Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
toby
veteran
veteran
Mesaje: 2115
Membru din: 13 Sep 2010, 20:04
Localitate: Dr.Tr. Severin

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de toby » 24 Ian 2014, 20:52

La 3,3m lungime un motor de 9.9cp este perfect.Eu am barca de 3,6m si un johnson de 9.9 cp 4t si se comporta extraordinar.

DM
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 140
Membru din: 22 Oct 2009, 10:04

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de DM » 24 Ian 2014, 23:31

fane_mincinosu scrie: salut DM. ce dimensiuni are baracuda dumneavoastra? eu am pe cea de 3,3m si nu stiu ce motor sa iau :respekt:
Eu am varianta : fast and furious :D in traducere 2,7m :P

Am vazut-o si eu de mai multe ori pe Dunare pe cea de 3,3m, super barcuta , o data chiar intr-o dimineata la mal le pregateam una langa alta, pacat ca nu am facut o poza.
Super dimensiune pentru 2 persoane.

Referitor la motor in mod normal trebuie sa te duci la maximul pe care il suporta barca adica 15, numai ca greutatea lui la 4T este prea mare.
Asa ca cel de 9.9 este varianta optima.
Eu nu sunt pentru cele in 2T datorita faptului ca nu se mai vand motoare noi si cele SH nu ma incanta.

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de MatrixVR5 » 27 Ian 2014, 09:49

crapmaniacul scrie:
MatrixVR5 scrie:Si eu am o Samba 265 cu motor Suzuki 5 cp/4t si sunt foarte multumit de ea , ofera siguranta . Se comporta foarte bine pe valuri , sunt foarte multumit ! De multe ori trebuie sa sti cu ce motor iti echilibrezi barca .
Samba 265 :respekt: :respekt: :respekt:
Intrebare : cu motorul Suzuki (are sigur 5 cp ?) glisezi singur in barca ? Glisezi doar in anumite conditii ? Intreb ptr ca tatonez un motor nu prea mare dar vanjos. Stima !
Singur in barca cu bagaj modest ( nu cu 2 ancore de 10 kg) si aranjat bagajul in fata GLISEZI ! Cu motor de 8 cp fara probleme , numai ca te rupe de carca !
:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Glad_I
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 04 Feb 2011, 18:05
Localitate: Cluj

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Glad_I » 27 Ian 2014, 11:28

CAt de importanta e chila gonflabila in cauzl in care pescuiesti pe lac si eventual folosesti un motor electric?
E necesara? Din punct de vedere al pescuitutlui, incomodeaza faptul ca nu are chila gonflabila? Am cautat barci noi si am vazut o diferenta mare de pret de la cele cu la cele fara.
Multumesc!

Avatar utilizator
ringogabi
senior
senior
Mesaje: 374
Membru din: 03 Feb 2007, 13:10
Localitate: Iasi

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de ringogabi » 27 Ian 2014, 14:39

E foarte importanta chila, cea cu chila taie apa mult mai repede, fata de cea fara chila. Cele cu chila sunt mai scumpe fiindca mai au in plus si podea rigida. Podea sub presiune, tego sau aluminiu.

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de MatrixVR5 » 27 Ian 2014, 14:59

Cand ai vant si valuri chila este importanta pentru a mentine directia de deplasare si pentri a sparge valul
:respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Glad_I
junior
junior
Mesaje: 58
Membru din: 04 Feb 2011, 18:05
Localitate: Cluj

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de Glad_I » 27 Ian 2014, 22:33

Si presupunand ca nu am unde sa ma duc cu motor termic fiind din cluj, se justifica pretul?
Am vazut ca cele fara chila au fundul rigid. Nu prea am ce valuri sa tai. CA motorul electric nu cred ca te ridica pe val.
Am citit o gramada de pareri dar nimeni nu defineste limita dintre cele 2 variante. toata lumea recomanda o barca cu podina de aluminiu si chila gonglabila. REstul nu sunt practicabile? Sau daca vreau sa vaslesc? Am nevoie? Poate cineva sa imi explice? Asta in limitele posibilului desigur.
Multumesc

kleniacul
veteran
veteran
Mesaje: 1221
Membru din: 20 Ian 2011, 22:45
Localitate: bucuresti localitate înfrăţită cu Cernobîl

