TIPARIREA PERMISELOR DE PESCUIT SPORTIV A FOST BLOCATA

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

TIPARIREA PERMISELOR DE PESCUIT SPORTIV A FOST BLOCATA

Mesaj de apsalba » 19 Ian 2009, 09:51

Aflu cu stupoare ca sefii de la MADR au dispus blocarea tiparirii permiselor de pescuit recreativ sportiv. Las la latitudinea voastra se ghiciti de ce si cine se face vinovat de acest lucru. Nu este fnpsr. Am solicitat o intalnire de lucru cu conducerea ANPA pentru clarificari.
Asociatiile de pescari sportivi au posibilitatea sa se manifeste. Pescarii sportivi ce spun? Desi cred ca nu-i va baga nimeni in seama. Din pacate.

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 19 Ian 2009, 10:10

tocmai am trimis un mail la anpa pe adresa anpa@anpa.ro in care i-am intrebat de modalitatea de eliberarea a permiselor si cand incepe distribuirea lor. Ca pescar neinregimentat intr-o asociatie pot sa-i bombardez cu mail-uri, si telefoane
teoretic ar trebui sa primesc un raspuns in maxim 30 zile :lol: [/b]

maiden
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 18 Ian 2009, 14:07
Contact:

Mesaj de maiden » 19 Ian 2009, 10:29

Nu se elibereaza nici un permis de la anpa! Nu se shtie cand, cum, cine le distribuie si cat costa ! :roll:

Avatar utilizator
essos74
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 171
Membru din: 21 Apr 2006, 02:19
Contact:

Mesaj de essos74 » 19 Ian 2009, 11:11

luci_t scrie:tocmai am trimis un mail la anpa pe adresa anpa@anpa.ro in care i-am intrebat de modalitatea de eliberarea a permiselor si cand incepe distribuirea lor. Ca pescar neinregimentat intr-o asociatie pot sa-i bombardez cu mail-uri, si telefoane
teoretic ar trebui sa primesc un raspuns in maxim 30 zile :lol: [/b]

Si eu astept mail de la ei. Vom vedea.
Live for Fishing.

Avatar utilizator
sebi/7
veteran
veteran
Mesaje: 507
Membru din: 26 Oct 2005, 19:58
Localitate: Bacau

Mesaj de sebi/7 » 19 Ian 2009, 11:17

in concluzie, treaba-i in pom...si vom pescui pe spatele nostru, pe riscul nostru; intrebarea este: daca avem control pe balta, ce le spunem? ca s-a blocat tiparirea permiselor? of, fire-ar capu' de ras!
Daca e-e;daca nu e-nu e!!! Asta e!!!
Mai bine mor in picioare decat sa traiesc in genunchi!

dinuta
junior
junior
Mesaje: 64
Membru din: 24 Noi 2004, 14:28

Mesaj de dinuta » 19 Ian 2009, 11:18

Eu am reusit sa platesc taxa la trezorerie si se cheama "taxa permis pescuitrecreativ sportiv 2009".Sunt curios sa vad unde ma trimite ANPA cu acesta chitanta.

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 19 Ian 2009, 11:20

faza tare este ca va pot raspunde pe langa subiect si se cheama ca v-au raspuns, deci sa nu va mire daca raspunsul lor va lasa cu ochii in ceata.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

flydb
veteran
veteran
Mesaje: 615
Membru din: 13 Mar 2005, 14:43
Localitate: Targoviste

Mesaj de flydb » 19 Ian 2009, 11:26

@ apsalba

Era de asteptat acest lucru. Asa cum spuneai intr-o postare anterioara, noul ministru al agriculturii intentioneaza sa ceara majoritatii din parlament respingerea la vot a legii de adoptare a OU 23/2008 si aprobarea proiectului de lege privind pescuitul si acvacultura , proiect initiat de o serie de parlamentari PSD in legislatura trecuta. Printre acestia se afla Ilie Sarbu, Adrian Nastase, Filip Georgescu etc.

In esenta acest proiect cuprinde urmatoarele:

- infiintarea consiliului national pentru pescuit din care fac parte printre altii AGVPS si Romsilva.
- permisele de pescuit sunt tiparite de ministerul agriculturii si sunt distribuite prin asociatii legal constituite.
- nu se poate practica pescuitul recreativ /sportiv decat daca esti membru al unei asociatii de profil
- asociatiile de pescari iau in concesiune zone de pescuit , unul dintre criteriiile de acordare a concesiunii fiind dreptul istoric neadmitandu-se mai multe asociatii pe aceeasi zona.
- Romsilva se ocupa de apele de munte si poate organiza pescuitul recreativ /sportiv in apele aflate sub jurisdictia sa .
- CNAFP -ul se desfiinteaza iar ANPA se subroga Administratiei Apele Romane, S.C. Hidroelectrica, Societatii de imbunatatiri funciare in ceea ce priveste drepturile date de contractele de practicare a pescuitului comercial si sportiv

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

Mesaj de apsalba » 19 Ian 2009, 12:01

Iti comunic faptul ca suntem bine sanatosi si avem speranta de viata ani buni de acum incolo. Pana si domnii pe care i-ai enumerat trebuie sa respecte legea. Suntem suficient de puternici si stim sa ne reprezentam corespunzator. Monopolul AGVPSR a disparut. Plus ca mai au de dat niste raspunsuri cum ar fi liberconsimtitul asocierii in ceea ce ii priveste si concubinajul cu vanatorii.

