In sfarsit nefumator

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 19 Noi 2010, 11:47

Adelin scrie: dar gestul aristocrat cand tragi din tigara si dai apoi fumul pe nas nu se compara cu nimic..... :lol: :lol: :lol: asta e mai rau ca nicotina, de asta scapi mai greu. :lol: :lol: :lol:
Da ... si cand ai fost intr-o intalnire si , dupa ce iesi, apuci zdravan o tigara cu buzele si tragi cu nesat fumul in piept... Imi aduc aminte cum era ! BBrrrrr, ptiu drace !

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de shirkan » 21 Noi 2010, 23:44

Azi am 14 zile de cand NU mai fumez si sper sa-mi tina naravul, a fost destul de greu tinand cont ca la servici toti colegii sunt fumtori si mi-a fost greu sa renunt la unele obiceiuri din rutina zilnica.
Stiu ca e prea devreme sa ma pronunt ca am devenit nefumator, dar sunt foarte convins ca acel obicei va ramane doar o amintire
nu am citit absolut nici o carte, nu am urmat nici un tratament, am zis gata de azi nu mai fumez si am aruncat pachetul.
M-am bazat pe o singura regula foarte simpla "ca sa ma las de fumat pur si simplu nu mai fumez" treaba cu aprinsul tigarii era mentala, acea dorinta dura 5 secunde si daca ma abtineam, asa treceam peste inca o juma de ora si dupa prima zi m-am ambitionat si mai mult "daca am rezistat o zi, de ce n-as mai rezista inca una si inca una"
Am fumat 8 ani si in ultima vreme am ajuns la doua pachete/ zi, pot sa spun ca acum respir mai usor, nu mai tusesc, nu mai simt acea stare de greata, nu mai simt acel gol in stomac si acea stare de "durere seaca" a plamanilor, nu mai am acel gust oribil in gura,toate astea numai dupa 14 zile, recunosc inca mai scuip meduze si budinci, dar sunt convins ca organismul meu trece printr-o schimbare majora.
In prima saptamana eram agitat, stresat, aveam acea stare de sevraj, mi-era rau ca draqu si ma gandeam ca reactioneaza organismul, ii lipseste ceva NICOTINA bat-o vina.
Nu pot sa spun ca am economisit bani, poate am consumat si mai multi pe seminte, bomboane, biscuiti, fructe etc, dar merita din plin.


P.S. E cea mai mare realizare pe 2010 in mare parte datorita crizei.

Avatar utilizator
shirkan
veteran
veteran
Mesaje: 878
Membru din: 15 Oct 2009, 21:49
Localitate: Sibiu
Contact:

Mesaj de shirkan » 21 Noi 2010, 23:49

A si era sa uit multumesc T.Adrian pt acest topic "In sfarsit nefumator" pe mine m-a pus pe ganduri si m-a influentat mult si am reusit :D :D :D

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 22 Noi 2010, 10:47

shirkan scrie:A si era sa uit multumesc T.Adrian pt acest topic "In sfarsit nefumator" pe mine m-a pus pe ganduri si m-a influentat mult si am reusit :D :D :D
Felicitari !!! :bere: Daca ai rezistat pana acum totul devine mai simplu.

Cineva spunea "Cea mai proasta intrebare e aia ne-pusa". Cam asa ceva si cu fumatul "Nu ai cum sa te lasi daca nu incerci". Sper ca mi-a iesit comparatia :lol:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

T.Adrian
veteran
veteran
Mesaje: 1282
Membru din: 13 Ian 2010, 23:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de T.Adrian » 22 Noi 2010, 10:49

EDIT : Am postat de 2 ori ca aveam lag. Scuze :lol: :lol: :lol:
Nici o fapta buna nu ramane nepedepsita.

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 22 Noi 2010, 10:52

Adriane esti cam repetitiv...

eu o sa ma premiez cu un telefon HTC Desire, un blank de Legend Elite modelu nou si un aerograf Iwata Eclipse HP-CS

:twisted: :twisted: :twisted: dar asa lunar, nu toate odat :D

Avatar utilizator
nagy victor
senior
senior
Mesaje: 407
Membru din: 29 Apr 2009, 21:42
Localitate: oradea BH RO

Mesaj de nagy victor » 22 Noi 2010, 16:34

Mult succes si felicitari celor ce s-au lasat de fumat sau sunt pe cale de a se lasa !
Nu numai nicotina e periculoasa , inchipuitiva cite chimicale intra in organism in timp ce se fumeaza o tigare !
Pescuitul inainte de toate !

Cine nu respecta natura , nu se respecta pe sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/

https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 26 Noi 2010, 18:42

Care cum stati? Sper ca nu avem caderi printre noii nefumatori! Eu maine fac 2 sapt si este din ce in ce mai suportabil. Bagati si restul de noi intrati impresii.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 26 Noi 2010, 19:27

eu va recomand sa fiti atenti la ghidusii. dupa prima mea tentativa de lasat tigarile, care a durat nu 2 saptamani, ci 8 luni, cand barosanu' se considera vindecat complet, tocmai in noaptea dinaintea catararii pe vf. Toaca (Ceahlau - 1907 m), un barman ghidus mi-a plasat (afara ploua torential, erau viituri si f. frig - in august), pe langa "skinduk" (bautura livrata pe sub mana - palinca de 50-60 de focuri in care a fost pusa la macerat nu stiu ce iarba sau radacina tamaduitoare de pe vf. Ceahlaului), si-o tigara aprinsa...
cert este ca, desi bausem alcool si cafea si inainte, desi-mi instruisem apucaturile, in noaptea aia m-am reapucat, dupa 8 luni, de fumat. am baut si am fumat pana la 4 dimineata, iar la 5 am purces la urcat muntele...
groaznic! :cry:

Avatar utilizator
luci_t
veteran
veteran
Mesaje: 1729
Membru din: 26 Ian 2007, 23:22
Contact:

Mesaj de luci_t » 26 Noi 2010, 22:04

prima oara am renuntat la tigari in liceu (dupa 3-4ani de pipalit) Am avut o pauza de cativa ani aproape fara recaderi.
dupa armata am reinceput pt aprox 2 ani. Cand aveam o recadere ma tineam de ele ceva vreme. Dar am reusit sa renunt la ele prin abuz de tigari. Cand reincepeam sa fumez, bagam tigari in mine fara limita (minim 2pac/zi) in perioada urmatoare. Probabil excesul de nicotina ma facea sa nu pot fuma mai mult de 2-7 zile in ritmul ala. Si ma lovea un rau ca pur si simplu nu le mai puteam suporta. Pana si mirosul de fum de tigara imi provoca greturi :lol:
Nu am mai bagat tigara in gura de aprox 5 ani, dar si acum nu spun ca-s nefumator ci un fumator care pt moment a renuntat la ele. Sincer nici nu mai simt nevoia sa fumez.

Scrie răspuns