Scobar Vara

pescuitul stationar si/sau cu momeli naturale: rame, pestisori, lipitori, coropisnite, insecte, etc

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Iul 2007, 15:20

Cucu Ionel scrie:De salau care sa taie firul inca n-am auzit.Mai sigur a fost stiuca. :lol:
Posibil sa fi fost stiuca dar omul nu zice ca i-a taiat cu dintii firul. Se poate intampla ca si salaul sa taie.

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 03 Iul 2007, 15:51

firu' de 12 ti-l taie si cleanu' ,da mai salau' :))

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Iul 2007, 16:32

nu, nu ma referam lucrul acesta. Asta e o ruptura. In drilul cu salaul se poate rasuci firul in jurul lui, iar salaul il poate taia cu anumite parti ale corpului ( de obicei opercule)

Avatar utilizator
micutsebastian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 148
Membru din: 26 Iul 2006, 08:48
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de micutsebastian » 03 Iul 2007, 16:58

Cred ca e evident ca salaul poate sa taie firul de 0.12.

Eu nu ma refeream de loc la ruptura nici in ceea ce priveste cleanul...Cleanul are "dintii" situati undeva in spatele gurii...daca el pescuia la scobar(fir subtire , ac minuscul ) , e foarte mare probabilitatea ca cleanul sa-i fii inghitit adanc acul...

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 03 Iul 2007, 19:46

Am facut weekendul asta o iesire dupa scobar/clean dar in 3 zile de pescuit intens, in care am incercat toate momelile (cus-cus, viermi, rame, paine) nu am reusit sa pacalesc decat cativa scobari la 500-600 g, desi "pasteau" in bancuri de sute de exemplare. I-am cautat mai ales in zone "consacrate" care alte ori dadeau rezultate garantate, dar am reusit sa ii pacalesc doar la fund, adica cu un plumb de 5 g culisant, lansat in curent puternic, cu 3-4 viemi in ac. Asta a fost singura metoda care a dat oarece randament.

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

Mesaj de noname » 03 Iul 2007, 19:58

micutsebastian scrie:Cred ca e evident ca salaul poate sa taie firul de 0.12.

Eu nu ma refeream de loc la ruptura nici in ceea ce priveste cleanul...Cleanul are "dintii" situati undeva in spatele gurii...daca el pescuia la scobar(fir subtire , ac minuscul ) , e foarte mare probabilitatea ca cleanul sa-i fii inghitit adanc acul...
Ma tem ca "dintii" cleanului din spatele gurii nu taie :) parerea mea poate ne lamureste cineva. Nici stiuca nu taie cu toti dintii. Poate un clean imens tot cu operculele ar putea taiacu dorsala putin probabil...

Avatar utilizator
dan popa
senior
senior
Mesaje: 440
Membru din: 01 Dec 2006, 09:33
Localitate: Focsani , Vrancea

Mesaj de dan popa » 03 Iul 2007, 20:11

attilaf scrie:Am facut weekendul asta o iesire dupa scobar/clean dar in 3 zile de pescuit intens, in care am incercat toate momelile (cus-cus, viermi, rame, paine) nu am reusit sa pacalesc decat cativa scobari la 500-600 g, desi "pasteau" in bancuri de sute de exemplare. I-am cautat mai ales in zone "consacrate" care alte ori dadeau rezultate garantate, dar am reusit sa ii pacalesc doar la fund, adica cu un plumb de 5 g culisant, lansat in curent puternic, cu 3-4 viemi in ac. Asta a fost singura metoda care a dat oarece randament.

Salut!!
am citit ce ai scris si am vazut ca ai procedat la fel ca si mine cand pescuiesc la scobar.....dar sa-ti spun ceva : in loc de 5gr. incearca cu o pluta de 1,5gr (si plumb pe masura culisant) dar cu adancimea de 2,5 ori mai mare decat cea reala pe locul respectiv.
am obtinut rezultate foarte bune pescuind asa.
de multe ori am observat ca in timp ce pescuiam cu alti prieteni pe aceeasi ''cursa'' eu cu greutate de 1,5gr mergeam mai incet pe curent puternic decat amicii mei care dadeau cu 4 sa 5 gr.......secretul fiind adancimea lasata asa cum am mai spus, de 2,5 sau 3 ori mai mare decat cea reala.
incearca si dupa aceea mai vorbim.....sanatate!!!
da-mi un semn cand obtii rezultate.... :wink: :wink:

attilaf
veteran
veteran
Mesaje: 1068
Membru din: 25 Apr 2006, 14:49
Localitate: In fata monitorului

