Popice

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 04 Mai 2005, 11:31

@ danr:

Dane ma uimesti cu acta ardoare incerci sa-mi explici "gargara craparilor" ... :lol: :lol: :lol:

Tu pescuiesti la inspiratie ... :?:
Eu nu ... eu gandesc si hotararea care o iau vizavi de o rotativa ...lingura sau vobler ... culoare, plutitor/scufundator .... muste ... este o intreaga stiinta ... :D

Eu am prins crap si la acrlige de 22 ... subtiri ca firul de par
Dar am prins crap si cu un bat ordinar din bambus ... cu pluta butucanoasa si o mamaliga simpla farmantata.

Dane ... tu citesti mult si chiar crezi ca ce aia scriu acolo este asa cum spun?! Parerea mea? ... este doar "gargara" ... marketing pentru produse noi. "Porcul" apelor romanesti nu este un peste atat de sensibil si "nobil" dupa cum unii vor sa-l faca ... :lol: :lol: :lol:
Crapul este atat de "nesimtit" incat trece pe langa amncare si nu o simte sau nu o vede dac nu este sub nas. Se ingrasa ca un porc ... si devine insensibil.

La-i vazut pe Rex Hunt ... prinzandu-i la o "musca" ... niste fire de lana cu franjuri? ...

Astea sunt parerei personale. Dar tot nu m-ai lamurit cu chestia cu "sportul" ... in ce consta sportul in a-ti cumpara scule? Sau o fi atunci cand stai si farmanti boilersi si stai langa cratita fierbandu-i ... :lol: :lol: :lol:

Atata timp cand il pacalesti cu ceva care miroase ca hrana si este mai mult sau mai putin naturala ... nu cred ca se poate numi sportiv. Nu este fair play... :wink: ... ai avantajul de partea ta.

Nu ...mi s-a intamplat sa ma bucur de asteptare ... dar pe drumul pana la muscatura ... DA ... si consider ca ceea ce fac pe "drum" este intradevar esenta pescuitului sportiv. :lol:
Dar crede-ma ca este o mare diferenta intre "drumul" meu si al celui ce sta intins la soare in spatele a 6 lansete in evantai .. cateva zile la rand fara nici macar o singura prezentare ... :lol: :lol: :lol:

Ti-am spus cunosc "crapari" iscusiti care s-au luat de muscarit ... dar nu stiu un singur muscar care sa facut "crapar". ... :lol: :lol:

Oare de ce Dane???????
Fir intins!
Borealis F

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 04 Mai 2005, 11:50

de **** vorbiti? :)

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 04 Mai 2005, 11:59

o alta chestie pe care eu nu o inteleg este multitudinea de arome pt. boiliesuri.
Oare cine sau ce impune folosirea lor??? Pretentiile crapului sau dorinta unei afaceri profitabile din partea producatorilor???
Adica, de ce trebuie sa folosesti capsuni, cicolata, vanilie, smeura, caramel, etc...? Unde a mai intalnit domnul crap gusturile astea, de trebuiesc folosite?
Mai putin si se vor folosi arome de mici si bere. :D Sau deja se folosesc? :shock:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 04 Mai 2005, 12:26

de carnati sigur se folosesc!
:D

Probabil merg cu dip de bere!
near the beer

mirceaef
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 226
Membru din: 21 Ian 2005, 17:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mirceaef » 04 Mai 2005, 12:29

Borealis,

prin ceea ce scrii tu chiar ii dai dreptate lui Vlad Pavlovici. Una dintre ideile de fond din articolul respectiv era faptul ca literatura crapista s-a dezvoltat atat de mult incat a devenit alambicata chiar si pentru pescarul de crap. Numai teoriile de nadire ocupa tomuri intregi. Si atunci pentru un outsider e mult mai simplu sa desconsidere intreg fenomenul decat sa-si bata capul sa-l inteleaga, in fond de ce ar face-o?

Chiar si pescarii de crap de "rit vechi" daca le pot spune asa, iau in deradere noile echipamente si nade, tocmai pentru ca nu le inteleg. E mult mai usor sa-ti framanti mamaliga pe mal, sa-ti pui lansetele in evantai si sa astepti.

