Fraude & Smenuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Fraude & Smenuri

Mesaj de geppetto » 15 Noi 2010, 13:43

semlecangheorghe mi-a dat o idee foarte buna (zic eu).
Asta e un topic de povestit despre fraude, sa stim cum se fac si cum sa nu fim inselati. E un subiect care sincer sa fiu ma pasioneaza de multa vreme si cred ca ne poate fi util tuturor schimbul de informatii, experiente neplacute etc.

Sper sa nu fie prea multi carcotasi care sa aibe ceva impotriva argumentand ca hotii pot invata prostii citind un topic amarat de pe forumul asta. Exista o lume infinita de potentiali infractori si fiecare dintre noi are datoria de a se pazi de inselaciuni si a le arata si altora cum sa se pazeasca.

Voi incerca sa contribui cat mai mult in masura timpului disponibil.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 15 Noi 2010, 18:45

...faci referire la fraude in general sau "mojicii" in pescuit?

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 15 Noi 2010, 19:22

cum se fac fraude??
extrem de simplu,
vinzi (sau cumperi) ceva cu acte in regula, emiti factura, primesti CEC sau Bilet la Ordin si constati ca te pisi pe el de instrument de plata fiindca nu ai ce incasa sau nu vrea sa plateasca.
ce spune legea in sensul asta?? nimic.
cum nimic??!! f simplu, nimic, adica tu ca si pagubit trebuie sa dai in judecata pe escroc sau sa il executi cu executor judecatoresc, numai ca degeaba ceri executarea silita, fiindca pt recuperarea prejudiciului (mai ales daca este f mare) se scoate la vanzare prin licitatie bunurile escrocului - asta in cel mai fericit caz, cand are ceva ce este al lui pe firma respectiva, in cele mai multe cazuri nevand nimic, totul pe leasing sau credit, si sunt gajate deja.
executorul poate fi mana in mana cu escrocul sau se poate manji si poate taragana la infinit treaba asta, prin diverse proceduri (juristii si avocatii o pot confirma), dar problema nu sta in asta, marea problema pe care o vad eu si de care se face vinovat statul roman si legislatia actuala este aceea ca permite functionarea in continuare a unor astfel de societati comerciale, ba mai mult permite ca patronii sau asociatii acestor societati sa desfasoare si alte activitati economice, asta in timp ce tu esti pagubit, nu iti recuperezi creantele, ai platit taxe si impozite, ai platit tva-ul la factura respectiva, ai platit impozit pe profit sau forfetar, dar......nu ai incasat nimic, insa tu ai platit, ca deh legea prevede sanctiuni severe celor care nu isi platesc darile la stat, pt celelalte, nu ai decat sa te speli pe cap cu ele.
adica ne doare in kur de tine si de problemele tale (care apar tot din vina noastra - noi, statul) mai contribuabile, atat timp cat iti platesti taxele si impozitele catre noi, de restul nu ne intereseaza.
si asta este un exemplu extrem de minor, dar care afecteaza mediul de afaceri extrem de mult.
si in cazul asta, iti pui intrebarea (legitima, la un moment dat), de ce draqu sa nu fraudez si eu statul daca el ma trateaza asa??
si astfel se creaza un cerc vicios, statul ti-o trage pe unde te prinde, tu io tragi statului cum poti, tu stii ca el te jupoaie si te inseala, el stie ca il furi, deci.................o viata frumoasa si un mediu de afaceri extrem de propice si sanatos, in romania :twisted:

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 15 Noi 2010, 19:28

Fraude in general. De la gainarii la FNI. Ma gandeam ca fiind postat la cafenea se poate cu "orice in afara de pescuit" dar cine stie, poate gasim si ceva legat de pescuit. :lol:

Uite un exemplu:

Omu cu papagalu

Cine a vazut prin gari, la mare, in tren etc... omu cu papagalu care trage lozuri? O sa presupun ca l-au vazut cativa. Pentru cei care nu l-au vazut sau cei care nu stiu cum sta treaba, cititi mai departe: :lol:

E un om cu o cutie cu lozuri in mana si un papagal pe un bat deasupra cutiei.
Sa spunem ca te lasi convins "sa-ti traga papagalu un loz".
Rau faci, papagalu iti trage un loz, il desfaci, e necastigator (evident) si individul incearca sa te convinga sa-i dai niste bani pentru manevra asta. Fiind induiosat de un biet om inofensiv cu o pasare in mana sau de un dulap de om de 2X2 pe care nu l-ai observat initial dar care se pare ca e prieten/ frate/ var cu colegul zburatoarei s-ar putea sa te lasi convins sa-i dai o suma de bani sa scapi de ei.

Daca vrei sa scapi fara sa platesti, incearca sa nu fii "papagal", anunta un echipaj de politie, incearca sa ai simt civic daca vezi pe altcineva ca ia teapa. Povesteste si altora despre magarie. :D


Va urma alba-neagra sau Promotia de la usa.