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de kleniacul » 27 Ian 2014, 22:57

Glad_I scrie:Si presupunand ca nu am unde sa ma duc cu motor termic fiind din cluj, se justifica pretul?
Am vazut ca cele fara chila au fundul rigid. Nu prea am ce valuri sa tai. CA motorul electric nu cred ca te ridica pe val.
Am citit o gramada de pareri dar nimeni nu defineste limita dintre cele 2 variante. toata lumea recomanda o barca cu podina de aluminiu si chila gonglabila. REstul nu sunt practicabile? Sau daca vreau sa vaslesc? Am nevoie? Poate cineva sa imi explice? Asta in limitele posibilului desigur.
Multumesc
Chila gonflabila te ajuta sa mentii directia si sa tai valul.Cu alte cuvinte suprafata cu care barca atinge apa e mai redusa datorita chilei,deci viteza e mai mare la acelasi efort al motorului.De asemeni glisajul barcii e mult mai bun datorita chilei, practic barca sta cu botul,prora,peste valuri.E o diferenta mare intre a incaleca tu valul,barca ta,si a trece valul peste prora barcii.Valurile se fac si pe lacuri,cu cit suprafata lacului e mai mare si valurile formate sint mai mari.Fara chila barca practic impinge apa,nu aluneca pe apa.Si barca cu chila gonflabila impinge apa pina sa intre in glisaj.Diferenta este mare,atit in tinuta de drum,adica de mars,a barcii,cit si in alte privinte,de ex. consum.GIndeste-te bine la ce iti trebuie barca,asa incit sa nu iti schimbi optiunea in scurt timp,pierzind bani pentru a achizitiona alt motor/barca.Succes in alegere.

Avatar utilizator
MatrixVR5
veteran
veteran
Mesaje: 741
Membru din: 01 Noi 2004, 16:53
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de MatrixVR5 » 28 Ian 2014, 08:28

:respekt: :respekt: :respekt:
Eu am avut 3 ani Barca neumatica Kingfisher 270M fara chila gonflabile , dar am scimbat-o cu o Barca pneumatica AS Samba 265 Allroundmarin cu chila . Diferenta este foarte - foarte mare - stabilitate , consum electric - ( baterie ) / ternic - (benzina), siguranta.
:respekt: :respekt: :respekt:
FISHING IS LIFE.
The rest just details!

Avatar utilizator
mynu_cs
veteran
veteran
Mesaje: 1512
Membru din: 21 Iun 2011, 19:50
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Barci pneumatice. Un ghid pe scurt.

Mesaj de mynu_cs » 28 Ian 2014, 08:35

Glad_I scrie:Si presupunand ca nu am unde sa ma duc cu motor termic fiind din cluj, se justifica pretul?
Am vazut ca cele fara chila au fundul rigid. Nu prea am ce valuri sa tai. CA motorul electric nu cred ca te ridica pe val.
Am citit o gramada de pareri dar nimeni nu defineste limita dintre cele 2 variante. toata lumea recomanda o barca cu podina de aluminiu si chila gonglabila. REstul nu sunt practicabile? Sau daca vreau sa vaslesc? Am nevoie? Poate cineva sa imi explice? Asta in limitele posibilului desigur.
Multumesc

unde vrei sa folosesti barca si nu iti tre chila??

pe belis/tarnita. care sunt imense te ajuta enorm.. daca te ia un vant cu valuri.. si cu electric e greu de inaintat..

si faptul ca ti directia mult mai usor. si nu te duci zig zag. :)
"In fiecare zi ne batem joc
De pasari ,de iubire si de mare
Si nu bagam in sema ca in loc
Ramane un desert de disperare ."


Romulus Vulpescu

Scrie răspuns