Careul Oradean

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Orca
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 30 Mar 2005, 16:58
Localitate: Oradea
Contact:

Careul Oradean

Mesaj de Orca » 30 Mai 2006, 23:41

Propun acest topic ca loc de intalnire pentru oradeni si cei din imprejurimi, avand in vedere ca am putea discuta aici problemele care ne privesc in special pe noi, sa nu "impestritam" alte topicuri...
Noa, aci-i de noi :D
si ziua noapte se facu!

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 25 Mai 2006, 18:38
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de bmjean » 31 Mai 2006, 06:25

Salut Orca! Felicitari ptr. initiativa!
De aici mergem direct la cafea la Fanatik...cand o avea.
Deja m-am cunoscut cu jacks, dar inca nu am avut timp de cafea...sigur alta data.
Mai avem putin pana pe 9 iunie, dar ma tem, cu atatea ploi ca, Crisul va fi tulbure o perioada, singura consolare (cu ajutorul barajelor) este ca se va limpezi mai repede decat alte rauri (Negru, Alb, etc).
Blonda de la magazin e Kosa Eva, fiica lui Kosa Zoltan, multiplii campioni nationali si multe premii internationale. Ai ce invata de la ea (ei).
Chiar mi-ai adus aminte de un episod cu dl. Kosa Zoli, eram pe Sovata sa-mi cumpar niste maruntisuri si dl. Zoli in stilul caracteristic i-mi spune: Fiom=baiatul meu (scuze daca nu am scris corect) ai vazut carlige din astea ? (el isi cumparase vre-o 30 buc din fiecare marime (14,12,10)), zic nu, si-mi arata cum se pune viermii, pe lungime, doi sau unu in functie de trasaturi, carlig mai mare sau mai mic, dupa trasaturi. M-a convins si mi-am cumparat 10buc din fiecare. Nu va spun decat atat... de atunci cca.2ani numai cu carligele alea frantuzesti pescuiesc la scobar, mreana, morunas, etc.. si viermii ii pun asa cum m-a invatat. Concluzia: n-am scapat nici-un peste (inclusiv avat am prins, de marimea scobarilor de pe cris pana la 1kg.) si sunt super multumit. Asta inseamna un pescar adevarat care-si impartaseste din experinta lui si altora. Sa-i dea D-zeu sanatate.

woblerman
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 161
Membru din: 21 Mai 2005, 17:34
Localitate: stei

Mesaj de woblerman » 31 Mai 2006, 09:41

servus tok!

in sfarsit un loc de intalnire - virtual, ii drept - si pentru oradeni si, putin extins, pentru criseni.
desi acum locuiesc in stei, am locuit multi ani in oradea si am ramas legat de orasul asta.
si, bine-nteles, ma intereseaza tot ce-i legat de oradea si de pescuitul&pescarii de acolo!...
zeii scad din viata oamenilor orele petrecute la pescuit

Avatar utilizator
Orca
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 30 Mar 2005, 16:58
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de Orca » 31 Mai 2006, 18:30

noa dara,....uite asa se aseaza lucrurile...
faceam o scurta analiza (etimologica) la ciudatenia asta de apa ce traverseaza urbea noastra si ma refer la Peta,... cu traducere din limba maghiara numele ar fi sinonim cu "Undita", deductia logica ducandu-ma la analogia undit-peste, adica una fara alta e non-sens... lucru subliniat si de unchiul meu , pescar exclusiv de "fejes" (adik clean)si aceasta exclusivitate si-o extinde si pe paraul in discutie... si clean cat picioru' am zarit si eu in apele Petei, chiar daca majoritar am pescuit acolo doar obleti... dar am vazut si copii scotocind pe sub maluri dupa pesti sanatosi ca dimensiune...
Ma intereseaza pareri despre aceasta "emblema" a urbei noastre, din punct de vedere al rodului la undire si eventual daca pescuitul in Peta ar putea fi considerat ca o "scoala generala" in pescuit (aici ai am in vedere pe cei mici, ca am si eu o fiica de 3 ani, care la un an jumate a bagat carasul viu in gura, si e innebunita dupa peste,... acu v-o 3 zile s-a uitat cu mine la un documentar despre pescuitul la artificiala si mi-a zis ca ea vrea sa prinda peste mare... ?!?... tre sa ma pregatesc :D )
si ziua noapte se facu!

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 25 Mai 2006, 18:38
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de bmjean » 31 Mai 2006, 23:36

Sa-ti traiasca fetita si sper sa ajunga si ea o pescarita inraita ca si noi.
Fiul meu are 10ani si deja are cativa pesti prinsi, dar fiind mamos, se plictiseste repede, desi ii place, copii in ziua de azi sunt prea mult legati de calc., nu ca si noi care daca gaseam un cui stiam ce sa facem cu el.

