Fraude & Smenuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 25 Noi 2010, 16:09

Bullshido

Asta mergea tare bine prin anii '90 pe la noi, dar nu ma indoiesc ca mai sunt energeticieni din astia si in ziua de azi.

http://www.youtube.com/watch?v=yeacZwl2pbg

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 25 Noi 2010, 16:27

daniel tinte scrie:
Liviu deja oamenii nu mai au ce comenta , in concluzie Lyoness a luat mare amploare si se duce tare, vad ca deja sunt 33.000 de clienti in Romania.

Eu sunt inscris , acuma fiecare cu decizia lui, poate sa profite sau nu, nu poti decat sa informezi oamenii de aceasta oportunitate, si cine este deschis la mai mult face mai mult, mancare oricum cumperi, haine si benzina la fel

Eu zic sa profitati cat mai repede pana incepe campania publicitara din toamna la TV, Radio, ziare, etc.. ca si client si nu numai, acum se cauta colaboratori pentru Business Team!"
Asta scria cineva in 2008 pe forumul softpedia. Si acelasi text l-am auzit si eu cu cateva zile in urma. De aceea am intrebat ca poate stiti mai multe despre detaliile afacerii-teapa?!
mm... Poate sa nu fie teapa din aia ordinara, s-ar putea sa fie teapa din aia minora de marketing. Din ce am citit acum iti dau astia ceva reduceri daca cumperi... Personal nu prea imi place sa cumpar da daca aveti mana sparta, nevasta/ amanta dependenta de cumparaturi sau puradei care nu se intorc acasa pana nu cheltuie tot si baga lantu la amanet, s-ar putea sa aveti impresia ca e de castigat ceva din toata treaba asta.


"Cashback: 1,00%" :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Ba astia-s nebuni la cap. Pai cred ca in medie romanu lasa mai mult de 1% din ce cheltuie pe tejghea ca ii e rusine sa bage maruntu in buzunar :lol:

daniel tinte
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 203
Membru din: 10 Mar 2005, 11:58
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de daniel tinte » 25 Noi 2010, 17:07

Asta incerc si eu sa inteleg-ce se afla in spate? Cashback suna ok, asa cum de ex. a card moll si se tot aduna puncte dar pe care nu le-am folosit. Insa si din afacera asta castiga bine cativa si multi sunt doar prostiti. Pacat de topicul de pe softpedia care este inchis din 2009. Sunt curios sa vad si eu ce case/masini/excursii/etc. au cei care fac bani din prostia asta. Dar pe bune nu poze ale vecinilor/prietenilor.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 25 Noi 2010, 17:56

Pai na, nu stiu cine sunt aia care "castiga bine" din MLM-uri ca toti papagalii astia la orice ora ii cunosti sunt fix pe punctu de a se umple de bani dintr-o afacere de ocazie unica si super-profitabila. :lol:

Adi G
veteran
veteran
Mesaje: 2190
Membru din: 21 Sep 2010, 13:44
Localitate: Malu Garlei

Mesaj de Adi G » 25 Noi 2010, 23:07

Imagine

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 26 Noi 2010, 18:20

Biorezonanta. Scio/ Epfx/ aparate de diagnosticare si tratament

Frauda medicala ordinara relativ raspandita la noi, tine de medicina "alternativa".

Inventatorul si distribuitorul aparatelor, William "Bill" Nelson, sarlatan american stabilit la Budapesta, cu un CV jenant de fals postat pe site-urile care ii promoveaza smenu'. Milionar datorita fraudei.

