secretele cleanului

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
catalin01
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 03 Dec 2009, 19:10

secretele cleanului

Mesaj de catalin01 » 13 Apr 2010, 22:06

salut
pescuiesc de mult la clean dar de vreo doi ani am descoperit rotativele
totusi nu pot spune ca stiu prea multe despre acest stil de pescuit
multumesc anticipat pentru orice fel de informatii

Avatar utilizator
serbanhbk!!
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 09 Sep 2008, 17:21
Localitate: BISTRITA

Mesaj de serbanhbk!! » 13 Apr 2010, 22:22

nu lasa rotativele...tine-te de ele si o sa prinzi multi cleni...mie mi se par incredibile...Meps aglia, long si thunderbug...culoarea cupru pe apa limpede si argintiu pe apa mai tulbure :wink:

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 13 Apr 2010, 22:36

La clean, rotativele nu se pot compara cu voblerele. NEVER! Mai ales primavara. Vara e ok si cu rotative.

Avatar utilizator
fox_spin
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 22 Aug 2009, 19:27
Localitate: Bistrita

Mesaj de fox_spin » 13 Apr 2010, 22:37

sunt foarte bune si versatile rotativele la celan mai ales primavara.ai o gama destul de larga de marimi asa ca poti sa incerci fiecare partida folosind un nr. mai mare iar daca nu prinzi scazi treptat marimea ei.mi s-a inamplat sa incep sa pescuiesc cu nr 2 si am prins doar cleni mici de pana la 25 cm iar cand am pus una de 3(vorbesc de mepps aglia) am inceput sa prind exemplare mai mari.nu e o regula dar asa procedez eu la rotative cand vizez exeplarele mari.cand vrei sa te distrezi incerci cu 00 sau 0 si faci recital cu conditia sa fie prin zona.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 13 Apr 2010, 23:15

Minivoblere de care folositi, sinking sau floating?

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Mesaj de shimano » 13 Apr 2010, 23:29

ANDREI RIGA scrie:Minivoblere de care folositi, sinking sau floating?
Eu, in general, FLOATING, in apele mici. La adancime mare insa n-ai ce face si trebuie sa pui sinking. Oricum, pentru senzatii tari prefer floating-ul...atacurile de suprafata sunt fascinante 8)

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 13 Apr 2010, 23:39

Pai ce atac ?...le tragi asa de incet sa ramana la suprafata? Sau te referi la atacul, exact in momentul atingerii peliculei? Ca in cazul asta nu e nici o diferenta...am prins clean asa si cu sinking...il inhaleaza instant..nu mai apuca sa vada daca e sinking sau floating;)

Avatar utilizator
fox_spin
senior
senior
Mesaje: 395
Membru din: 22 Aug 2009, 19:27
Localitate: Bistrita

Mesaj de fox_spin » 14 Apr 2010, 07:13

eu prefer microvoblere sinking pt ca sunt mai grele si le lansez mai departe.

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 14 Apr 2010, 07:31

Eu , in scurtul timp de cand pescuiesc la clean, lansez perpendicular pe mal si apoi , firul usor tensionat, las microvoblerul sa se duca in aval cat se poate de mult si pe urma recuperez pe langa mal. Ma gandeam ca ar fii mai interesant cu unul floating, plus ca ma gandesc ca , daca il joci un pic s-ar putea sa ai atac la suprafata.

YoNutzu
senior
senior
Mesaje: 443
Membru din: 22 Feb 2008, 18:31
Localitate: Targoviste

Mesaj de YoNutzu » 14 Apr 2010, 08:10

@shimano
Si eu sunt fan Floating...imi plac atacurile de la suprafata apei...
@ULK
Eu am avut atacuri inclusiv la caderea voblerelor pe apa cat si in pauza din timpul recuperari cand voblerele vin spre suprafata (unele mai incet altele mai rapid)...atacurile in mmentul pauzei sut, zic eu, cele mai spectaculoase ...
@fox_spin
Daca ai o lanseta care incarca bine 1g poti arunca destul e departe cat sa nu fi observat de partenerul Clean (dar normal ca nu o sa arunci cat cu unul sinking)...in agatatura este riscant sa folosesti un sinking ...
Legat de rotative...eu nu a luat pana acum Clean dar nici nu le-am folosit prea des. De curand am achizitionat niste Panther Martin de 1g dar am luat la ele doar Biban.

Scrie răspuns