PESCUIT LA 3 APE

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Cracus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 20 Noi 2007, 00:29
Localitate: timisoara/resita
Contact:

PESCUIT LA 3 APE

Mesaj de Cracus » 19 Iun 2008, 14:18

CE VOBLERE,LIGURI SAU TWISTERE FOLOSITI LA 3APE???ASA DORI SA MERG O SAPTAMAN IN IULIE IN VARA ASTA SI VREAU SA MA PREGATESC DIN TIMP!!AM INTELES CA ACOLO CLEANUL E PREOMINANT !!!LA CE MERGE MAI BINE SI IN CE LOCURI!!!MENTIONEZ CA CUNOSC DESTUL DE BINE LACUO...SUNT DIN RESITA

MULTUMESC

Te rog sa citesti regulamentul inainte sa mai scrii ceva. Daca mai scrii mesaje in majuscule iti vor fi sterse. Tudor

BygDaddy
senior
senior
Mesaje: 455
Membru din: 16 Mai 2007, 12:04
Localitate: Gera/Thuringen

Mesaj de BygDaddy » 19 Iun 2008, 14:51

si daca se poate sa adaugati ce permise ai nevoie sa pescuiti acolo!! poate ajung si io la vara pe acolo cu cortul.
multumesc anticipat!
L-ati dat jos pe Ceausescu acu il vreti pe Gigi Becali!!!!

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 19 Iun 2008, 17:20

Salut Cracus,
Dupa cum ti-am mai scris odata si prin mesaj privat, la 3 ape se prinde clean cam peste tot. Eu am prins bine atat la intrare (cum vii de la Garana), cat si pe bratul ce vine de la Brebu Nou, precum si in partea de dupa deversor. Am prins atat din barca, cat si de pe uscat, dar parca cel mai bine am prins din barca, pe malurile opuse drumului, pe langa pomi aplecati peste apa, cazuti in apa...etc.

Ca momeli, am folosit preponderent voblerele, cele mai prinzatoare au fost cele de la Salmo (Hornet si minnow de 5 cm), precum si cele de la Dorado (Invader de 4 cm si stick de 4.5 parca). Evident am mai luat si la rotative intre 0-2, diferite culori, insa evit sa le folosesc caci au prostul obicei de a-mi rasuci firul indiferent ce antirasucitor as folosi.

Ca pesti, 3 ape are potential, clean mare, pastrav mare (rar) si chiar si salau . Acum cativa ani am reusit sa prind multi alevini pana in 15-20 de cm....si daca aia au crescut..ar trebui sa bata kilogramul cel putin pana acum. Am auzit ca s-ar fi prins si salau de 3-4 kg, dar nu am vazut personal.

Permis: Teoretic iti trebuie doar un permis, orice permis de pescuit.
Local, AJVPS incaseaza si taxa de ape de munte, eu unul nu mi-am platit-o, pentru ca am tot citit ca ar fi ilegala. Si daca chiar e sa vina "texas rangerul"...am inteles ca se poate plati si taxa de zi, care ar fi echivalentul a 5 lei (asta pentru a evita scandalul cu "Texas rangerul" care s-ar putea sa comenteze daca nu ai "apa de munte" vizata).

Cam cu atat va pot ajuta ...

Cracus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 168
Membru din: 20 Noi 2007, 00:29
Localitate: timisoara/resita
Contact:

Mesaj de Cracus » 19 Iun 2008, 22:31

attilaf scrie:Salut Cracus,
Dupa cum ti-am mai scris odata si prin mesaj privat, la 3 ape se prinde clean cam peste tot. Eu am prins bine atat la intrare (cum vii de la Garana), cat si pe bratul ce vine de la Brebu Nou, precum si in partea de dupa deversor. Am prins atat din barca, cat si de pe uscat, dar parca cel mai bine am prins din barca, pe malurile opuse drumului, pe langa pomi aplecati peste apa, cazuti in apa...etc.

Ca momeli, am folosit preponderent voblerele, cele mai prinzatoare au fost cele de la Salmo (Hornet si minnow de 5 cm), precum si cele de la Dorado (Invader de 4 cm si stick de 4.5 parca). Evident am mai luat si la rotative intre 0-2, diferite culori, insa evit sa le folosesc caci au prostul obicei de a-mi rasuci firul indiferent ce antirasucitor as folosi.

