nimic nu e inutil,... decat daca se stie dinainte( :twisted: ), ca jocul e pierdut
si... mai sunt legile lui Murphy:
N-ai cu sa castigi,... n-ai cum sa faci egal,... nici macar n-ai cum sa iesi din joc !
StefanDinu scrie:Sunt legi de revizuit, chestii si probleme de rezolvat !!!!
astea chiar ca ar trebui sa le revizuiasca si sa le rezolve altcineva... la un nivel mai inalt,...
StefanDinu scrie:Ce crezi ca se va intampla daca AGVPS-ul nu va mai fi (cea ce este imposibil dar tu poti sa visezi in continuare) ???
daca AGVPSul nu va mai fi,... vor fi atatea lucruri de impartit,... eeehhh ! :wink:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
StefanDinu
veteran
veteran
Mesaje: 1515
Membru din: 31 Ian 2006, 17:02
Localitate: Question EVERYTHING!
Contact:

Mesaj de StefanDinu » 23 Oct 2007, 21:07

@miky

Patrimoniul AGVPS impartit? Asta sa o crezi tu ... o sa faca o regie de stat ceva, dar nu va trece in domeniu sau administrare privata. Deci oricat de s-ar stradui unii, ce-i a AGVPS-ului acolo ramane indiferent de numele mostenitorului.

Cat despre legislatie, aici nu ai dreptate. Asociatii pot, daca exista o pozitie unitara, sa forte o lege a pescuitului buna. Exista tot timpul un for superior (european si independent de data asta) unde te poti plange ca drepturile nu-ti sunt respectate,
Ștefan DINU proud member of CsPR | LRS | Street Fishing ROMANIA | Trout Area ROMANIA | #PuieMopescu

APSHD
veteran
veteran
Mesaje: 1125
Membru din: 27 Ian 2007, 20:51
Localitate: HUNEDOARA

Mesaj de APSHD » 23 Oct 2007, 21:37

Daca ar fi sa fie patrimoniul AGVPS-ului s-ar imparti in mod egal asociatiilor legal constituite dar asta va dura si va fi foarte greu de obtinut. Solutia cea mai simpla si rapida ar fi falimentarea lor, cea ce ar insemna ca majoritatea pescarilor din tara sa devina membri la Asociatiile independente din judetele lor , cea ce in timp nu ar fi imposibil.
Ce parere aveti? :help: :datz: :lol1: :elkgrin:

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 23 Oct 2007, 22:15

StefanDinu scrie: Patrimoniul AGVPS impartit? Asta sa o crezi tu ...
se prea poate,.. desi io zic ca aia care la ora asta musca de fund AGVPSul, spera la asta destul de tare...vrei o dovada? uite-o:
APSHD scrie:Daca ar fi sa fie patrimoniul AGVPS-ului s-ar imparti in mod egal asociatiilor legal constituite
:twisted: :twisted: :twisted:
si stii ceva ? pana la urma nici nu-s de condamnat atat de tare ca vor moartea AGVPSului:
StefanDinu scrie:o sa faca o regie de stat ceva, dar nu va trece in domeniu sau administrare privata.
lasand la o parte ca de mult nu mai pricep ce fel de institutie a AGVPSul, adica de stat sau privata:
Apsalba scrie:A uitat ca este fondata de comunisti ca persoana de interes public prin decretul 211/1948 si s-a declarat de drept privat.
ceva putred ii aicea: adica nici AGVPSul nu joaca cinstit,... pe de-o parte se declara o asociatie inocenta ca oricare alta si ar vrea sa fie tratata la fel, dandu-se independenta, si nu intelege de fel ce are toata lumea cu ea asaaa... din senin si nemotivat, pe de alta parte prin ceea ce zici tu aici nu e decat o recunoastere ca AGVPSul e o caracatita dragalasa care are tentacule infipte in institutiile statului, care nu o vor lasa sa piara din interese mult prea Remes-iene, si pe motivul asta la ospatul de care vorbeam ea e aia care sta cu cutitul de paine in mana,... sub acest aspect nu joaca cinstit si nici macar de la egal la egal, si atunci nu-i firesc ?
StefanDinu scrie:Cat despre legislatie, aici nu ai dreptate. Asociatii pot, daca exista o pozitie unitara, sa forte o lege a pescuitului buna. Exista tot timpul un for superior (european si independent de data asta) unde te poti plange ca drepturile nu-ti sunt respectate,
o sa te rog sa-mi permiti sa raman la parerea mea ca totusi am dreptate pentru ca:
1) Asociatiile la ora asta nu sunt in stare sa aiba o pozitie unitara pentru ca manate de idealuri mai mult omenesti decat nobile, sunt in faza de "care pe care"
2)Pana acum asociatiile nu au dovedit ca reprezinta interesele pescuitului sportiv in romania si nici drepturile pescarilor sportivi in general,... ci s-au limitat cel mult la membrii proprii...
3) chestia cu forumul european independent o fi existand, si o fi adevarata, insa aici nu e vorba numai de drepturi care trebuie aparate,... ca degeaba imi da mie voie cineva sa pescuiesc asociat sau nu in stranduri si balti de ploaie cum bine zicea cineva pe aici,... aici e mai cu seama vorba de neimplicarea de fel a asociatiilor intr-o actiune de a forta statul sa isi preia atributiile si obligatiile administrative, care ar trebui sa se rasfranga si asupra regimului apelor si a conservarii acestora... dar asta contravine cu interesele unor asociatii care viseaza la fonduri piscicole private nu-i asa?
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