http://seattletimes.nwsource.com/html/medicaldevices/

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 26 Noi 2010, 18:53

astazi am primit prin posta un plic ce contine o factura de la ROMTELEMEDIA, o factura cu toate datele de indentificare si ale mele si ale respectivei societati, in valoare de 527lei sau pe langa pretul asta, chipurile pt o Carte de telefon in care mi se face reclama (firmei mele)
factura reproduce intocmai formatul facturilor de la ROMTELECOM, iar pe spatele ei este un text tiparit cu un gri deschis ce face imposibila citirea lui, dar daca te straduiesti sa citesti vei constata ca defapt nu platesti nimic, nici un serviciu
mie unul mi se pare o sarlatanie, iar pe firma respectiva as desfintao instantaneu sau as pune sa plateasca TVA-ul si impozitele pt facturile emise.
cum sa emiti o factura aiurea?? fara un contract sau un accept de cumparare??
am mai intalnit o data un astfel de caz, cu un pachet primit prin posta pe care trebuia sa il ridic, pachet ce continea niste drapele pe care nu le comandase nimeni si pe care daca le ridicam de la posta, eram bun de plata
firma era de undeva din Braila, cea care trimisese astfel de pachete prin toata tara

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 26 Noi 2010, 19:38

cea mai tare frauda legala, mi se pare in acest moment asigurarea obligatorie de locuinte. acopera trei riscuri: inundatii, alunecari si cutremur. ma intreb...ce nevoie am eu la etajul 5 de asigurare pentru inundatii si alunecari de teren? in cazul cutremurului, treaba e clara...daca va fi un cutremur care sa darime 10% din cladiri, se va invoca imediat forta majora si niciun asigurator nu va mai despagubi vreun amarit de asigurat. asta frauda, nene! si te mai si amendeaza daca nu te asiguri...faceti si voi un calcul simplu sa vedeti ce bani se scot din treaba asta, banii care nu se vor intoarce niciodata catre prostime :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 26 Noi 2010, 21:13

cea mai mare frauda pt mine este faptul ca platesc rovigneta si nu vad autobanda doar in vest...mai e si CAS-ul care ni-l trage by default din salariu, desi cand ajungi la medic platesti si seringa dupa ce te trimite sa-ti iei pansamente si ce mai trebuie de la farmacie.
ar mai fi si banii care n-i trage statul pentru fondul de pensie, pensie care ni se promite dupa 65 de ani...pentru cine mai apuca.
voi va vedeti inca muncind la 64 de ani? eu nu.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
dori
senior
senior
Mesaje: 333
Membru din: 18 Dec 2009, 00:00
Localitate: Tg-Jiu
Contact:

Mesaj de dori » 26 Noi 2010, 21:22

Salut!

Nu sunt prea familarizat cu cele din Romania insa.. din afara am citit cateva, pot fi gasite sub numele de: swindling, de regula cel mai des se intampla in Japonia si America insa, din cate vad, au ajuns si pe meleagurile noastre.

Acesti sarlatani umba cu "potcoave" si "speculeaza" acele portite cauzate de lege si de nestiinta romanilor.

cel mai adesea pica "de fraieri" batranii, tinerii si oamenii de la tara, cei prea increzatori in "semenii" lor si ...

Una noua, nu am vazut-o aici: In casele cu 99,9% locatari chiriasi, vine un asa-zis "landlord", proprietar al terenului, si imparte pliante in care zice ca s-a schimbat contul cu chiria sau ca s-a schimbat termenul. Ca sa prinda "marfa" viziteaza blocurile si, sub intermediul unor sondaje, capata increderea oamenilor. Ce urmeaza.. va dati seama.

Alta: vanzarea de informatii/date personale. Spre exemplu sunt magazine unde pt. ca cumpara/comanda ceva trebuie sa oferi anumite date cu caracter personal. Proprietarul nu are voie sa le dea mai departe dar.. adesea nu se respecta, fie de el, fie de "staff"/vanzatori.

Alta: in momentul in care cumperi cosmetice si deschizi ambalajul si vrei sa le returnezi nu se mai poate.. mi se pare normal insa... sa presupunem ca ai 6 produse de la acelasi producatorr insa diferite. Daca sunt in aceeasi cutie si deschizi capacul inseamna ca ai folosit produsul, lucru care...

Ar mai fi si altele insa, in acest moment, nu mi le amintesc.

Spor la treaba si fir intins!
Prin natura omul este posesiv, dar prin incultura ce devine, egoist ?

Scrie răspuns