Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de jucarie

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Închis
Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de Masterclen Adi » 04 Oct 2014, 17:23

rine scrie:
Masterclen Adi scrie: Stii care este problema acestei tari?
Este de fapt o tara plina de oameni incuiati,imatura,saraca,si infestata cu virusul numit om care se crede duru' care sparge curu' si defapt este un rahat la coltul strazii.
tu , la varsta ta ,n-ai dreptul sa spui asa ceva.
daca intelegi.
daca nu intelegi , este inca un motiv pentru care n-ai dreptul sa spui asa ceva. :lol1:

Nu pot sa neg,da,nu am dreptul,dar nu pot nici sa ascund un adevar.
Sunt si "oameni" in Romania,dar sunt minoritari,ceilalti sunt doar misei.
Poate ca nu am 1000 de ani,dar crede-ma ca sunt trecut prin viata,si inca trec,calatoria mea este inca la inceput.
Mie imi face placere sa aseman oamenii cu cate ceva,cand fac o teorie.
Nu sunt foarte "batran",dar am un creier care il mai si folosesc,cand majoritatea tinerilor de varsta mea,adica sub 30 ani se joaca pe platforma windows 8,si stau in pat dormind pana seara tarziu,eu incerc sa fac bani,sa studiez si sa evoluez din toate punctele de vedere.

Eu cunosc foarte bine tara,desi nu am calatorit prea mult,o stiu prin prieteni si cunostinte,am o "retea" in toata Romania,si nu de vanzare materii ilegale,ci o retea de prieteni,pescari,acvaristi,si din alte domenii,pictura... eeetc,cu care tin legatura mai tot timpul.
Eu am fost foarte defavorizat de viata,putini mi-au sarit in ajutor,si putini s-au uitat la mine.
Pot sa fac orice remarci doresc,conform legilor limbii romane imi spun propria parere,si prin aceste legi trebuie sa o respecti,pt ca este parerea mea personala.

Romania este ca o balta cu stiuca.
Stii de ce am luat ca reper stiuca?
Este un peste canibal.
Adica daca faci un pas gresit,si esti mai mic ca "ei",acestia te insfaca si pieri imediat!
"ei" fiind societatea.
Daca esti ranit,nu crede ca "ei" te vor ajuta,NU,ei te vor hartuii,te vor "musca" te percep "slab" si iti vin de hac,desi ai acelasi sange ca "ei",un sange de Roman!
Ca sa supravietuiesi in Romania,trebuie sa evoluezi,trebuie sa "mananci",trebuie sa faci tot ce poti sa ajungi in varf,mai mare ca "ei",doar asa poti sa scapi de gura lor,si asa poti sa nu fii mancat.

Acest lucru probabil o sa crezi ca l-am luat de undeva de pe net,cauta,nu il gasesti nicaieri.
Asa percep eu tara noastra,trist ,sau nu asa am ajuns noi astia tineri sa ne simtim in propria patrie.
Sa nu va mire ca cei care pleaca sunt multi,ei pleaca pt ca nu pot "lupta" aici,si prefera sa o faca in alte tari.
Eu nu voi parasi niciodata Romania,voi lupta pana la capat in tara mea,si aici voi si murii.
Nu iubesti tara cand o parasesti pentru alta.
Este exact ca o nevasta,odata casatorit cu ea,nu mai ai voie sa o inseli cu alta,daca o inseli,asa ii dovedesti tu ca o iubesti?

Acum deja pare sf,dar sa va spun cum am ajuns noi romanii sa fim vazuti in alte tari.
O sa va spun o poveste foarte adevarata.
Am fost foarte apropiat in relatia profesor-elev de o fosta profesoara in liceu,penultimul an.
Fratele doamnei,plecat in Germania de ani buni,a dorit sa se intoarca in tara lui de origine.
A facut o ultima oprire la un magazin,pana sa plateasca ce achizitionase vanzatoarea l-a intrebat ceva foarte imprevizibil:

Your nationality is...
Oh,yeah,I'm from romania!
La care raspunde:
Aaa,sunteti rom?
Nuu,in Romania sunt si romani,si romi,suntem 2 nationalitati diferite.
Eu credeam ca in Romania sunt doar romi,asa am vazut peste tot unde am citit.

Foarte trist.
Stiu si personalitati care au fost afectate de statutul de roman!
Solistului Bosquito,Radu Almasan,poate nu ati auzit de el,i s-a spus in America ca nu poate canta unde doreste pt ca se tem de romani,pot sa fure!
O remarca foarte alarmanta dupa parerea mea.