Legat de Peta, am doua perioade distincte de cand pecuiesc pe Peta.
Prima perioada pe la 7-9 ani, fiind elev in clasele primare am avut un coleg si prieten (prieten si acum) care statea aproape de acum benzinaria Rompetrol din calea Aradului. In vacante, dar si in weekenduri, mergeam la el (eu stand in centru in aceea perioada) si mergeam impreuna la pescuit pe Peta si mai ales pe afluentul care venea de la Aeroport (sa nu zic de altundeva) si prindeam cleni, regina baltii (sorete), obleti, etc.... si ce ne mai bucuram de capturi cat palma de acum.
A doua perioada mai recenta, inca de anul trecut am mers cu un prieten dupa pileri pentru Tileagd la bibani si m-am bucurat ca am mai prins si cate un clean, cativa carasi, pe care i-am eliberat neavand nevoie decat de pileri. M-am bucurat fiindca mai sunt pesti pe Peta, si sper sa mai fie si in continuare.
Cam atat am avut de zis despre Peta.

Apropo de documentere de pescuit, mai fratilor, pe mine m-a scos din sarite faptul ca s-a scos din grila de programe TVS a canalului Chase et Peche, auzi fiind ca are audienta scazuta, am facut si sesizare la RCS, dar daca numai eu fac gura si nimeni minic. Eu cred ca toti pescarii au avut ceva de invatat de la postul ala. Hai sa facem ceva. Nu mai avem o emisiune ca lumea de pescuit. Sincer, pacat!

Ops! Cred ca am scris cam mult, scuze!

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 01 Iun 2006, 05:15

Ca ex-oradean iti spun ca la "pile hal"in romaneste i se spune boarta si ca e bun nu numai la biban ci f. bun si la clean.

Jean Scurtu

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 01 Iun 2006, 06:13

salut
ma bucur sa vad ca sunt tot mai multi pescari de rapitori pe la oradea
as vrea sa ma intalnesc cu voi sa vorbim mai multe si m/as bucura daca ayi venii si voi la sedintele pescarilor care au loc in fiecare miercuri la ora 6 la sediul ajvps
din cate am citit aveti copii, trebuie sa va spun ca in data de 3.06. 2oo6 se organizeaza concurs de pescuit pt copii de pana la 14 ani in centru pe malul stang al crisului
daca vreti sa ne intalnim ma puteti suna 0742313915 Sanyi

Avatar utilizator
bmjean
senior
senior
Mesaje: 338
Membru din: 25 Mai 2006, 18:38
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de bmjean » 01 Iun 2006, 07:35

jean scurtu@ ai dreptate, se numeste boarta, dar in limbajul pescaresc din zona asa l-am adoptat, si intradevar merge foarte bine si la clean, singura problema e ca nu prea sunt rezistenti la transport.

Mi-am adus aminte de o faza cu pilerii, eram acum vre-o 5-7 ani pe canalul colector de la Cefa, pescuind la cypirinidae, aproape de barajul de la canalul doi, cand un pusti cu un flacon (taiat) si cu vre-o zece pileri in el, cu o lanseta max.3m, tot se invarte el, din loc in loc, mai da aici, mai da acolo, si peste vre-o ora il vad ca avea deja in flacon cativa bibani cam la 300gr. Toti pescarii din zona am facut ochi mari, tinand cont si de faptul ca nu prea mergea nimic. Vorba aia : Uite la pustiu ala ce a scos. Bravo lui!

sanyi@ am sa vin si eu la intalnirile de la ajvps, dar trebuie sa-mi notez undeva sa nu uit, programul meu fiind cam incarcat si cam divers.
Am sa ma sfatuiesc cu pustiul, desi e cam emotiv si cam incepator. Te sun daca e cazul, daca nu mai vorbim.

Avatar utilizator
Orca
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 26
Membru din: 30 Mar 2005, 16:58
Localitate: Oradea
Contact:

Mesaj de Orca » 06 Iun 2006, 13:49

Am imbulinat-o....
Din punct de vedere "civil" am pacatuit, mi-am luat lanseta: un Shadow X Force Spin de la SPRO, de 2.10 m, cu actiune 5-25 g... Parca e o extensie a mainii mele... Jeane, tot fanatiku fu baza si la actiunea asta... saptamana viitoare o pun si de mulinata ca acu am ramas in "pana", dar am luat si neste voblere, ca sa pot interpreta o "simfonie", ca am reusit sa pun si stampila pe permis... mama lor de hotomani, cum adica reducere pentru studenti numai pana la 25 de ani?!?... da ce, dupa aia devii "inapt" ?(sau poate inept, desi cred ca astia-s aia de la forurile superioare). Cand se intrunesc pescarii din filiala si unde?
si ziua noapte se facu!

Thymallus
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 6
Membru din: 01 Iun 2006, 12:54

Mesaj de Thymallus » 06 Iun 2006, 14:44

sevus lume
mai sunt locuri? io-s din Suncuius
spider

Scrie răspuns