Pescuit cu pluta si plastice moi ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Florin M
senior
senior
Mesaje: 402
Membru din: 24 Dec 2004, 10:07
Localitate: Timisoara

Pescuit cu pluta si plastice moi ?

Mesaj de Florin M » 06 Apr 2010, 22:33

Am vazut mai multe filmulete unde se pescuia la jiguri cu plastice dar aveau si pluta pt a mentine naluca la o anumita adancime. Erau plute fixe nu din acelea culisante. A incercat cineva asa ceva? Ma gandesc ca nu e chiar rea ideea cand cauti pestii intre ape.

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 06 Apr 2010, 23:04

Pe lacuri de baraj in timpul verii. Altfel nu vad rostul.

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 07 Apr 2010, 08:24

Filmulete facute la noi? In SUA am vazut ca se foloseste metoda cu momeli foarte mici (tuburi) , la crappie, sunfish..foarte des. Dar la noi nu am auzit.

La noi singura specie tinta ar fi bibanul pe baraje...cred ca ar da rezultat..la alte specii nu cred ca merita incercat...

nightfishing01
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 288
Membru din: 20 Noi 2008, 22:08

Mesaj de nightfishing01 » 07 Apr 2010, 08:55

mult mai simplu si mult mai eficient binenteles daca nu pescuiesti la vobler
jigul atinge apa numeri in gand -1,2 incepi recuperarea mentinand jigul cat mai constant la acelasi nivel
1,2,3 faci acelasi lucru 1,2,3,4, si tot asa
cand ti-a dat totul este sa stii la ce adancime
ex ti-a dat la 8 toate recuperarile vor incepe cand ai ajuns la 8 mentinand o constanta pe cat posibila pt a nu scapa jigul mai jos sau al ridica mai sus
specii tinta - stiuca salau si mai ales biban so mai prinde si altele dar nu stiu eu
poti sa ai partide memorabile si cei de langa tine sa nu aiba habar ce se intampla binenteles daca nu stiu si ei sa numere :lol:
:wink:

Avatar utilizator
Torescu Octavian
senior
senior
Mesaje: 481
Membru din: 20 Dec 2006, 15:28
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Torescu Octavian » 22 Apr 2010, 23:54

pescuitul cu pluta face diferenta.dar nu cu pluta fixa ci culisanta.eu dau in felul asta de cativa ani si am avut rezultate mult mai bune decat alti pescari care trageau jigul direct.analizeaza situatia si ai sa vezi ca asta revolutioneaza pescuitul la jig.bine asta dupa ce sti locul foarte bine.adica racai cu jigul sau cu sonarul si apoi introduci pluta.

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 23 Apr 2010, 06:19

"...ai sa vezi ca asta revolutioneaza pescuitul la jig.bine asta dupa ce sti locul foarte bine.adica racai cu jigul sau cu sonarul si apoi introduci pluta"

Nu revolutioneaza in niciun fel pescuit la jig, e doar una dintre metodele ce pot fi folosite in anumite conditii/locatii. Mai mult, nici macar nu face diferenta in ceea ce priveste numarul de capturi, ci doar in ceea ce priveste numarul jig-urilor si soft plasticelor pierdute/salvate :lol:

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 23 Apr 2010, 08:40

Cu pluta culisanta am avut ceva tentative intr'un loc cu multa agatatura,dar cu ea fixa nu am incercat.....sa se termine prohibitia k incerc...ce tip de plute se folosesc?Eu zic k montura este excelenta in baraje cand mananca bibanii aproape de suprafata/....

Avatar utilizator
mircea13
veteran
veteran
Mesaje: 569
Membru din: 21 Feb 2009, 18:17

Mesaj de mircea13 » 30 Apr 2010, 17:23

Salut. Nu se foloseste jig. Pot fi 2 variante carlig nelestat sau carlig lestat ca mai jos. Da randament bun pe ape curgatoare ,zone cu agatatura dar si pe lac din barca. Pe rau lansezi si dai fir ca pluta sa duca twisterul la vale atat cat sa poti vedea foarte bine orice miscare suspecta la pluta. Pestii nu totdeauna ataca ferm ci mai si tatoneaza momeala.Poti jongla adancimea in functie de cat de mare e lanseta( poti folosi o lanseta bolo sau martch)
http://www.spro.nl/catalogus2010/UK/flash.html#/144/
da clic pe pagina din stanga pentru zoom
Numai bine. Mircea13

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 30 Apr 2010, 19:42

Am incercat odata twisterul cu pluta .... mai demult, eram disperat sa pescuiesc o zona cu bradis care promitea pesti frumosi ,dar am prins un singur biban si ala chior .....
Am avut mai multe atacuri pe pluta decat pe plastic ....

Avatar utilizator
aquaelement
junior
junior
Mesaje: 97
Membru din: 11 Feb 2009, 08:24
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de aquaelement » 03 Mai 2010, 11:23

Exista 3 tipuri distincte in pescuitul cu pluta:

1. Pescuitul cu pluta culisanta fara opritor,pluta avand libertatea maxima de miscare pe toata lungimea firului. Se foloseste in special pe apele cu adancimi mici si bogate in structuri si vegetatie .
2. Pescuitul cu pluta culisanta scufundata (parasuta),pluta find blocata de un nod opritor .Acest stil se preteaza foarte bine in pescuitul la distanta mare. 70-100m.
3.Pescuitul cu pluta fixa, foarte bun pe structuri iarna in zone restranse .

mai multe detali in noul numar S.P.

Scrie răspuns