Asta a fost o mica paranteza.
Romanii doar plang ca a venit criza,ca tara-i plina de peturi,ca nu stiu ce gropi au vazut pe DN...nspe.
Cei care au capacitatea,si o anumita "puetere" doar fura,nu fac nimic bun,apoi mai au si tupeul nebun sa spuna ca tara este in criza.
Daca nu vezi situatia tarii inseana ca esti orb,sau nu vrei sa o accepti.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de rine » 04 Oct 2014, 17:23

ce-i care inca cred in Mos Craciun, n-au cum sa ne asigure pensiile ,.
oricat ne-ar place treaba asta.
vise cu si despre visatori :cry:
pete de culoare sunt si pe trotuare, prin 'centru", moluri...nu numai pe forum-uri.
vai de noi ..astia care ne uitam peste umar si nu vedem nimic in urma noastra.
am ajuns sa apreciem un pusti care face misto de unii care nu" se rad "de glumele lui pe care nici el nu le considera geniale, si pe care-i desconsidera catalogandu-i "pensionari"
daca ar fi ca "Pustiu" sa fie etalon..viitorul {social vorbind} romanilor = gluma proasta :cry:

Avatar utilizator
Masterclen Adi
senior
senior
Mesaje: 303
Membru din: 09 Sep 2014, 13:51
Localitate: Egiptu' Antic

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de Masterclen Adi » 04 Oct 2014, 17:25

rine scrie:ce-i care inca cred in Mos Craciun, n-au cum sa ne asigure pensiile ,.
oricat ne-ar place treaba asta.
vise cu si despre visatori :cry:
pete de culoare sunt si pe trotuare, prin 'centru", moluri...nu numai pe forum-uri.
vai de noi ..astia care ne uitam peste umar si nu vedem nimic in urma noastra.
am ajuns sa apreciem un pusti care face misto de unii care nu" se rad "de glumele lui pe care nici el nu le considera geniale, si pe care-i desconsidera catalogandu-i "pensionari"
daca ar fi ca "Pustiu" sa fie etalon..viitorul {social vorbind} romanilor = gluma proasta :cry:
Macar ai avut curajul sa citesti ce am scris mai sus?

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de rine » 04 Oct 2014, 17:56

Masterclen Adi scrie:
rine scrie:
Masterclen Adi scrie: Stii care este problema acestei tari?
Este de fapt o tara plina de oameni incuiati,imatura,saraca,si infestata cu virusul numit om care se crede duru' care sparge curu' si defapt este un rahat la coltul strazii.
tu , la varsta ta ,n-ai dreptul sa spui asa ceva.
daca intelegi.
daca nu intelegi , este inca un motiv pentru care n-ai dreptul sa spui asa ceva. :lol1:

Nu pot sa neg,da,nu am dreptul,dar nu pot nici sa ascund un adevar. :lol:

ce conteaza...mergi la voatare ?ca sa stim si noi care-i viitorul... :(

Mie imi face placere sa aseman oamenii cu cate ceva,cand fac o teorie..
Nu sunt foarte "batran",dar am un creier care il mai si folosesc :lol:

stii; sunt unii care-si folosesc creierul tot timpul. cred ca d'aia au si imbatranit. si-au obosit mintea :D


Eu cunosc foarte bine tara,desi nu am calatorit prea mult.....................................................si eu stiu istorie cu toate ca n-am trait in acele vremuri :D

Acest lucru probabil o sa crezi ca l-am luat de undeva de pe net,cauta,nu il gasesti nicaieri.
.................................................................................................................................
caut, caut...

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de geppetto » 04 Oct 2014, 19:10

3 kile. Nici mai mult, nici mai puțin.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de MuskMd » 04 Oct 2014, 21:10

:lol: :lol: delicios. cred ca asta e termenul cel mai bun sa descrie schimbul asta de idei :lol: :twisted:

si adita tata, sa stii ca ai dreptate. eu sunt o gluma. dar una buna :lol: :lol:

vreau sa te mai intreb niste chestii , poate totusi imi raspunzi punctual :D
- ai prietena ? ( ptiu ma repet.... )
- ti-ai pus problema ca poate si altii au pescuit cu joarde de alun si scule de bazar pana sa treaca pe carboane , microuri si alte rahaturi ?
-ti-ai pus problema ca poate si altii au trecut prin faza cu acvaristica ?
-ti-ai pus problema ca poate o gramada de lume de pe forumul asta ( sau altele) se intalneste si live, schimba idei si pareri , mistouri , de ce nu > ? , si ca poate sunt oameni in toata firea care vad si mai departe de lungimea bratului ?
- si cel mai rau , ti-ai pus problema ca poate sunt unii care vorbesc din experienta, nu din ce le-a povestit vecina , sau ce au auzit seara la disco ? :lol:

imi pare sincer rau pt tine daca ai senzatia ca are cineva cu tine .... dar , la fel cum ziceai si tu , e o tara libera, un forum poate la fel de liber si parerea ta, pe care ai dreptul sa o sustii , poate fi aberanta pt unii ( parerea lor :D pe care au dreptul sa o sustina :D )