Avatar utilizator
Solithar
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 23 Mai 2007, 09:23

Mesaj de Solithar » 19 Ian 2009, 13:17

Buna !
Mai oameni buni ... am tot citit postarile de pe forum, am tot urmarit stirile legate de aceasta lege (legi) a pescuitului si pot sa trag urmatoarele concluzii sincere si argumentabile :
1) situatia acestei legi precum si evolutia ei pe parcursul ultimilor ani exemplifica la perfectie situatia generala a intregii tari, a oamenilor ce o locuiesc si a modului lor de viata.
2) romanii sunt atat de prosti incat isi merita situatia, cu varf si indesat ! Poate a-ti auzit-o pe aia cu ... "la trecutu-ti mare, mare viitor" ?!? Ei bine, aranjati-o putin sa exprime adevarul : "daca trecutul inca miroase a c...., viitorul se anunta si putred pe deasupra."
3) De la regula cu prostia romaneasca, face exceptie o minoritate pe cale de disparitie. De unde si zicala ... "exceptia intareste regula" ! Oricum, acestei minoritati care inca mai are o atitudine corecta in fata tampeniei cronice din jur ... RESPECT !
4) Dar, sa vedem cum se justifica atitudinea mea "neconstructiva" ... Locuiesc momentan intr-o mare aglomerare urbana de pe teritoriul glorioasei noastre patrii. La inceputullunii ianuarie, ca orice pescar sportiv cu dorinta exercitarii pasiunii, ma gandesc la alternativele de pescuit pe care le am ... ( dar poate ar trebui sa ne gandim cu 4-5-50 de ani inainte ! )
Care sunt acestea ? Destinatiile posibile se impart in doua categorii : ape particulare si ape publice. Sa zicem ca (asta este o alta discutie interesanta) apele particulare nu imi ofera nici o satisfactie notabila, in practicarea pescuitului sportiv. Deci, ma gandesc la o partida pe ape publice. Care sunt conditiile, in momentul acestei programari ? Nu pot sa pescuiesc in ilegalitate. Ca sa pescuiesc legal am nevoie de permis de pescuit sportiv. Cum sa intru in posesia lui ? Pentru asta trebuie sa stiu cine il elibereaza, unde, cand si ce semnificatie are acest permis !?
Cine : ANPA ... momentan. Dar informatiile primite indica o schimbare a acestui demers in viitorul foarte apropiat ! In care caz totul este fara temei, pescuitul sportiv nu are momentan cadru legal. Dar, sa ne bazam pe un optimism foarte exagerat si sa speram ca permisul va iesi sub egida ANPA.
Unde : Nu stie nimeni sigur (nici chiar reprezentantii ANPA !) cate locatii posibile sunt in tara pentru distribuirea acestor permise, ca sa nu mai vorbesc de responsabilitatea institutiilor statului de a asigura aplicarea unei legi in parametri optimi. De asta suntem prea departe (ganditi ... zeci de ani). Dar sa acordam clementa obisnuita noii legi, care in primul an (obiectul ei avand o ciclicitate anuala) se integreaza mai greu, dupa care din ce in ce mai eficient.
Cand : la fel de vag ca si contiinta noastra civica ... adica, nu stie, dar s-au dat la tiparit. Poate in cateva saptamani. Denota, de altfel, tot gradul de responsabilitate al oficialitatilor fata de cetatean si fata de propria pozitie !
Ce drepturi iti da acest permis : aici deja butoiul de matraguna se revarsa si se trasnforma intr-o incaierare asemanatoare primei linii de pe frontul unui razboi. Toata lumea isi da cu parearea cu mic cu mare, pescari si vanatori, agentii si asociatii, forumuri si federatii, Alfa si Omega, ... doar cel care a produs legea nu ! ... iar se demonstreaza responsabilitea si - de altfel - respectul fata de cetatean si stat , care sunt in definitiv beneficiarii acestei legi (sa nu vorbim despre fauna piscicola, despre asta poate cand stramtoarea Gibraltar nu va mai exista si spaniolii vor avea granita comuna cu marocanii)
5) Urmare ... cei cu defectul social numit constiinta sau bun-simt - dupa caz - stau acasa sau se indreapta mai voiosi mai putin voiosi spre baltoace mai putin sau mai mult corespunzatoare scopului. Altii, mai romani, pleaca spre apa linistiti sau nu, cu ganduri constructive sau nu, cu intentii sportive sau nu ... Si uite asa ... legea nationala a romanilor : "Ma descurc io cum pot, ca doar nu-s fraier !" se trasforma in religie ...
Deci ... "fraierii sa taca" !!! Sa nu deranjeze constiinta descurcaretului, carcotasului, forumistului practicant, s.a.m.d. Cum isi permite ala sa-i zica lui ceva ... dar, totusi ....
6) Ca si concluzie preliminara : ne furam caciula singuri, cum am facut-o de-a lungul istoriei. Iar cei care cred ca legea pescuitului este cumva rupta de contextul general, se inseala ...
Aceasta situatie in care se gaseste cadrul legal al pescuitului sportiv, reflecta ceea ce suntem si reprezentam ca natiune ...

Va invit sa reflectati la asta si sa comentati daca veti considera.
Zile mai bune!

Scrie răspuns