Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ravenheart
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 15 Iul 2005, 09:51
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ravenheart » 26 Iul 2005, 23:54

in ape de pana 1 metru adancime am avut succes f mare cu ele...in ape mai adanci nu prea am incercat pt ca am rotative usoare de 0-1
Dark, morbid, a poet and singer, your death and my resurrection. I am a warrior, a shadow lord. I am the one who troubles your mind. I am the one that you always try to subdue, I am the moon frost, the superior race, the one you'll never achieve.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 27 Iul 2005, 06:18

cleanul anul asta inca nu a inceput sa traga cel putin pe mures

asteptam caldurile ca sa se ridice la suprafata ca deocamdata am auzit ca s-a capturat clean numai la fundul apei

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 27 Iul 2005, 07:20

Mergi linistit la pescuit si nu te mai lua dupa zvonuri. Am prins la suprafata mai bine decat oricand.

Avatar utilizator
Eraser
junior
junior
Mesaje: 31
Membru din: 31 Mai 2005, 16:56
Localitate: Suceava
Contact:

Mesaj de Eraser » 27 Iul 2005, 09:11

pai daca sta la fund ce nu incerci la twistere?
sau cleanul nu trage la twister, eu unu nu am incercat :)
era doar o sugestie

Avatar utilizator
pupu
veteran
veteran
Mesaje: 608
Membru din: 19 Iun 2004, 09:08

Mesaj de pupu » 27 Iul 2005, 17:29

acum doua saptamani am facut o partida fantastica pe un brat inundabil al Argesului, atacau ca nebunii si aproape numai la suprafata si ca o incununare a acelei partide am prins spre sfarsit doi cleni pe vobler fiecare pe cate o ancora ,de aia iubesc eu cleanul mai mut chiar decat salaul ,din pacate nici unul nu cred ca a depasit 300 g pentru ca sateni baga des plase si cei mari nu au scapare.Eu nu pastrez clean aproape nici o data ,oricum nu mai mic de 700-800g.Pe Arges inca nu poti sa dai apa e mare repede si foarte murdara numai la somn merita sa incerci . NUNAI BINE!!!

Aber Ciprian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 16
Membru din: 09 Iun 2005, 12:21

Avantajul pecuitului la vobler(clean)

Mesaj de Aber Ciprian » 12 Aug 2005, 15:17

1.Daca pescuiesti pe rau unde cleanul este obisnuit sa se hraneasca cu pesti mai mici trebuie sa sti cu ce specie se afla in "conflict",de exemplu in cazul meu pescuiesc pe un rau unde majoritatea pestisorilor sunt obleti si folosesc un cozma de 5 oglinda si am avut parte de partide chiar reusite.Folosesc aceasta marime de ceva timp si mi se pare ca este de departe cea mai buna optiune,deoarece nu-ti intra flintici.
2.De obicei cleanul este f.curios,mancacios etc.,dar poate fi si f.mofturos iti dai seama imediat,daca ai lansat si la prima racuperare ai avut atac inseamna ca mananca la suprafata,iar voblerul nu terbuie scufundat,ba chiar mai mult este indicat ca voblerul sa ridicat la suprafata din cand in cand,este o miscare a voblerului care imita un pestisor ranit si disperat,incercati si o sa aveti surprize de proportii.Daca nu aveti atacuri la suprafata apei(inseamna ca este innorat,iar cleanul se retrage aproape de fundul apei sau chiar se ascunde) incercati locuri cu apa ceva mai adanca si cat mai multe obstacole(copaci cazuti,buturugi,poduri scufundate,etc.)avantajul voblerului este ca putem cauta pestele in majoritatea locurilor si in orice sezon-la musca-primavara f. bine ceva ceva vara si slabut toamna(vorbesc de clean).
3.Pescuitul adevarat la musca din punctul meu de vedere este la pastrav pe un rau superb de munte.Apropo de pastrav am prins f.bine la lingurita si recent la vobler(pe baraj-Gura Raului pt.cei care stiu zona Sibiului)
4.Culoarea voblerului este importanta,dar sa stiti ca am prin clean la vobler rosu complet.Cele mai bune rezultate le-am avut la un vobler binenteles cozma de 5(S) o combinatie de argintiu cu portocaliu pe burta si verde pe spate.Va mai recomanad si gama Rebel in special lacustele-poper si racusorii sunt super.
Ar mai fi multe de spus dar cred ca ajunge pt. astazi,ceea ce am scris mai sus este extras din experienta proprie.