Si in final : stirea asta cu iz de can can pe care ai postat-o tu ti se pare matura, distractiva sau plina de invataminte ? sau altfel de ce ai tu senzatia ca ai pus tu coada la cireasa iluminandu-ne cu ceva ce nu poate fi catalogat ( din punct de vedere pescaresc ) decat ca si o dejectie de youtube ....
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de rine » 04 Oct 2014, 21:46

MuskMd scrie::lol: :lol: delicios. cred ca asta e termenul cel mai bun sa descrie schimbul asta de idei :lol: :twisted:
:lol:
cum sa-i numim pe acesti fini observatori?
:lol:

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de semlecangheorghe » 05 Oct 2014, 07:15

Masterclen Adi scrie:
O fetita de 2 ani a prins o stiuca de 9 kg cu o undita barbie,incredibil dar adevarat,a folosit ca momeala un fluturas plutitor!!!
http://www.peteava.ro/id-521409-o-fetit ... ca-de-9-kg

Fix pix..stiuculitza aia are fo 3-4 kile..Uite ici una care musca pescarii de picioare , sara , pe malu' baltii de ajunsesera sa poarte toti bocanci da schior..numa' cu pusca cu luneta cu vedere pe timp de noapte or reusit sa o tranchilizeze..la unu' io smuls mana din cot de o trebuit sa io puna in ghips..si toate astea in Romania..unde nu-i usor sa fii pescar de stiuca, din contra, e foarte periculos..Plus ca nu mai vorbesc de amicu'Rine care o fost tras cu barca cu tot printre plaurii Deltei unde o ramas ratacit fo 2 luni ca si Robinson Crusoe, si atata o batut cu un bolovan pe lingura da la briceag pin' o gasit ''naluca perfecta''...Io dat doua gauri prin electroeroziune(adicatelea o legat o sarma lunga uitata prin barca in varful unei salcii pe cand era furtuna cu fuljere de 20000 W..asta V), asa si, dupa aia cum arunca cum prindea ciucan dupa ciucan...asa o supravietuit bietu', si, o fost redat forumului printr-o intimplare norocoasa gasit fiind intimplator de taietorii de stuf tocmiti cu ziua..
Noh, astea-s povesti cu stiuci, nu chestii d-alea inventate cu stiuci de ''9'' kile...cica...

Cum iti ziceam uite ici asa zisa ''stiuca monstru de la Socodor''.. :lol:

Imagine
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de MuskMd » 05 Oct 2014, 07:26

rine scrie:
MuskMd scrie::lol: :lol: delicios. cred ca asta e termenul cel mai bun sa descrie schimbul asta de idei :lol: :twisted:
:lol:
cum sa-i numim pe acesti fini observatori?
:lol:
nuj , ca nu-i stiu care-s :twisted:
ii stim numa pe aia de schimba idei. :lol:

bine, ii mai stim si pe aia care pastreaza o singura idee tot timpul , dar aia e din alt topic :lol: :lol:
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Fetita care a prins o stiuca de 9 kg cu o lanseta de juc

Mesaj de rine » 05 Oct 2014, 09:51

:lol:
aia c-o singura idee raman si ei singuri..
fuge lumea de ei;
semlecangheorghe scrie:
1. Uite asa, sant foarte selectiv la companie.. :mrgreen: Si detest sa pescuiesc linga ''teoreticieni''...plini de ifose ca si tine..Daca accidental se intimpla, imi iau straita si plec pe alte coclauri..Muresu-i mare..
2.Ca ''ma bag in toate'' e placa aia veche..mi se rupe de multi si de multe.. :lol: si da, nu simt nevoia sa ma compar cu nimeni..pe apa sant foarte solitar ies cel mult cu un amic, extrem de rar in gasca..
3........................................... :mrgreen:
unii mai au si posibilitatea sa adauge cateva sute de km.
cand se duc in delta...
chiar sa se si ascunda printre plauri :lol: :lol:

Închis