Vobler sau lingurita dak e vorba de clean?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
blackmind
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 285
Membru din: 06 Sep 2004, 14:30
Localitate: pitesti

Mesaj de blackmind » 19 Aug 2005, 11:18

cred ca foarte multi ne regasim in acest "context"
daca prinzi cu o naluca (vobler sau lingurita) prinzi incredere in acea momeala iar pe celelante le privesti cu suspiciune
eu unu am naluci care inca nu au vazut apa :? (pardon apa din balta cadita o vede fiecare la cumparare)
sEe yOu aGaIn wHeN I dIe

Avatar utilizator
Septimiu
senior
senior
Mesaje: 422
Membru din: 10 Mai 2005, 12:00
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de Septimiu » 19 Aug 2005, 12:10

blackmind scrie: eu unu am naluci care inca nu au vazut apa :? (pardon apa din balta cadita o vede fiecare la cumparare)
Eu zic sa le "uzi"si pe alea si ...s-ar putea sa nu se stie! :idea:

Eu am patit-o... Cu vreo 5 ani in urma cand mi-am luat primul vobler am dat cu el de vreo cateva ori si nimic... A stat in cutie pana anul trecut cand am zis sa mai incerc si nu mi-a parut rau :D

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 17 Feb 2007, 15:14

Nu sthu cum se intampla prin oradea dar pe olt la rotativa nimic in schimb la vobler si fir (0.20) rupt cu tot cu relaxor slabit deci chiar merge bine vobleru.

un sfat cauta repezisuri cu apa lina intelegi fara prea multe valuri si inca ceva cel mai bine ie seara vara de pe la(17:00) pana dupa apus si incearca sa intri in apa si sa lansezi din mijloc spre mal dar asta sa o faci in cea mai mare liniste :D

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 17 Feb 2007, 21:33

Badie_talmaciu scrie:Nu sthu cum se intampla prin oradea dar pe olt la rotativa nimic in schimb la vobler si fir (0.20) rupt cu tot cu relaxor slabit deci chiar merge bine vobleru.

un sfat cauta repezisuri cu apa lina intelegi fara prea multe valuri si inca ceva cel mai bine ie seara vara de pe la(17:00) pana dupa apus si incearca sa intri in apa si sa lansezi din mijloc spre mal dar asta sa o faci in cea mai mare liniste :D

Si Dunarea este un "repezis cu apa lina" dar singura problema este ca nu prea poti sa intri in apa in mijloc si sa lansezi catre mal. :wink:
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

Avatar utilizator
Dornea Ionut
senior
senior
Mesaje: 363
Membru din: 09 Iul 2006, 20:40
Localitate: Ploiesti / Prahova
Contact:

Mesaj de Dornea Ionut » 17 Feb 2007, 21:59

Punctez simplu: VOBLER! Este un "stil"!
Messenger: dorneai
Mail: dorneai@yahoo.com

In rest, va... fir intins si peste-n punga...
Ca sa iti dai seama cat de prost esti, trebuie sa gandesti totusi putin ;)

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 27 Feb 2007, 20:46

Am prins si la vobler si la blinker!!
Acum totul depinde de alegerea fiecaruia :roll: :roll:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 27 Feb 2007, 21:37

am prins 7 cleni toata viata mea. toti intr-o zi de noiembrie, intre-0,5 si 2,5kg la dandineta home made. intamplare sau nu, in jurul meu se pescuia cu fel de fel de rotative...voblerute...si alte alea. si daca vroiam sa fac o licitatie...puteam vinde o dandineta la valoarea ei in aur!
de atunci nu am mai dat niciodata dupa clean, sau in ape...unde m-ar fi putut interesa cleanul.

asta pentru cine vrea sa incerce. 8)

Avatar utilizator
MaryS_27
junior
junior
Mesaje: 37
Membru din: 08 Feb 2007, 06:08
Localitate: Rm Valcea

Mesaj de MaryS_27 » 27 Feb 2007, 21:39

eu personal cand pescuiesc pe olt pe partea cu padurea zonele cunoscute de valceni folosesc mai mult vobleru,iar cand pescuiesc pe piepturi dau cu mepps nr 1 2...pot sa spun ca in mare parte are dreptate badia si eu am luat exemplare frumoase vara pe seara pescuind tot din apa...in locurile cu apa mica 50cm - 1 m - 1,5m recomand rotativele mepps... ff bune.Cel putin pt mn au dat rezultate foarte bune unde la vobler nu am reusit sa pacalesc nici un clean :D .In locurile cu apa mai adanca de 1.5 m folositi voblerele cu incredere....tot voblerul il recomand si cand pescuiti pe langa mal..se stie foarte bn ca mai ales in perioada de vara dimineata la inceputul partidei daca esti destul de discret poti observa atacurile clenilor pe langa mal...eu personal am prins foarte bine in aceste situatii....unde vedeam atacu lansam putin in spatele atacului si incepeam recuperarea incet jucand vobleru din varf si pot sa spun ca f multi clei au cazut in plasa :D acuma depinde in primul rand de locurile unde pescuiti dupa clean si metodele folosite....fiecare pescar are metodele sale ...unele mai productive altele mai putin productive..
Va doresc fir intins

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 27 Feb 2007, 21:47

Salut.Pe langa mepps pot adauga si rotative de la berti axate si clasice, super rezultate mai ales cu axatele...a ..am mai avut ceva capturi si cu ceva bluefox cu musca artificiala still mepps marabou dar dimensiuni mai reduse.Acum incerc sa fac niste voblere de2,5-3,5 cm...sa vad ce va iesi...numai bine!!

Avatar utilizator
Hell
veteran
veteran
Mesaje: 3531
Membru din: 13 Feb 2007, 18:24
Localitate: Sparta
Contact:

Mesaj de Hell » 28 Feb 2007, 20:12

cel mai bun vobler (la care am luat eu) a fost unu tip "balon"(asa se spune pe la noi) negru/alb si doar un pic de portocaliu sub barbeta

Scrie răspuns