Cupa Uzlina la Stiuca

discutii despre competitiile de pescuit la rapitori

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Cupa Uzlina la Stiuca

Mesaj de pityu » 22 Oct 2007, 23:06

Mihai a scris : "Nu e chiar asa. Sunt concursuri si concursuri. Daca organizatorul nu face nimic pentru ca astfel de pescari sa nu vina la concurs si chiar le canta in struna, atunci organizatorul are o problema si eu nu ma pot face ca nu vad si sa-i umplu contul din banca doar pentru a participa la concursul lui."
Nu te supara ca te intreb Mihai ! Tu ai participat la vreuna din editiile precedente ale "Cupei Uzlina la Stiuca" si ai avut parte de astfel de probleme de care zici sau vorbesti la modul general ?

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 23 Oct 2007, 07:17

Nu ma supar ca ma intrebi. N-am participat, dar am citit tot scandalul de pe forumuri in urma concursului de anul trecut si am vorbit cu unii care au fost si care au zis ca nu mai merg niciodata acolo sa-si bata cineva joc de ei. Asa ca mi-am exprimat parerea formata in urma acestor discutii. E un forum de discutii, asa ca isi pot exprima o parere atat cei care au fost cat si cei care n-au fost. E democratie ... pana intervine danr cu cenzura :lol: :lol:
Asa ca eu plec in Delta, pe barba mea, unde vreau eu, voi cheltui mai putin si s-ar putea sa prind mai mult. Dar oricum, nu ma voi enerva ci ma voi simti foarte bine.
S-ar putea ca etapa de anul asta sa stearga amintirile urate ale celei de anul trecut. Dar nu va fi usor.

P.S. si mai stiu multe despre etapa de anul trecut, dar nu le-am mai zis aici :evil:

Avatar utilizator
ATUU
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 124
Membru din: 25 Feb 2006, 19:05
Localitate: Bistrita
Contact:

Mesaj de ATUU » 15 Noi 2007, 14:44

nu stie nimeni clasamente? participanti? capturi? etc... :shock:

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 15 Noi 2007, 15:06

din surse de incredere, am aflat ca incintele au stiuca. Deasemenea, conditiile de cazare au fost ok.
Premiul l-a luat cine trebuie, iar arbitrii erau chiar barcagii, punctajul facandu/se in functie de "cinstea" pe care o faceai arbitrului.

Asta am auzit.
near the beer

Avatar utilizator
petre - BerTi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 111
Membru din: 13 Mai 2005, 17:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de petre - BerTi » 15 Noi 2007, 15:32

interesant... exact asta am auzit si eu :D

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 15 Noi 2007, 17:38

deci nu am fost mintit !!! :)
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 15 Noi 2007, 18:12

Alo, Pityu! Zi-ne o vorba!

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5744
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 15 Noi 2007, 19:19

Uite si eu sunt curios! Nu de alta, dar si eu merg in Delta pe barba mea de obicei.Dar mai stii cand se nimereste vreo cupa "deasupra capului" prin Uzlina! Deci cum a fost ?
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

pityu
veteran
veteran
Mesaje: 802
Membru din: 26 Mai 2006, 00:00
Localitate: LUPENI

Cupa Uzlina la Stiuca

Mesaj de pityu » 15 Noi 2007, 22:56

OK, OK ! Nu va alarmati ! Sunt aici. Am scapat cu viata ! :lol:
Am scris despre concurs, dar pe forumul AVP. Nici o problema ! Repetam:
Mie personal mi-a placut extraordinar! Aveti insa si voi dreptate ! Problema e ca pe mine chestiile astea de ... "aranjamente ca sa castig cu orice pret" nu ma prea intereseaza.
Nu-mi cereti nume, pentru ca nu am retinut, decat foarte putzine. Nu am fost pe post de reporter, ci de concurent.
Au concurat 25 de echipe a cate 2 pescari fiecare (deci 50 de pescari), cea ce cred ca nu e putzin. Eu am fost coleg de echipa cu ... colegul meu de la Rev. PM. - colaborator Ghe. Sarbu (Brasov) si am reprezentat echipa revistei.
Vineri seara, la sedintza tehnica s-a tras la sortzi numarul barcii (ar fi fost mai corect numele barcagiilor). S-a spus ca barcagiul se va schimba dupa fiecare mansa, dar nu s-a schimbat. Am primit barcagiul pe care l-au vrut ei. Mi-a placut ca totusi castigatorii au recunoscut dupa concurs ca au avut noroc cu barcagiul, care vedea stiucile de la 20m distantza. Le spunea unde sa lanseze. Ei lansau ... si luau!!!!
Dupa primele doua manse, un anume CIOLCA (Targoviste) cu coechipierul, au prins 8 buc. stiuci si CULMEA !!!!!!!!!!!! toate 8 aveau FIX ! aceeasi lungime = 90 cm.
Mai in gluma, mai in serios i-am spus ca daca am pune cele peste 150 buc. stiuci prinse in tot concursul, nu stiu daca s-ar nimerii 8 buc. de stiuci de exact 90 cm. fiecare. Lui i-au iesit 8 din 8, altora nu le iese nici "6 din 49" :lol: :lol: :lol:
Una peste alta, au castigat:
I. - Echipa din Onesti
II. - Targoviste
III. - Focsani
IV. - Bucuresti
V. - Constantza
Au fost premii extraordinare. Motoare de barca si scule de pescuit. Sponsorii Arrow International si American Nautics au fost mai mult decat super-darnici. Au fost premii de participare pentru absolut toti concurentzii, decernate chiar in cadrul sedintzei tehnice de Vineri. Sepci Daiwa, woblere Rapala, si alte maruntzisuri. Numai woblerul Rapala Original valoreaza la noi 24-25 lei.
Desi gazdele au lipsit din motive obiective (a nascut Doamna Gaina), fiica cea mare a fost sefa si s-a descurcat super (si mai era si mishto !)
Pot sa spun ca am fost primitzi regeste. Casa, masa, ... tot, au fost de nota 10. Cine a spus ca e scump, s-a inselat amarnic! Pentru cei min.520 lei/pers. nu a fost platit decat cazarea (care este intr-adevar f. scumpa !)
Unde mai pui transferul cu vaporasul de la Murighiol la Uzlina (dus-intors), inchirierea barcii cu barcagiu 2 zile, mancare (bufet suedez) fara limite, sau chiar primirea, cand la sosire ne ashtepta o fetishcana de la bar cu tavitza cu pahare de tzuica si masline chiar la coborare, in pozitzia de ... "dreptzi" cu zambetul pe buze shi urari de bun venit, etc., etc. !
Pentru mine ospitalitatea si comportamentul gazdelor a facut mai mult decat aranjamentele obscure ale unor pescari miliardari, cu shalupe shi jeepane, acre nu au in cap decat ... cum sa iese in evidentza oriunde, oricum si cu orice ocazie!
Urmaritzi emisiunea "Pescar Hoinar" pe TVR2 si vetzi vedea suficiente lucruri si locuri frumoase, ca sa va mai ganditzi la ... cine a cashtigat.
A cashtigat cine a vrut shi BASTA !

Alex_
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 14 Oct 2007, 11:51

Mesaj de Alex_ » 16 Noi 2007, 01:06

O descriere cinstita. Am vazut pe forumul asta oameni care sigur ar fi zis ca a fost totul ingrozitor, de ciuda ca n-au luat ei locul I.

Scrie răspuns