retin sau eliberez?

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
geppetto
veteran
veteran
Mesaje: 1699
Membru din: 18 Noi 2007, 22:47
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de geppetto » 17 Oct 2010, 23:10

@ULK : :lol: aia cu "dusmanii" am zis-o la caterinca. Asocierea C&Kill&Eat + opu*enta cu o categorie de conationali cu dusmani imaginari e la bascalie.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 17 Oct 2010, 23:16

burtea..eu imi asum ce am zis...Nu sunt genul , care ulterior, il intoarce ca " burtea a zis primul" . Eu am zis cu ce impresie am ramas, dupa ce am citit postarile lui.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 17 Oct 2010, 23:27

ULK, pur si simplu nu cred ca pestele ar simti ceva diferenta intre a-l tine pe agrafa 7 ore si a-l omora pe urma si a-l tine 2 ore in juvac de sarma....pur si simplu nu cred asta....ce sa iti zic mai mult.....inca o data te intreb....de ce cum fac eu nu e bine iar cum faci tu e bine.....nu spun ca nu este...poate este, dar de ce? daca e sa luam ca si raport global...din toti pesti care se pescuiesc in lume probabil sub 1% se elibereaza....drept urmare te intreb eu.......de ce ca tine? de ce 1% e corect si 99% nu?....de ce 7 ore in agrafa si apoi omorat si nu lasat pe iarba sa moara sau in juvac de sarma....ti-a spus tie vre-o stiuca vreodata cum prefera?

Drept urmare te intreb inca o data...si tu tudor imi poti raspunde....de ce ca voi? aveti voi un cod universal recunoscut in care scrie articolul xxxr...stiuca la fotografie se apuca cu mana stanga de coada iar cu dreapta se apuca gripul si se tine de bot? Daca voi aveti codul asta.....lasati-ma sa va spun ceva ....NU E UNIVERSAL...EU NU IL CUNOSC SI NICI NU IL RECUNOSC. E o fotografie de .......tudore...poate pentru tine...pentru mine este una foarte reusita.....drept urmare cine are dreptate....tu ca traiesti in franta? sau ca esti moderator? fa un poll pe forum si vezi cati o considera normala si cati nu....si dupa ce vezi rezultatul...gandeste-te...aia care nu au votat deloc cum ar fi votat? ca tine sau ca mine?

Pot sa discut pe tema asta in care unii membri de pe forum incep sa se creada zei, si sa aiba impresia ca detin adevarul absolut si ca daca nu e ca ei este gresit multe pagini de acum incolo....cu totii sunteti binevoitori....ma invatati de bine....CINE V-A PACALIT SPUNANDU-VA CA SFATURILE VOASTRE NU SUNT DE...... :( mi se pare de toata jena sa te apuci sa dai sfaturi cuiva care nu ti le-a cerut si nici nu da 2 bani pe ele

m-am cam aprins da imi trece :)

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 17 Oct 2010, 23:37

Singurul meu contraargument ar fi, ca nu zic doar eu..cum vrei tu sa simplifici lucrurile la eu vs. tu, zic muulti , din alte tari, care stau mai bine in materie de pesti..oare dece?..Eu iau,un exemplu in viata, care este mai evoluat din toate punctele de vedere si incerc sa evoluez si eu.Nu tin sa ne contrazicem pana la infinit...ce am avut de zi am zis....cred , destul de logic.
http://ulkustom.wblog.ro/
UlKustom Rods
Live,breathe,build,f.i.s.h.

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 17 Oct 2010, 23:46

ULK scrie:Singurul meu contraargument ar fi, ca nu zic doar eu..cum vrei tu sa simplifici lucrurile la eu vs. tu, zic muulti , din alte tari, care stau mai bine in materie de pesti..oare dece?..Eu iau,un exemplu in viata, care este mai evoluat din toate punctele de vedere si incerc sa evoluez si eu.Nu tin sa ne contrazicem pana la infinit...ce am avut de zi am zis....cred , destul de logic.
ULK, hai sa iti zic cum e cu exemplu tau.....poate la pesti prin alte parti asa o fi...or avea mai multe...de ex in spania sunt crapii cat casa....pentru simplu motiv ca alora nu le place, tot la fel prin multe tari sunt considerati daunatori, nu stiu cu stiuca cum este, oricum aia au mai multi pesti nu din cauza ca vine unu ca mine prinde 8 stiuci si le haleste ci pentru ca aia nu si-au vandut baltile pe nimic la toti hotii, hoti care au scos tot din ele si au vandut, si nici contracte din alea gen hidroelectrica nu prea sunt pe acolo...si nici balastiere din alea din 10 in 10 km nu sunt date asa pe spaga si nici electricieni si plasari nu au aia cum avem noi....de asta aia au mai mult peste si sa iti zic cum e sigur si cu vanatul.....tarile alea civilizate care zici tu: germania, franta anglia......mai au vanat doar la gradina zoologica....dar daca ai sti cati experti in gestionarea vanatului au.........asa ca nu te mai lua neaparat dupa aia asa zis mai dezvoltati.....si inca o data....99% din pestele din lume nu este eliberat.....nu ar trebui sa iti dea de gandit asta? chiar asa tu cu ala 1% sa ai dreptate? Si da...nu zici doar tu mai zic si altii....in total 1%, te rog eu vino si da-mi sfaturi cum sa procedez cu pestii care ii prind cand veti fi macar 51%, pana atunci lasati-ma ca asa cum am trait pana acum fara sfaturile voastre traiesc si de acum incolo.

