regulamentul federatiei romane de spinning

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 20 Ian 2006, 01:04

Din motive pur tehnice am fost rugat sa postez eu mesajul de mai jos semnat de D-l Viorel TELEIANU

Joi 12.01.06, m-am intalnit la sediul redactiei AvP, cu reprezentanti ai Pescari 4ever(Vali Comaneci) si Anglers 21(Dragos Bana), intalnire la care au mai asistat Sorin Dragoi si Dan Iercosan, pentru a discuta propunerea lor de regulament si sistem competitional pt. Campionatul National de Spinning.
Precizez de la inceput faptul ca nu am fost consultat in elaborarea propunerii ce mi-a fost prezentata ca avand si suportul Aqua Transilvae(Cluj) si Prieteni Pescari(Iasi).
Am privit-o deci cu toata atentia,invitandu-i pe reprezentanti sa mi-o prezinte cat mai detaliat, avand in vedere aspectele concrete ce stau la baza dezvoltarii spinningului de competitie si anume :
1) Participanti si cresterea numarului lor
2)Organizatori de concursuri si cresterea numarului lor
3)Resurse financiare si atragerea lor
4)Pasii urmatori si perspectivele de dezvoltare
Iata pe scurt continutul discutiei:
1)- M-au asigurat ca sistemul turneu de 9 concursuri va atrage un numar mai mare de concurenti decat variata zonala.
Mi-am manifestat scepticismul printr-un calcul simplu : in varianta zonala concurentul trbuie sa se deplaseze maxim 100-300 Km, cu o cheltuiala de aprox. 1,5 mil.,inclusiv cazarea si taxa de concurs x 3 concursuri = 4,5 mil.
In varianta propusa, peste acestea se adauga inca 6 concursuri, cu deplasare de 400-600 km.,ce necesita si o zi in plus, ducand cheltuielile la aprox 2,5mil.x 6 concursuri = 15mil.,deci in total 19.5mil.,suma ce eu consider ca mai degraba va indeparta doritorii. In plus foarte probabil numarul de concurenti va scade pe masura desfasurarii competitiei, ramanand la ultimele concursuri doar cu concurentii cu reale sanse de a castiga titlul sau a prinde echipa nationala.
Am propus ca pana la urmatoarea intalnire sa adune o lista de persoane cu semnatura fiecaruia, dispuse sa participe la cel putin 75% dintre concursuri,ca sa stim concret pe cati concurenti putem conta in acest sistem competitional si sa nu ne trezim ca adoptam varianta si constatam ca ramanem fara concurenti din motivele mai sus mentionate.
2)-Am intrebat cum stam concret cu organizarea concursurilor, pt.ca trebuie sa comunicam in cel mai scurt timp si calendarul competitional pe 2006, daca au fost consultati si cei de la Thimallus(Radauti) si AVPS Bihor, care au organizat anul trecut 4 concursuri oficiale si care e parerea lor.Nu stiau nimic despre ei.
I-am contactat eu si se pare ca agreeaza varianta zonala.
Intre timp Iasiul prefera varianta zonala propunand in scris o idee plecata de la un membru Pescari4ever si anume cate 3 concursuri de calificare pe cele 4 zone, urmate de un turneu final compus din 3 concursuri, cate unul pe Ardeal, Moldova si Sudul tarii.Propunerea mi se pare foarte buna deoarece pe langa faptul ca ofera sanse egale finalistilor, imi ofera si mie posibilitatea “convocarii lotului� celor mai buni pescari in conditii de concurs, asa cum mi-am dorit , precum si cunoasterea reciproca mai aprofundata a celor ce vor forma echipa nationala.
3)-Singura resursa financiara propusa este cea cu taxele de participare,neavand cunostiinta de cineva dispus clar sa sponsorizeze spinningul in general,ci doar posibilitatea unor sponsori individuali.
Nici Dan Iercosan,director la Energofish, nu a putut promite nimic inafara traditionalei Cupe Salmo, care nici ea nu se stie exact cand si unde se va tine.
4)-Aici nu sunt multe de spus. ‘ Daca nu functioneaza sistemul il schimbam la anul si revenim la zonale,daca apar noi organizatori facem selectie intre ei,daca apar tineri pescari de perspectiva sa-si faca rost de bani, etc.
Multumesc revistei AvP. pentru gazduire cat si pentru promisiunea de aface o mediatizare ampla in paginile revistei a concursurilor de pescuit si a Campionatului National de Spinning cat si implicarii asteptate a grupurilor de pescari de spinning din Bucuresti si din tara, in eforturile stabilirii unui regulament unitar de desfasurarea Campionatului National de Spinning.

Personal sunt adeptul sistemului competitional cu calificari zonale si turneu final de trei concursuri, lucrand in acest moment la elaborarea unui regulament care va lua in considerarea propunerile facute pana acum .
Acest regulament trebuie sa ofere:
conditii accesibile de participare, pentru a atrage cat mai multi participanti (inclusiv tineri ),
elasticitate suficienta pentru a permite intrarea in Competitia Nationala a unor noi centre subzonale de spinning (de noi organizatori )
asigurarea unei competitivitati la nivelul cerut de competitiile internationale in ceeace priveste criteriile de selectie a echipei nationale,
adaptarea sistemului de punctaj si arbitraj, cat mai apropiat de regulamentele internationale.

In ceeace priveste calendarul competitional 2006 etapele zonale cuprind in acest moment urmatoarele concursuri :
Ardeal – Cupa Salmo, Turneul celor trei lacuri, Alesd.
Moldova – Rogojesti, Iasi ( Pieteni pescari )
Bucuresti si Muntenia – Caldarusani, Gostilele ( 2 concursuri , zone diferite, iulie si oct. ) si probabil Darvari 4ever.
Rog sa fiu contact in cel mai scurt timp de catre noile centre de spinnig care doresc sa organizeze concursuri in cadrul Campionatului National de Spinnig.

Viorel Teleianu
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 20 Ian 2006, 08:48

salut
ma bucur sa aud ca sunt tot mai multi de acord cu ideea zonalelor,
din cate vad pe la Buc sunt si se duc lupte grele pt a se stabili varianta finala si nu inteleg de ce nu se intalnesc cei care sustin vatianta openului cu cei care sustin varianta turneului plus conducerea pt a se discuta concret variantele cele 2 pt a se afla punctele lor comune si dezavantajele fiecaruia dintre ele
parerea mea ca nu trebuie sa se formeze 2 grupulete una cu openul si cealalta cu turneul care sa se afle in conflict caci acolo se ajunge daca nu se face un compromis
dupa parerea mea anul trecut in total la toate concursurile au fost aprox 300-400 de pescari(aici vorbesc de toata tara) daca acestia se despart din cauza unui regulament va insemna ca sunt persoane care nu doresc ca pescarii de spinning sa se inmulteasca cat mai mult si sa se ajunga la un numar cat mai mare de participanti
eu sunt foarte suparat pt treaba ca toata lumea vrea lot national vrea echipa nationala si priveste interesele lui ca pescar de competitie faima glorie dar trebuie sa-si dea seama ca nu aceste lucruri sunt primordiale de a se stabili cine este mai bun din gramajoara de cateva sute de pescari cea ce inseamna 1-2% din totalul pescarilor de spinning din tara
ci de a convinge cat mai multi spinningari sa participe la astfel de competitii si dupa acea sa le li se arate sansa de a ajunge in lotul national sau poate in echipa nationala, sunt multi pescari de spinning in tara pe care nu ii intereseaza sistemul competitional din cauza problemelor pe care le vede si citeste peste tot(fiecare cred ca stie pe cate unul bun sau foarte bun care nu vrea sa participela competitii)
deci sa no mai lungesc, idea ar fi ca primaoara sa fim cat mai multi la competitii si asta ar trebui sa fie idea de baza a fiecaruia dintre cei 300-400 de pescari care participa la competitii iar cea legata de stabilirea echipei si lotului national sa il lasam pe locul 2 (cred ca asta s-ar putea numi sacrificiu pt unii dar victoria in astfel de cazuri pica mult mai bine)
va salut si sper sa se rezolve problemele actuale in cat mai scurt timp
multumesc

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 20 Ian 2006, 09:41

sanyi scrie:salut
dupa parerea mea anul trecut in total la toate concursurile au fost aprox 300-400 de pescari(aici vorbesc de toata tara)
Asta daca aduni numarul de participanti la fiecare concurs.
In cazul in care verifici si numele, cei "300-400 de pescarici" scad sub 100.
Iar numarul celor care participa in mod constant... mai bine numai scriu. :twisted:
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

georgelucius
senior
senior
Mesaje: 466
Membru din: 30 Sep 2005, 17:44

Mesaj de georgelucius » 20 Ian 2006, 09:51

In concluzie cum ramane???
Open sau zonale ca nu mai pricep nimic.