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 15 Noi 2010, 19:32

adiwolf scrie:cum se fac fraude??
extrem de simplu,
vinzi (sau cumperi) ceva cu acte in regula, emiti factura, primesti CEC sau Bilet la Ordin si constati ca te pisi pe el de instrument de plata fiindca nu ai ce incasa sau nu vrea sa plateasca.
ce spune legea in sensul asta?? nimic.
cum nimic??!! f simplu, nimic, adica tu ca si pagubit trebuie sa dai in judecata pe escroc sau sa il executi cu executor judecatoresc, numai ca degeaba ceri executarea silita, fiindca pt recuperarea prejudiciului (mai ales daca este f mare) se scoate la vanzare prin licitatie bunurile escrocului - asta in cel mai fericit caz, cand are ceva ce este al lui pe firma respectiva, in cele mai multe cazuri nevand nimic, totul pe leasing sau credit, si sunt gajate deja.
executorul poate fi mana in mana cu escrocul sau se poate manji si poate taragana la infinit treaba asta, prin diverse proceduri (juristii si avocatii o pot confirma), dar problema nu sta in asta, marea problema pe care o vad eu si de care se face vinovat statul roman si legislatia actuala este aceea ca permite functionarea in continuare a unor astfel de societati comerciale, ba mai mult permite ca patronii sau asociatii acestor societati sa desfasoare si alte activitati economice, asta in timp ce tu esti pagubit, nu iti recuperezi creantele, ai platit taxe si impozite, ai platit tva-ul la factura respectiva, ai platit impozit pe profit sau forfetar, dar......nu ai incasat nimic, insa tu ai platit, ca deh legea prevede sanctiuni severe celor care nu isi platesc darile la stat, pt celelalte, nu ai decat sa te speli pe cap cu ele.
adica ne doare in kur de tine si de problemele tale (care apar tot din vina noastra - noi, statul) mai contribuabile, atat timp cat iti platesti taxele si impozitele catre noi, de restul nu ne intereseaza.
si asta este un exemplu extrem de minor, dar care afecteaza mediul de afaceri extrem de mult.
si in cazul asta, iti pui intrebarea (legitima, la un moment dat), de ce draqu sa nu fraudez si eu statul daca el ma trateaza asa??
si astfel se creaza un cerc vicios, statul ti-o trage pe unde te prinde, tu io tragi statului cum poti, tu stii ca el te jupoaie si te inseala, el stie ca il furi, deci.................o viata frumoasa si un mediu de afaceri extrem de propice si sanatos, in romania :twisted:
Uite de asta e bine sa lucrezi cu numerar daca se poate. La mine se poate, incerc sa fiu cat mai politicos cand spun asta si pana la urma mai bine sa se supere clientul ca n-am incredere decat sa ma supar eu daca muncesc de pomana :)

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 15 Noi 2010, 19:32

...ma-ntreb cine-i papagalu'? oricum este o gainarie, dar subtire...foarte subtire!

geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 15 Noi 2010, 19:51

D_ali scrie:...ma-ntreb cine-i papagalu'? oricum este o gainarie, dar subtire...foarte subtire!
Sunt si mai groase, nu-i bai. Da asa subtire cum e, parca n-ar fi normal sa se lase lumea buzunarita.

Uite una mai groasa:

"Oportunitatile de afaceri cu produsele X"

"Oportunitatea" consta in a deveni distribuitor al unor produse X fiindu-ti promisa imbogatirea prin comisioane luate din adaosul practicat de tine si din comisioanele celor pe care ai reusit sa-i racolezi sa vanda aceleasi produse. Esti motivat prin materiale scrise sau video, conferinte la care apar cei care "au reusit", diamanti, rubini etc. Ce se intampla la adunarile astea e destul de usor de asemanat cu spalarea pe creier.
De ce este o frauda? In realitate tu esti clientul si promotorul produsului X, companiei ii convine pentru ca nu trebuie sa te plateasca. Diamantii, rubinii si alte pietre pretioase sunt persoane care n-au nici pe departe banii pe care incearca sa te convinga ca-i au si situatia lor materiala buna se datoreaza fraierilor care platesc taxe de intrare la conferinte, adunari si materiale promotionale.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4626
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 15 Noi 2010, 20:05

