Pescuit de foame la Piatra-Neamt

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
vasian
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Noi 2004, 23:17

Pescuit de foame la Piatra-Neamt

Mesaj de vasian » 20 Ian 2010, 16:06

In imaginile de mai jos apar : Gabi(Blondu'), Romica(Tehnicianu') si Cizi (Recordmanu' - cele mai multe capturi pe zi), acestia fiind doar o parte din asa zisii PESCARI - Foamea i-a indemnat ! :shock:

In urma descoperirii a unui loc de pescuit in anul 2007, de catre niste "pescari", auzind din vorba-n vorba, "trupa de fomisti" a dat navala reusind sa captureze cate 4-5 bucati pastrav pe zi de persoana punandu-i in saci speciali adusi de acasa (70-80 kg), unii dintre ei crezandu-se mari pescari!
Daca vreti sa-i cunoasteti ii gasiti in acelasi loc din 2007 pana in prezent 2010 (Canal Zanesti/Costisa - jud.Neamt) pescuind la viermi in orice perioada din an, zi si noapte, promitandu-si unuia-altuia ca pana nu golesc canalele de pastrav nu se lasa (la nevoie pun si plasa, carbit sau C4)
Acestea sunt unele din GUNOAIELE de pescari din Piatra-Neamt care nu stiu ce inseamna prinde si elibereaza (macar o parte din capturi sau cei sub 20 de cm).
Locuri de pescuit cu asemenea capturi sunt rare in Europa dar datorita unor "GUNOAIE" ca acestea vor disparea! :roll: :roll:

Semnat : www.fisherman.ro

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

nasolu
veteran
veteran
Mesaje: 1279
Membru din: 25 Mar 2009, 19:54

Mesaj de nasolu » 20 Ian 2010, 16:17

Frumoase exemplare,as putea sa pun pariu ca odata dezvaluita locatia unde se prinde asa ceva,vor aparea"pescari"precum ciupercile dupa ploaie si celor 3 muschetari li se vor mai adauga altii si altii...care vor casapi tot!

Avatar utilizator
shaddow11
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 05 Mar 2008, 17:12
Localitate: hunedoara

Mesaj de shaddow11 » 20 Ian 2010, 18:48

stai linistit ca eu am asistat la ceva si mai si...din pastravaria din Vascau judetul Bihor au scapat 2 tone de pastrav...imaginati-va ca dupa 4 zile am ajuns in locul cu pricina si dupa 3 km parcursi am prins 2 pastravi...se laudau localnicii ca prindeau fiecare cate 30-40kg de pastrav pe zi...i-au exterminat fara mila...cam cum ar fi aratat crisul negru cu 2 tone de pastrav care ar fi apucat sa se inmulteasca...

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8241
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 20 Ian 2010, 19:38

..... si inca multe ...... In rest, ........ Cand auzi de 70-80 de kg de Pastrav pe zi ce mai poti spune....
Pe de alta parte imi place ca un user nou vine cu prima postare de genul asta. Deci e "de-al nostru", da nu-i poate da in gat pe fata. Asta e... daca autoritatile (care dracu or fi alea?) nu isi fac treba, asta o sa se intample mai des, mult mai des.
..........................................................
Somnul autoritatilor naste braconierii!

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 20 Ian 2010, 19:39

Nu mai e ce a fost in februarie 2007. Acum daca ai noroc sa dai peste el daca mai pacalesti unul la 3-4 zile.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Ian 2010, 23:34

Culmea ca intr-una din poze un pastravoi e prins la vobler!!! La ce mecle au "pescarii" aia nu credeam sa stie a folosi artificiale...

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 20 Ian 2010, 23:36

pensionaru scrie:Nu mai e ce a fost in februarie 2007. Acum daca ai noroc sa dai peste el daca mai pacalesti unul la 3-4 zile.
Pana la urma unde i-au prins? Un canal de fuga al Bistritei langa Piatra Neamt? Iesirea din lacul ala de langa oras? Locul arata destul de urat dar pestii....sunt mai mari ca pe lacuri de baraj, ceea ce e uimitor! Ca doar ce pot manca pe acel canal ca sa ajunga la asemenea talii? Sau or fi fost scapati din vreo pastravarie? :lol:

pensionaru
veteran
veteran
Mesaje: 593
Membru din: 08 Feb 2008, 18:47
Localitate: Piatra Neamt,Villafranca di Verona(IT)
Contact:

Mesaj de pensionaru » 21 Ian 2010, 06:56

Fario_nebunu scrie:
pensionaru scrie:Nu mai e ce a fost in februarie 2007. Acum daca ai noroc sa dai peste el daca mai pacalesti unul la 3-4 zile.
Pana la urma unde i-au prins? Un canal de fuga al Bistritei langa Piatra Neamt? Iesirea din lacul ala de langa oras? Locul arata destul de urat dar pestii....sunt mai mari ca pe lacuri de baraj, ceea ce e uimitor! Ca doar ce pot manca pe acel canal ca sa ajunga la asemenea talii? Sau or fi fost scapati din vreo pastravarie? :lol:
Da ala e canalul iar pastravii au migrat din Bistrita unde au gasit ce cautau,adica boistean la greu. Au fost si exemplare mult mai mari decat cele postate mai sus. Canalul e administrat de hidroelectrica si se intinde pana aproape de Bacau.
Te-ai mirat ca ai vazut un vobler in gura unui pastrav. Cred ca te mirai mai tare daca vedeai ce masini aveau unii dintre ei si ce scule. Nu ma refer la cei trei protagonisti din poze ci la altii se stiu ei care.
Cel mai bine s-a luat pastrav mare pe canal la rotativa mare nr 3-4 si la voblere de la 7cm in sus.
"Cand vulturii sunt tacuti,papagalii incep sa trancaneasca"

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 21 Ian 2010, 09:18

pensionaru scrie:
Da ala e canalul iar pastravii au migrat din Bistrita unde au gasit ce cautau,adica boistean la greu. Au fost si exemplare mult mai mari decat cele postate mai sus. Canalul e administrat de hidroelectrica si se intinde pana aproape de Bacau.
Te-ai mirat ca ai vazut un vobler in gura unui pastrav. Cred ca te mirai mai tare daca vedeai ce masini aveau unii dintre ei si ce scule. Nu ma refer la cei trei protagonisti din poze ci la altii se stiu ei care.
Cel mai bine s-a luat pastrav mare pe canal la rotativa mare nr 3-4 si la voblere de la 7cm in sus.
Pai acel canal are potential piscicol extraordinar!! Ma mir ca nici o asociatie de pescari din Neamt nu a cerut sa il administreze, zau asa! Daca eram de la voi din oras as fi dat si spaga la Hidroelectrica ca sa imi aocrde exclusiv drept de adminsitrare. Si il lasam la pescuit cu taxa zilnica de vreo 70-100 lei sau permis anual de vreo 500 lei. E drept ca asiguram paza zi si noapte si decolmatam gurile de varsare ale paraielor in canal ca sa poate migra la reproducere pestii.

Avatar utilizator
pastravarul 77
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 176
Membru din: 30 Aug 2007, 13:18

Mesaj de pastravarul 77 » 21 Ian 2010, 09:36

:evil: ce pastravi au omorat.
Nu cred ca acei pastravi aveau urmasi ( din pacate ) pentru ca daca urcau in sus dadeau de un zid de beton si acolo era capat de drum. Cu toate ca in cateva poze se vad masculi cu botul lor sucit si probabil pregatiti de nunta.

Scrie răspuns