Mesaj de attilaf » 03 Iul 2007, 20:22

dan popa scrie:
Salut!!
am citit ce ai scris si am vazut ca ai procedat la fel ca si mine cand pescuiesc la scobar.....dar sa-ti spun ceva : in loc de 5gr. incearca cu o pluta de 1,5gr (si plumb pe masura culisant) dar cu adancimea de 2,5 ori mai mare decat cea reala pe locul respectiv.
am obtinut rezultate foarte bune pescuind asa.
de multe ori am observat ca in timp ce pescuiam cu alti prieteni pe aceeasi ''cursa'' eu cu greutate de 1,5gr mergeam mai incet pe curent puternic decat amicii mei care dadeau cu 4 sa 5 gr.......secretul fiind adancimea lasata asa cum am mai spus, de 2,5 sau 3 ori mai mare decat cea reala.
incearca si dupa aceea mai vorbim.....sanatate!!!
da-mi un semn cand obtii rezultate.... :wink: :wink:

Poate o sa razi, dar prima data exact asa am incercat si eu, cu pluta de 1.5 g si plumb culisant (montura oarecum clasica pentru mine la scobar). Am pescuit intr-un repezis unde apa avea vreo 45-50 de cm, iar eu am facut adancimea pe la 1.5-1.8 m. Intr-adevar pluta "curgea" ceva mai incet decat curentul, datorita faptului ca plumbul se taraia pe fund. Primul scobar l-am prins prin metoda asta, dar datorita faptului ca dadeam intr-o zona plina de bolovani si datorita faptului ca aveam foarte des agataturi, am ales sa dau cu un plumb mai greu care sa fie fix pe fund, astfel reducand numarul agataturilor considerabil.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 03 Iul 2007, 21:18

attilaf scrie:
dan popa scrie:
Salut!!
am citit ce ai scris si am vazut ca ai procedat la fel ca si mine cand pescuiesc la scobar.....dar sa-ti spun ceva : in loc de 5gr. incearca cu o pluta de 1,5gr (si plumb pe masura culisant) dar cu adancimea de 2,5 ori mai mare decat cea reala pe locul respectiv.
am obtinut rezultate foarte bune pescuind asa.
de multe ori am observat ca in timp ce pescuiam cu alti prieteni pe aceeasi ''cursa'' eu cu greutate de 1,5gr mergeam mai incet pe curent puternic decat amicii mei care dadeau cu 4 sa 5 gr.......secretul fiind adancimea lasata asa cum am mai spus, de 2,5 sau 3 ori mai mare decat cea reala.
incearca si dupa aceea mai vorbim.....sanatate!!!
da-mi un semn cand obtii rezultate.... :wink: :wink:[/quote


Poate o sa razi, dar prima data exact asa am incercat si eu, cu pluta de 1.5 g si plumb culisant (montura oarecum clasica pentru mine la scobar). Am pescuit intr-un repezis unde apa avea vreo 45-50 de cm, iar eu am facut adancimea pe la 1.5-1.8 m. Intr-adevar pluta "curgea" ceva mai incet decat curentul, datorita faptului ca plumbul se taraia pe fund. Primul scobar l-am prins prin metoda asta, dar datorita faptului ca dadeam intr-o zona plina de bolovani si datorita faptului ca aveam foarte des agataturi, am ales sa dau cu un plumb mai greu care sa fie fix pe fund, astfel reducand numarul agataturilor considerabil.
Ai incercat pe apa aia sa dai cu pluta DEASUPRA apei? Adica o tii din bat la o palma de luciul apei si o franezi usor...Sa vezi ce chestii se intampla! :lol:
Legat de miezul de paine, va recomand sa-l framantati cu apa si ...alb de titan! Asta-i un colorant folosit pe la zugraveli... Alta viata!

Pentru montura cu plumb culisant (care este OK) nu e lipsit de interes aplicarea unei alice mici, fixe la cca 10-12 cm de carlig care se va tarai pe fund si va oferii un curs relativ liniar pentru...viermus! La paine nu merge!Este alt echilibraj...

Arpacasul este excelent pentru scobar cu o singura conditie:sa nu fie mreana mare in zona! :lol: Altfel, pe fix, e deranj mare...

Jexy
senior
senior
Mesaje: 332
Membru din: 19 Mar 2007, 20:46

Mesaj de Jexy » 04 Iul 2007, 09:29

n-am dat niciodata la arpacas dar cred ca o sa incerc cat de curand

Scrie răspuns