Si ULK mai spune-mi te rog o chestie......de ce e ok sa moara un peste ca tu ai avut chef sa faci o poza cu el (accidental) dar nu e ok sa moara un peste prins de mine si mancat?

pikeman
veteran
veteran
Mesaje: 3976
Membru din: 28 Ian 2006, 23:27
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de pikeman » 18 Oct 2010, 09:15

nu va mai complicati, l-am intrebat si eu frumos daca avea poze cu pesti si era la p*** goala le punea si p'alea, nu o vrut sa inteleaga defapt ca ceea ce a facut el e inestetic si putin oripilant la vedere, chiar nu l-am acuzat de nimica, culmea unii pesti ii tine de dupa branhii, nu deranjeaza pe nimeni ca ai prins tu sau ca duci acasa, dar daca eu ma apuc sa pun poze cu stiuci de exemplu la care le bag un dejet dintr-un ochi in altu prin cap, ti-ar place?
Probabil ca nu, dar sigur nu te-ar deranja pentru ca nu ai nici respect pentru pestii aia desi imi face impresia ca te duci pentru placerea de ai prinde nu pentru ca vrei sa mananci un peste...
Pe bune, trebuie sa scrie intr-o carte de specialitate chestia asta?

ma rog, remarcile erau spre binele tau, ultimele poze chiar au fost ok

in ultima postare nu am vrut sa iti zic asta
Mie mi-ai dat impresia , ca te multumesti sa te lauzi, ca ai bani, ai masina si dusmani ofticosi. Nu vreau sa te jignesc , dar asta a reiesit.
dar remarc ca ti-a ziso altcineva... e chiar natural gestul ala cu bagatul degetelor in ochi?

Avatar utilizator
crysst
veteran
veteran
Mesaje: 1296
Membru din: 04 Sep 2006, 17:37

Mesaj de crysst » 18 Oct 2010, 10:46

pikeman scrie:nu va mai complicati, l-am intrebat si eu frumos daca avea poze cu pesti si era la p*** goala le punea si p'alea, nu o vrut sa inteleaga defapt ca ceea ce a facut el e inestetic si putin oripilant la vedere, chiar nu l-am acuzat de nimica, culmea unii pesti ii tine de dupa branhii, nu deranjeaza pe nimeni ca ai prins tu sau ca duci acasa, dar daca eu ma apuc sa pun poze cu stiuci de exemplu la care le bag un dejet dintr-un ochi in altu prin cap, ti-ar place?
Probabil ca nu, dar sigur nu te-ar deranja pentru ca nu ai nici respect pentru pestii aia desi imi face impresia ca te duci pentru placerea de ai prinde nu pentru ca vrei sa mananci un peste...
Pe bune, trebuie sa scrie intr-o carte de specialitate chestia asta?

ma rog, remarcile erau spre binele tau, ultimele poze chiar au fost ok

in ultima postare nu am vrut sa iti zic asta
Mie mi-ai dat impresia , ca te multumesti sa te lauzi, ca ai bani, ai masina si dusmani ofticosi. Nu vreau sa te jignesc , dar asta a reiesit.
dar remarc ca ti-a ziso altcineva... e chiar natural gestul ala cu bagatul degetelor in ochi?
pikeman...nu stiu de unde esti tu....da eu de cand ma stiu pescar de stiuca, adica de vre-o 20 de ani....stiu ca stiuca se ridica de ochi, de acolo se si apuca ca sa nu iti alunece, sau sa te zgarii in dinti.....drept urmare de ce sa urmez sfatul tau? cine esti tu?

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 18 Oct 2010, 10:47

crysst scrie: stai cuminte ca astea sunt intamplari rare.....in ultimele 3 saptamani m-am plimbat ca prostu pe balti fara sa vad un solz de stiuca.....de aia ieri m-au luat prin surprindere....eram departe de masina doar cu lanseta si o lingurita la mine.....
Ma bag si eu cu o intrebare ... e retorica ... asa ca nu trebuie ... repet ... NU TREBUIE sa imi raspunzi!

Daca ai zile in care te plimbi fara sa vezi solz de stiuca ... nu ai vrea sa faci ceva pe tema asta, nu simti ca ceva trebuie sa se schimbe ca sa poti scapa de blankuri si gherle?

Si acum intrebarea mea:

De ce sa omor tot si apoi sa ma mir ca nu prind nimica?

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 18 Oct 2010, 10:50

crysst scrie:[....stiu ca stiuca se ridica de ochi, de acolo se si apuca ca sa nu iti alunece, sau sa te zgarii in dinti.....
Salut,
Nu vreau sa intervin in cearta voastra... n-am nicio treaba ... Dar eu folosesc un grip, tocmai ptr a nu-mi aluneca din mana sau sa nu ma muste... :roll:
Toate cele bune...
p.s.: frumoasa balta si capturi pe masura....
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Mesaj de rine » 18 Oct 2010, 11:05

@crysst mai ai "carne" ? :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns