Recomandare voblere de clean

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Tiesto
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 07 Sep 2013, 21:39

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de Tiesto » 05 Apr 2014, 10:53

Multumesc baieti,foarte prompte raspunsurile voastre,am uitat sa precizez,eu pescuiesc in special pe rauri :respekt:

Tiesto
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 07 Sep 2013, 21:39

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de Tiesto » 10 Apr 2014, 17:44

Alte recomandari ? :shock:

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14621
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de sorinB » 10 Apr 2014, 22:59

Incearca cu incredere Owner Cultiva Bug Eye ;)

Albuletu Alexandru
veteran
veteran
Mesaje: 756
Membru din: 09 Iul 2009, 19:38
Localitate: sibiu

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de Albuletu Alexandru » 11 Apr 2014, 07:49

poti incerca si Goldy Vibromax :wink:
Nihil Sine Deo

Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de MARIUS POPA » 11 Apr 2014, 11:21

Nu uita de rotative , aha, o sa vezi.
Mepps Aglia, Mepps Comet, marimi>>00, 0, 1 si 2 cand sti ca sunt bugalai ;)
Dam-urile de 3 gr, Panther Martin etc.
Fir intins.
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

gfish
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 3
Membru din: 02 Apr 2014, 20:49

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de gfish » 13 Apr 2014, 11:38

ugly duckling
goldy vibromax
salmo tiny

fdata
junior
junior
Mesaje: 99
Membru din: 03 Mar 2013, 22:18

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de fdata » 15 Apr 2014, 06:38

Strike Pro Mustang Minnow 3.5cm/1.6g

agabi
veteran
veteran
Mesaje: 646
Membru din: 26 Mar 2013, 10:35
Localitate: TMures

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de agabi » 18 Apr 2014, 10:07

Pina acum n-am gasit voblerul ideal la clean,care sa prinda oricind si din orice pozitie.Orice vobler care lucreaza bine poate fi cel mai bun la un moment dat.O singura data am gasit voblerul minune,(aproape) ideal.Era un DAM(model fat) de vreo 4-4,5 cm,imitatie de biban.Cind l-am dus la apa sa-l testez,la a treia lansare mi-l rapeste o stiuca.Dupa vreo doua minute in care am ramas consternate(actiunea se petrecea la inceputul anilor 90,voblerele nu se gaseau usor si nu erau ieftine),voblerul a aparut la suprafata.L-am recuperate fericit;atunci am realizat ca va avea un destin aparte.Voblerul ala n-a prins clean sub 800 de grame si era foarte apreciat si de stiuci.Era un fel de ,,Baronul Rosu,, al voblerelor mele.Dupa muuulte capture,care de care mai frumoase,a trecut la cele vesnice in Delta(raiul voblerelor),unde o cumatra,la o rasucire,a taiat firul deasupra strunei.Nu stiu ce avea voblerul ala;poate o vibratie speciala-efectiv vrajea pestii.Culoarea lui se estompase in timp si era destul de jerpelit dar si-a pastrat sarmul irezistibil.N-am mai gasit altul identic de la DAM.Am folosit altele foarte asemanatoare,de la alte firme,unele aproape identice cu decedatul-rezultatele au fost departe de asteptari.La clean recomand folosirea unor voblere care lucreaza bine-cleanul poate fii destul de inconstant in preferinte.Ideala e o trusa bine garnisita(pentru cine poate).Uneori ,,mortalitatea,, in rindul voblerelor de clean e destul de mare-mai ales cind cautam cleanul mai rasarit in locuri mai dificile ,cu agatatura.Apare tendinta,la un moment dat,sa se formeze un numar de voblere care sint favoritele pescarului,voblerele care prind de obicei.Astea s-ar putea la un moment dat sa nu mai dea randament si te miri ce ,,fantoma,, de vobler devine prinzator.Sint de parere ca (aproape) fiecare apa are obiceiurile ei si voblere prinzatoare pe o apa pot da kix pe alta.Experienta noastra(si a colegilor de pescuit) e primordiala pe apa pe care pescuim
Parerea mea...

Avatar utilizator
DEM
veteran
veteran
Mesaje: 604
Membru din: 27 Iun 2012, 15:57
Localitate: bucuresti

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de DEM » 18 Apr 2014, 11:54

raffy :respekt:
Dumnezeu a creat cerul si pamantul,restul e facut in China.

Tiesto
junior
junior
Mesaje: 50
Membru din: 07 Sep 2013, 21:39

Re: Recomandare voblere de clean

Mesaj de Tiesto » 01 Iun 2014, 22:11

Multumesc pentru raspunsuri,am cumparat cateva Hornet-uri si Tiny de la Salmo,Strike pro baby pro si Minnow,in total vreo 25 de voblere plus cateva rotative Mepps de diferite culori,acum ca nu mai este prohibitie o sa merg sa le testez ! :headbash:

Scrie răspuns