Marea diferenta este ca baietii nostri care au iesit vicecampioni mondiali in Portugalia au reusit aceasta performanta cu "gargara" si "marketingul" de la unchiul Shakespeare. Ma indoiesc sincer ca ar fi reusit ceva cu mamaliga si bete de bambus.

PS
Adilucu, exista boiliesuri cu aroma de carnati si culmea prind foarte bine ..... :lol:

Costica, dip de bere n-a folosit nimeni in schimb palinca este un unul excelent

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 04 Mai 2005, 12:31

Desi pescuitul crapului a evoluat f mult .....ajungand vecin cu stiinta si asta nu de putine ori , sunt absolut convins ca e si stilul de pescuit in care partea comerciala reprezinta poate mai mult de 3 sferturi din ceea ce se vinde in domeniu si mai ales din ceea ce ar fi necesar.
Desi crapul poate fi usor obisnuit cu anumite nade si de aici concluzia....musca doar la .....nu pot sa cred ca , cheia succesului tine de ex de boilies cu aroma de fragi si vanilie sau tutti frutti amestecat cu subtioara de scoica omorata in calduri...sau mai stiu io ce bazaconie
Astea sunt promovari comerciale si interesele financiare sunt enorme.
N-am sa inteleg niciodata cum e posibil sa arunci in apa boiliesuri de 5 milioane lei doar ca sa nadesti ......
Si pescuitul de crap si cel de rapitor, practicate cu pasiune si bun simt cred ca sunt minunate si nu se pune problema superioritatii vreunui stil ....pantru ca ....nu-i asa piticu?.....pescarii in trening de fash roz sunt peste tot ..... :roll:
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 04 Mai 2005, 13:21

@ mirceaef:

Dragul meu ... mirceaef
Una este pescuitul de concurs si alta este pescuitul de placere ...:)
Nu incurca borcanele...:)
Fir intins!
Borealis F

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 04 Mai 2005, 13:42

Mai Borealis , las-o si tu mai moale , mai ales ca prin popor cleanul ii cunoscut drept " porcul apelor " .

Adilucu ,
o alta chestie pe care eu nu o inteleg este multitudinea de patternuri pentru naluci .
Oare cine sau ce impune folosirea lor ??? Pretentiile rapitorului sau dorinta unei afaceri profitabile din partea producatorilor ???
Adica , de ce trebuie sa folosesti GFR , RH , FT , HT , etc....? Unde a mai intilnit domnul rapitor culorile astea , de trebuiesc folosite ?
Mai putin si se vor folosi naluci teleghidate .

Fratilor , hai sa nu ne intrecem , ce naiba !

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 04 Mai 2005, 14:20

SF scrie: Adilucu ,
o alta chestie pe care eu nu o inteleg este multitudinea de patternuri pentru naluci .
Oare cine sau ce impune folosirea lor ??? Pretentiile rapitorului sau dorinta unei afaceri profitabile din partea producatorilor ???
Adica , de ce trebuie sa folosesti GFR , RH , FT , HT , etc....? Unde a mai intilnit domnul rapitor culorile astea , de trebuiesc folosite ?
Mai putin si se vor folosi naluci teleghidate .

Fratilor , hai sa nu ne intrecem , ce naiba !

Fir Intins!!!
daca ma intrebi chesti asta, inseamna ca n-ai nici o treaba cu pescuitul cu naluci la rapitor...
culoarea nalucii este impusa de anotimp, conditii meteo, culoarea apei, "cheful" pestilor, vegetatie, etc... dar ce sa-ti explic eu tie..... n-are rost...

tu imi vei spune, normal, ca si la crap, dupa un boilies cu gust de carnati, merge de minune unu de bere, apoi ca desert, unul cu frisca si capsuni... :?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 04 Mai 2005, 15:02

[quote="adilucu"

tu imi vei spune, normal, [/quote]

Normal .

Fir Intins!!!

Scrie răspuns