pescuitorul
veteran
veteran
Mesaje: 690
Membru din: 18 Mai 2006, 09:36

ho ho ho

Mesaj de pescuitorul » 24 Oct 2007, 09:10

Nu am mai intrat demult dar din pacate realizez ca pe acest forum nu mai vb nimeni altcineva decat apsalba (care are un monolog si se incurajeaza singura )si inca cateva persoane care inca se mai amagesc la ce spune aceasta asociatie de .....p(nu e obligatoriu p sa fie de la pescar!!!!!).
Pacat altadata erau discutii mai interesante dar astia nu mai au loc in ciorba lor si sufla in a altora.
sa ma anunta-ti cand resuiti sa desfiintati AGVPS-ul ca va fac cinste.
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

adrianc
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 258
Membru din: 09 Aug 2006, 12:00
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de adrianc » 24 Oct 2007, 16:39

...as tot zice maruntel din buze referitor la starea asta de haos, dar decat sa ma enervez si sa-mi consum timpul inutil prefer sa dau o tura pe maulul baltii sa mai adun 2-3 pet-uri (crapa-le-ar ochii alora care le lasa acolo).

Scenariu: ma duc o saptamana in delta la stiuca (imi propun sa ma intorc cu 1-2 stiuci, deci as putea spune ca ma duc sa pescuiesc exclusiv C&R) => intreb ca tot omul cuminte la ARBDD Tulcea ce/cat/unde trebuie sa platesc => sunt trimis la AJVPS Tulcea => intreb acolo, mi se raspunde ca trebuie sa imi fac carnet de membru la ei si sa platesc contributia anuala de 90 lei => zis si facut.

Ulterior aflu ca pentru studenti tariful era de 50 de lei, dar cel de acolo nu m-a intrebat despre asa ceva. Si cred ca se putea ghici destul de usor...in fine.
Doi la mana, sa inteleg ca dupa ce am achitat contributia aia mai sunt is in ilegalitate daca ma duc maine si pescuiesc pe Dunare la Tulcea? Asta ar fi prea de tot, asa ceva nu este ilegal? Sau fiecare se descurca cum poate prin minciuna si dezinformare?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Oct 2007, 16:53

aceasta asociatie de .....p(nu e obligatoriu p sa fie de la pescar!!!!!).
:evil:
Uite as fi curios sa vad de la ce vine p -ul ala?!! Nu de alta dar , chiar daca nu sunt de acord cu unele aspecte, eu fac parte din aceasta asociatie de p(nu e obligatoriu sa ...ai bun simt!)... :evil:
Si sa stii ca sumtem mai multi in aceasta asociatie si unii chiar sunt pescarii ! Oricum au mai mult bun simt decat alti ...pescari(?)...

Nu vreau sa polemizez pe aceasta tema extrem de discutata ( de obicei in perioada de iarna :lol: ) si chiar plictisitoare poate ,dar vreau macar sa stiu din ce fac parte...Poate imi spui tu , pescuitorule, ce si cum!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 24 Oct 2007, 17:18

Zamfi nu te supara , doar o simpla intrebare : Daca AJVPS-ul cera o taxa mai mica la permisul de pescuit decat cealalta , la care erai membru cotizant ? :shock: Acu sincer ( parerea mea personala ) , majoritatea pescarilor au trecut pentru permisul mai ieftin , nu pentru ca ar avea mai multe avantaje la o asociatie nou infintata . ;)

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 24 Oct 2007, 20:51

@genu
Asa cum am zis mai sus , nu vreau sa intru in nici un fel de polemica!Doar ca nu cred ca poti face un numar de pescari(hai sa le zicem oameni nu?) p..., pentru ca fac parte dintr-o asociatie pe care tu nu o agreezi!Sau pentru ca cineva de acolo zice nu stiu ce!Aici este de fapt problema...care m-a deranjat.Si atat!

Totusi, ca sa iti raspund sincer la intrebarea ta, eu nu m-am mutat din AJVPS din cauza cotizatiei!Am mai spus-o odata , eu am vrut sa fac parte dintr-o asociatie formata DOAR din pescari!Pentru ca cele doua sporturi, adica pescuitul si vanatoarea, nu prea au , dupa parerea mea, multe lucruri in comun...Si atunci nu stiu de ce sa ascult problemele vanatorilor ,sau sa-i oblig sa ne suporte discutiile si problemele noastre ale pescarilor.Si cu asta eu inchei "povestile nemuritoare" legate de aceasta disputa...
O seara buna.
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Scrie răspuns