citez de pe alt topic dar in legatura cu subiectul acesta
semlecangheorghe scrie: Si" oamenii de afaceri",romi au un stil mai ciudat sa zic asa..Bati palma pentru o streasina la casa,si cind ii gata obligatoriu cer mai mult decit initial...cica au bagat materiale neprevazute si munca in plus Laughing Laughing Si daca zici ca nu platesti ,ameninta ca dau jos lucrarea...
am patit aceeasi faza acuma cativa ani buni,cand am construit casa in care stau.
eram in constructie la casa si ma apropiam de finalizare, cand striga la poarta un tigan cu burlane
cica imi face pret bun si intr-o zi e gata lucarea (la montaj ma refer)
il intreb cat imi cere, el zice o suma fixa pe ml fie ca este burlan fie ca este jgheab, eu fac un calcul rapid si imi iese o suma in jur de 5milioane (asta la vremea aia, cam cu 12-13ani in urma), asa ca nu mai stau pe ganduri si bat palma cu tiganul, fara sa ii dau nici o arvuna nimic (nu a vrut el, fapt ce mi-a sporit increderea).
nu trece o saptamana si intro zi pe la ora 08 dimineata, misunau tiganii pe acoperis de nu iti venea sa crezi, cert este ca pana seara au terminat lucrarea si a venit vremea socotelilor.
nu va mai spun ca din 5 milioane cat aveam eu socotit, ei au scos 15 milioane :shock:
pe moment m-am socat, apoi am izbucnit in ras, dupa care le-am spus ca daca mai prind unul in curte dupa o ora, dupa ce isi iau catrafusele si toata lucrarea de pe casa, le iau glanda si fac moarte de om.
au sarit pe mine vociferand si amenintand, numai ca la nervii de ii aveam, nu am mai tinut cont si am bagat mana in gatul unuia, am dat cu el de pamant, le-am mai spus odata sa plece ca altfel ii omor pe toti, m-am suit in masina si am plecat in oras, lasand tiganii in curtea casei cu gurile cascate nevenind sa le creada ochilor ca nu le platesc bani ceruti, ba mai mult refuzand total lucrarea deja instalata pe casa.
pana sa ajung in oras, deja m-au prins din urma cu alta masina si au inceput negocierile care pana la urma s-au soldat cu 1milion in plus din partea mea pt faptul ca in calculul initial nu erau prinse bazinele si elementele de prindere a jgheaburilor, era vorba doar de burlan/jgheab, lucru pe care l-am recunoscut ca fiind corect si pt care am fost dispus sa platesc in plus.
deci pana la urma toata lucrarea a costat 6 milioane, in loc de 15 cat cerusera in final, asa ca grija extrem de mare cu tiganii.
intre timp am mai avut de'a face cu ei, prin prisma muncii mele si am luat bani gramada de pe urma lor, numai ca ceream intodeauna banii inainte in totalitate, dar faceam si treaba si calitate, lucru recunoscut si de ei care la inceput vociferau, amenintau si apoi se potoleau instant cand le refuzai lucru sau chiar le raspundeai cu aceeasi moneda.
cand tratezi cu tiganii, intodeauna trateaza cu unul singur, alege pe seful lor si scoate din context pe ceilalti, spune-le sa plece de acolo sau altfel nu tratezi, astfel le arati ca nu tolerezi gloata si ii arati respect sefului, care imediat va face ordine ca sa arate ca e sef - atentie, este extrem de important acest aspect, nu trata decat cu seful, nicioadata cu femeia/femeile si nu accepta prezenta lor acolo, iar daca cumva ajungeti prin casele lor, sa nu va faceti nicoadata nevoile la ei in casa, este lipsa de respect si se considera o mare jignire, intodeauna exista o buda(wc) afara in curte, special pt invitati, cele din casa sunt doar pt epatare si foarte rar pt uzul familiei

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 15 Noi 2010, 20:17

Chestia asta seamna cu" forever living" aia de vind produse pe baza de aloe ,prezentata drept panaceu universal.Vrei sa slabesti?Aloe.Ai cancer?Aloe.Nu vezi bine?Aloe.Nu maninca salaul?Aloe.Solutia la criza mondiala?Aloe.

Caz concret:O cunostinta,o tinara ,i s-a diagnosticat o tumoare canceroasa pe creier.De catre,genialii nostrii medici.Au urmat tratamente chinuitoare,dureri insuportabile,etc.Familia se pregatea de inmormintare.Apoi a venit unul cu produse pe baza de aloe.Au bagat de zeci de milioane.Tumoarea da-i nainte.Ce aloe??Nici un efect.Au facut rost de bani si au dus-o la o clinica renumita din strainatate.Acolo lucrau medici adevarti.Fara aloe.Au stabilit ca tumoarea este tratabila.Au prescris si tratamentul.Acuma se vindeca incet si sigur.Fara medici romani si fara aloe.

In afacerea asta cu aloe ,adevaratatul cvapital sintem noi si cercul nostru de cunostinte -prieteni,care, pot deveni potentiali clienti.Asta cauta initiatorii afacerii.Ei cistiga pentru ca sint in virful piramidei,si incearca sa te convinga ca poti sa iti faci propria piramida.Numai ca toate piramidele astea mai mici,converg spre ei,cei din virf....
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
D_ali
veteran
veteran
Mesaje: 1814
Membru din: 31 Dec 2009, 15:49
Localitate: Bucuresti

Mesaj de D_ali » 15 Noi 2010, 20:19

burtea, sigur ca-s mult mai multe si mai "groase"... :lol:
...no, e bun topicul fara doar si poate...
...o sa ma gandesc la fraude pe domeniul meu(sunt destule), nu de alta dar e bine sa stapanim bine contextul, ca o parere...

Scrie răspuns