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 20 Ian 2006, 10:35

ovidiu14 scrie:In ceeace priveste calendarul competitional 2006 etapele zonale cuprind in acest moment urmatoarele concursuri :
Ardeal – Cupa Salmo, Turneul celor trei lacuri, Alesd.
Moldova – Rogojesti, Iasi ( Pieteni pescari )
Bucuresti si Muntenia – Caldarusani, Gostilele ( 2 concursuri , zone diferite, iulie si oct. ) si probabil Darvari 4ever.
Bun, sa va zic eu acum care-i motivul pentru care anumite persoane de la Bucuresti se bat asa de tare pentru varianta zonala (a nu se extinde asta asupra celor din provincie, veti vedea de ce). In cazul in care se merge pe zonal, orice bucurestean care vrea sa aiba o sansa la titlu va trebui sa participe la concursuri gen Darvari4ever. Stiti cat a fost aici taxa in noiembrie 2005? 3 milioane de persoana
Evident, nu vin eu sa-i zic lui Oana ce taxa sa ia pe balta lui, din partea mea poate cere si 10 milioane pe zi. Dar cand un concurs pe balta asta intra in calendarul oficial (si vad ca asta se preconizeaza) inseamna ca avem o problema.
Astea sunt interesele care duc la sustinerea puternica a variantei zonale de la Bucuresti, pentru ca, daca se merge pe sistem Open, nici dracu n-o sa se mai duca la concursuri de 3 milioane. De banii astia merg la un concurs in Ardeal sau in Moldova, mai vad alte locuri, mai cunosc alti oameni etc.
Cu lacrimi Bastus!

Teodor
veteran
veteran
Mesaje: 746
Membru din: 09 Dec 2004, 12:38
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Teodor » 20 Ian 2006, 11:25

georgelucius scrie:In concluzie cum ramane???
Open sau zonale ca nu mai pricep nimic.
Viorel Teleianu scrie:...
Am propus ca pana la urmatoarea intalnire...
Nu poti trage inca o concluzie pentru ca, dupa cum rezulta din citat, discutiile/negocierile/consultarile nu s-au incheiat.
"Pestii se prind cu undita, iar oamenii cu vorba." - Shakespeare

georgelucius
senior
senior
Mesaje: 466
Membru din: 30 Sep 2005, 17:44

Mesaj de georgelucius » 20 Ian 2006, 11:39

Gerula, 3 milioane taxa de balta de persoana :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Poate a fost taxa de grup.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 20 Ian 2006, 11:40

Gerula scrie: Bun, sa va zic eu acum care-i motivul pentru care anumite persoane de la Bucuresti se bat asa de tare pentru varianta zonala (a nu se extinde asta asupra celor din provincie, veti vedea de ce). In cazul in care se merge pe zonal, orice bucurestean care vrea sa aiba o sansa la titlu va trebui sa participe la concursuri gen Darvari4ever. Stiti cat a fost aici taxa in noiembrie 2005? 3 milioane de persoana
Evident, nu vin eu sa-i zic lui Oana ce taxa sa ia pe balta lui, din partea mea poate cere si 10 milioane pe zi. Dar cand un concurs pe balta asta intra in calendarul oficial (si vad ca asta se preconizeaza) inseamna ca avem o problema.
Astea sunt interesele care duc la sustinerea puternica a variantei zonale de la Bucuresti, pentru ca, daca se merge pe sistem Open, nici dracu n-o sa se mai duca la concursuri de 3 milioane. De banii astia merg la un concurs in Ardeal sau in Moldova, mai vad alte locuri, mai cunosc alti oameni etc.
am observat asta. e mare pacat. va asigur k noi, moldovenii, nu avem decat un singur interes si anume promovarea unor piste ok pt. toata lumea si la costuri cat mai mici. si asta se va vedea la concursurile din Moldova.
pe de alta parte, variantele de regulament propuse (sau o parte din ele) contin un punct care spune asa:
"taxa perceputa concurentilor de organizator sa nu fie mai mare de 100 RON/concurs;" ar fi ideal sa nu "alungam" eventualii concurenti cu taxe/concurs prea mari.
propietarii de luciuri de apa ar putea sa faca un efort sa nu incaseze sume fabuloase pt. asta, avind in vedere k aceste concursuri conteaza pt. CNS (Campionatul National de Spinning). :!:

georgelucius
senior
senior
Mesaje: 466
Membru din: 30 Sep 2005, 17:44

Mesaj de georgelucius » 20 Ian 2006, 11:50

Proprietarii de luciu de apa ar trebui sa ne cinsteasca ca le facem reclama gratis,nu sa ne mai ia si taxe :wink:

Avatar utilizator
Gerula
veteran
veteran
Mesaje: 2282
Membru din: 07 Noi 2005, 19:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Gerula » 20 Ian 2006, 11:58

georgelucius scrie:Gerula, 3 milioane taxa de balta de persoana :?: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:
Poate a fost taxa de grup.
:lol: :lol: :lol:
Era taxa de persoana.

Leba, pai daca voi o tineti in continuare cu zonalele, putin o sa ne pese noua bucurestenilor ca va faceti voi acolo concursuri cu taxe modice. De-asta am sustinut in permanenta ideea de Open.
Cu lacrimi Bastus!

Scrie răspuns