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 12 Aug 2005, 17:58

salut
treaba cu culoarea linguritei (nichelate, argintatate sau galbene adica cupru) difera de la sezon la sezon precum si cum a mai spus cineva si de pestisorii care se afla in zona si pe care ii cauta cleanul
a mai pomenit cineva de linguritele Panther Martin cum ca ar fi "criminale"
aici chiar ii dau dreptate sunt ff bune pt clean trebe doar rectificat ca ar fi indicat folosirea celor nr 5 sau 6 altfel cuvantul criminal isi intra in drepturi
iar daca prinzi un card de bibani in zona pana nu ii executi pe ei nu prea ai sanse la clean daca nu cumva l-ai speriat si poti uita mergi maideparte
dupa parerea mea ce conteaza mul este forma linguritei de care inca nu a pomenit nimeni, pare destul de ciudat
cand am spus forma mam referit daca este lunguiata sau rotunda
salut

Avatar utilizator
Csuka
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 17 Aug 2005, 11:27
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de Csuka » 18 Aug 2005, 12:45

Mi-a luat 1 h si 30 min sa citesc toate raspunsurile la topic.
Asa ca nu am sa caut citatul.
Referitor la renuntatul la lingura in favoarea voblerelor.
Si eu am facut la fel, si intr-adevar prindeam bine la vobler. Insa la inceputul sezonului cand apa nu este prea curata (pe Mures, Somes), si anul acesta inca "tot inceput de sezom e, din acest p.d.v.", voblerele nu mi-au dat satisfactii deosebite, chiar si cele fluo FT,GT etc. La ligura am prins mult mai bine, si indeosebi la cele cu vibratie puternica (Mepps XD, BerTiAXAT, ELIX) si la apa mica. Pe lacuri (Tarnita, Belis) am prins mai bine cu vobler, dar nici aici nu erau rezultate exceptionale. Pestii erau interesat de muste. Pescuiesc de multi ani la musca, dar numai cu buldo. Si metoda este destul de productiva pe Mures, si in general in repezisuri. Pe lac se pare ca ceva ii deranja. Nu am reusit sa prind nici macar unul. Nu reuseam sa-i intep, si pestii muscareau intr-o veselie.
Sunt mai mult ca sigur ca pescuitul la musca este cel mai productiv la clean, chiar daca bucatile mari intra la vobler.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 18 Aug 2005, 13:36

Csuka scrie:Sunt mai mult ca sigur ca pescuitul la musca este cel mai productiv la clean, chiar daca bucatile mari intra la vobler.
Zilele astea am luat mereu la musca bucati mari in timp ce altii care dadeau la vobler luau numai mici. Poate nu stiu ei sa dea la vobler. Oricum, eu m-am convins acum ca se pot lua bucati mari si la musca.

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 18 Aug 2005, 21:12

salut
Mihai dupa parerea mea unde este peste mic trebuie sa fie si peste mare doar ca el se lasa mai greu pacalit mai ales daca a mai fost odata agatat si a scapat
si ar mai fi ceva, unde mananca pestele mic acolo cel mare nu prea se arata si unde se plimba cel mic al mai mare nu dar nu trebuie inteles gresit cum ca nu ar fi peste mare langa cel mic, de obicei eu cand localizez un banc de pestisori periez mai intai marginile iar apoi trec prin el dar asta este doar o parere
in cea ce priveste treaba cu musca te cred caci am vazut cu ochi mei pe lacul de la Tileagd cum s-a prins biban frumos si clean iar eu schimbam linguri, voblere de toate si agatam doar maruntei
salut

Scrie răspuns