Ca pesti, 3 ape are potential, clean mare, pastrav mare (rar) si chiar si salau . Acum cativa ani am reusit sa prind multi alevini pana in 15-20 de cm....si daca aia au crescut..ar trebui sa bata kilogramul cel putin pana acum. Am auzit ca s-ar fi prins si salau de 3-4 kg, dar nu am vazut personal.

Permis: Teoretic iti trebuie doar un permis, orice permis de pescuit.
Local, AJVPS incaseaza si taxa de ape de munte, eu unul nu mi-am platit-o, pentru ca am tot citit ca ar fi ilegala. Si daca chiar e sa vina "texas rangerul"...am inteles ca se poate plati si taxa de zi, care ar fi echivalentul a 5 lei (asta pentru a evita scandalul cu "Texas rangerul" care s-ar putea sa comenteze daca nu ai "apa de munte" vizata).

Cam cu atat va pot ajuta ...

mersi mult!!!
asa stiam si eu ca se platste 5 lei pe zi si esti in regula chiar daca nu ai permis !!!cel putin eu nu am avut si am platit doar taxa aia pana acum!!!
asa vre sa incerc si la buldo cu lacusta savad cum merge!!!
am prins anul trecut cativa cleni la fund cu lacusta mare,dar numai dimineata f devreme!!!

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 20 Iun 2008, 10:26

Iti dau un sfat la Trei Ape nu mai este Clean cum era inainte la decimat Salaul. Clean se mai prinde dar slab de tot si micut in mal la musca arificiala sau blinker, vobler( 00;0;1 respectiv 2...5 cm) din barca. Pastrav foarte rar nu stiu ce sa putut intampla cu el dar e rar de tot.Anul asta Pastrav la Tei Ape sau luat din cate stiu eu si de pe la alti vrio 4-5 bucati intre 0,5-1kg la vobler,in schimb acum 2 ani sa luat la trena la vobler un pastrav de 6,5kg. Si acum si o veste buna...SALAU la greu intre 0,2gr-9kg. Dar cel mai bine merge la pestisor asa ca daca vrei sa ai un concediu placut si sa ai parte si de ceva peste atunci cand urci in spre Trei Ape te opresti in Valiug la lac bagi doua trei varse facute din sticle de plastic cu niste miez de paine in ele si prinzi Craeti si Teroristi. Cat mai multi si sa ii ti vi ca morti nu prea au valoare. Poti sa inchiriezi barca ori de la Liber ori de la Deversor. Te arunci in barca si dai cu pestisor fara pluta doar cu putin plumb 2-3 gr. Trebuie insistat pe langa pomii picati in apa. Era sa uit iti mai trebuie si o ancora ( 15 m ata tare si un bolovan ) trebuie sa stai si sa insisti mult in fiecare loc . Sper ca te -am putut ajuta. FIR INTINS :D

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 20 Iun 2008, 10:38

dar la valiug e salau?

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 20 Iun 2008, 12:33

Nu la Valiug e doar Pastrav si mai nou de vreo 3 ani Clean. Si Clean frumos. Acum 10 zile un cunoscut a prins un Pastrav frumos la Valiug 4,5 kg. Dar la Valiug se plateste ziua de pescuit 20-25 lei noi. Mai bine platesti pe luna sau pe sezon ca pici mai ieftin de platit poti sa platesti la fata locului sau in drum spre Pastravarie la canton.. FIR INTINS la toata lumea.... :D

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 20 Iun 2008, 12:42

Corect..la Valiug nu e salau, dar Valiug are "Regim de Romsilva" adica 26 lei/zi taxa, sau daca stai mai multe zile 52 de lei/ 7 zile (parca). Are clean din ce in ce mai mult, si pastrav (mare dar mai rar). Insa exista exemplare capitale. Stiu din surse sigure, de pastravi de 7-8 kg, insa astfel de exemplare intalnesti odata in viata :)

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 20 Iun 2008, 13:34

salut , sunt calone din resita si mentionez ca stiu foarte bine aceste lacuri precum stie gaina gustul cucuruzului , si intentionez sa pescui si io la treiape daca puteti sa mi ziceti si mie ce peste este pe acolo cu ce sa dau si cateva locuri si inca odata va aduc la cunostinta ca stiu lacul .

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 20 Iun 2008, 14:10

Calone scrie:salut , sunt calone din resita si mentionez ca stiu foarte bine aceste lacuri precum stie gaina gustul cucuruzului , si intentionez sa pescui si io la treiape daca puteti sa mi ziceti si mie ce peste este pe acolo cu ce sa dau si cateva locuri si inca odata va aduc la cunostinta ca stiu lacul .
:lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns