Pescuitul Sportiv

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 06 Noi 2004, 08:55

Referitor la cele scrise de Dan,incerc sa va explic situatia din Texas(ca doar acum in Romania multe se aseamana cu perioada Vestului Salbatic ).
Aici se poate pescui ziua,noaptea din barca,din apa sau de pe mal ,respectandu-se cele referitoare la speciile ce constituie "game xxx",la celelalte specii neexistand limitari ca si cantitate,marime minima si maxima permisa,nr. pestilor ce pot fi retinuti zilnic si alte specificatii referitoare la pescuit.
Sa nu credeti ca aici toti respecta reglementarile pescuitului,dar daca cineva e prins incalcand legea amenda e usturatoare,poti pierde masina sau ajunge la puscarie.Frica este cea care face ca legea sa fie respectata mai mult decat din constiinta.
Nu este nici o perioada de prohibitie putandu-se pescui tot anul.Si cu toate acestea va garantez ca sant multi,f. multi pesti in apele din Texas si chiar unii huliti de americani si ma refer aici la ...crap.usa.
In cazul in care o specie se considera ca e periclitata ,efectivul ei reducandu-se drastic ,se interzice pescuirea ei pana la revenirea la normal.
Daca aici se poate,probabil ca se poate si in Romania,insa trebuie sa existe o lege ce reglementeaza pescuitul facuta in concordanta cu situatia reala,pe baze stiintifice,lege ce trebuie impus sa fie respectata ,nu incalcata,nu setci si alte ustensile ce pot fi permise numai acolo unde e permis pescuitul profesional(eu nu pot sa-i zic industrial).
Si nu concesionarea unor ape bogate in peste,pentru a fi golite de concesionari deveniti peste noapte pescari profesionisti ci lasata pescarilor ce nu au timpul necesar sa devina ...profesionisti,adica noua.
Dar atata timp cat un vanator conduce destinele pescarilor si acest vanator are pile la un vanator si mai mare,ce sa mai asteptati voi pescarii !!!!
Cum zicea scriitorul "daca dragoste nu e,atunci nimic nu e"
Sa nu uitati ca santeti multi pescari dar nefiind uniti,organizati(nu organizati de altii) nu prea aveti un cuvant de spus , nu va puteti face auziti si nu veti putea schimba nimic.

Jean Scurtu

Avatar utilizator
vanatoruldepesti
veteran
veteran
Mesaje: 613
Membru din: 24 Sep 2004, 18:30

Mesaj de vanatoruldepesti » 08 Noi 2004, 11:03

Nu stiu cum vedeti voi lucrurile, dar eu cred ca intre pescuitul sportiv si pescuitul recreativ este o diferenta enorma. Este aceeasi diferenta dintre a juca sah cu prietenii in parc si a participa la Campionatul Mondial de Sah. Cuvantul "sportiv" defineste ceva ce inseamna competitie, reguli de competitie, antrenamente, dotari performante (sponsorizari), clasamente, cluburi, etc. Cand spui "recreativ", sau ma duc sa pescuiesc sa ma recreez, cum este cazul meu si poate si al vostru, ma duc pe malul unei ape sa scap dracu' de stres, de betoane, de masini, de manele, de tot ceea ce imi agreseaza conceptiile despre liniste. Astfel nu sunt nevoit nici sa am o lanseta de spinning ultraperformanta si nici alte dotari extraordinare. Nu ma concentrez nici macar pe pescuit. Ridic ochii din apa (cu riscul ca agat) si ma mai uit si la un pom, la o capita de fan, la un gard rudimentar de lemn sau piatra, la un uliu ce alearga un gugustiuc (la un urs, ca anul trecut) :shock: si la alte elemente ce imi elibereaza creierul de griji si nevoi. Eventual mai trec si pe la alimentara...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 08 Noi 2004, 13:10

Inseamna ca pescuitul pe care-l practic eu,se cheama recreativ.Dar respect regulile pescuitului sportiv 8)
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 08 Noi 2004, 14:44

Marea majoritate a pescarilor cu permis se ocupa de un pescuit amator sportiv de agrement si recreativ. :lol:
Fir intins!
Borealis F

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 08 Noi 2004, 15:43

Cate unii cu permis mai reusesc si pescuit industrial :shock:
Permisul meu se poate numi doar "Permis recreativ" fiindca in ultimul timp e mai mult recreere decat pescuit, poate-mi face asociatia vreo reducere pe chestia asta :lol:

electricianu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 03 Noi 2004, 10:13

Mesaj de electricianu » 09 Noi 2004, 11:30

Si io ma recreez frumos... merg in aval de acumularea Mihailesti, la pietroaie... imi leg frumos o rotativa primita de la un amic din Franta... si zvarrrr... direct in plasa sefului de post. S-a dus dracului lingurita mea frantuzeasca. Leg alta, si cand sa arunc... nu am loc din cauza unuia cu prostovolul sau cum dracu i-o zice acelei plase rotunde, cadea-i-ar dintii lu' ala care o arunca. Ma mut si ma recreez din nou: dau peste un individ cu un halau cat sufrageria. Bre, da' ai muschi, nu jucarie... cum dracului de ridici dracovenia asta cu plasa cat un tunel si deasa ca perdeaua? dai la garizi? Merg mai departe si ma recreez privindu-l pe unu care-si spala tractoru... Gata! Asa pescuit recreativ nu am facut de... hat!... saptamana trecuta... cand era sa ma curenteze unu pe Neajlov. Ajung acasa, si nevasta-mea: iar n-ai prins peste? Ce era sa fac... i-am dat o bataie sa ma recreez.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

bravo domnu'

Mesaj de piticu » 09 Noi 2004, 11:53

bine ai venit printre noi.
suna de-adevaratelea bine ce zici matale acilea.

cind vedem din astea fratilor, 'ai sa sunam pe la posturile TV poate prindem o pauza fara crime de topor si violuri de babe si poate vine vreunu mai normal dintre ei sa ia un cadru-doua (ar fi tare ala cu sefu de post in chiloti cu chipiu' pa cap cum trage de alea - ca pa ala cu curva in postu de politie l-am pierdut... :cry: )

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 09 Noi 2004, 12:46

Electricianu:bine ai venit pe forum,cand am inceput sa-ti citesc post-ul,am inceput sa rad,cand am ajuns la final,de ras am cazut de pe scaun. :lol: Se uitau colegii de birou ce m-a apucat :lol: Sper ca a fost o gluma cu sotia,ca doar nu te recreezi asa pe ea.Din pacate ceea ce se intampla pe apele din Romania este foarte trist,in final vom ajunge sa nu mai practicam pescuitul la rapitor sau de care o fi el. :cry:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

electricianu
junior
junior
Mesaje: 36
Membru din: 03 Noi 2004, 10:13

Mesaj de electricianu » 09 Noi 2004, 12:56

Sincer sa fiu, io am discutat cu multi plasari pt a intelege fenomenul. Stiti ce spuneau? Da' aia din capu statului de ce fura mii de miliarde si nu patesc nimic? mata nu vezi ca nu mai e mult si vom cumpara mancarea in rate? pe vremuri pestele era mancarea saracului...
Nu prea am avut ce sa-i raspund taranului, care m-a uimit cu alte multe intrebari savante tocmai prin simplitatea lor necautata.
Mi-am adus aminte de anii copilariei... cand zacea calcanul pe gheata la "Alimentara" si nu-l cumpara nimeni, desi pretul nu era nici pe departe prohibitiv...
Plase intinse, fratilor!

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 09 Noi 2004, 13:51

pai da' stim si noi ca aia din frunte fura si nu-i prinde nimeni.
Pe mine ma roade asta chiar mai mult decit ii doare pe plasari.

da' crezi tu ca vreun plasar din asta scoate numa cit ii trebe si se duce acasa la copii?
nooooooo.
el se gindeste la cite miliarde fura ala si scoate cit nu poate cara sau vinde.
dupa ce dispare si pestele de tot se mira ca moare de foame si ca de ce nu-l ajuta statu'.

asta e societatea si educatia pe care o avem de gestionat "la comun".

nu sunt eu nici ultra capitalist si nici ala nascut la oras da' privind in urma acuma:
boierii aia de pe vremuri poate nu degeaba ii bateau si ii afumau cu ardei pa unii tzarani, eh?...

Scrie răspuns