Ce am eliberat astazi ...

discutii si povestiri de la pescuit...

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adrignat
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 25 Iul 2007, 17:41
Localitate: sighisoara/brasov

Mesaj de adrignat » 14 Oct 2009, 20:04

sunt absolut de acord cu tine miky.
doar ca......nu putem lua chiar toti o atitudine resemnata.ca din 100 de useri care se lauda cu releasu doar 40 o fac si din aia 40 doar 15 o fac si cand sunt singuri pe apa e mai putin important.sunt sigur ca exista ceva tipi care practica C&R doar ca e trendy,dar asta nu ma intereseaza.la fel cum nu ma intereseaza ca nush ce primar a asfaltat o strada doar ca sa fie votat din nou.efectu e acelasi......mai multi pesti in apa,mai multe drumuri.
ca mi-ar placea ca toti sa o faca din convingere si din respect e alta poveste.da asta e utopie deja.
nu putem sa gandim toti ca "las ca nu se simte pestele ala tinut de mine......ca ui la aia ca dau cu curent,la japca,la triunghi,cu furca si aia tin zeci de kile pe zi!"
la noi din pacate conteaza fiecare peste....
daca am reusit sa facem cu delta asta ce nu au reusit nici americanii cu iraku.....
rauri ca muresul,oltul,prutul,siretul,tisa sunt pur si simplu strecurate prin toate mijloacele de ultima ultima icra sau alevin.....
si in plus sa nu zica nimeni ca prin pescuit "sportiv" nu se poate face macel!!!pentru ca se poate! vezi scoreiu anu trecut.... :oops:
exemple am nenumarate.se pot prinde zeci-sute de kile de peste pe zi la lanseta pe ape salbatice neamenajate......
afara se retin pesti fara jena......am tone de filme profesioniste in care se retin nenumarate trofee la o singura partida.
dar aia pot sa o faca.pentru ca la ei exista un sistem....care "shock,m-am maritat!" chiar functioneaza.aici vorbesc de amenajari de cursuri d apa si de programe viabile de repopulare si protejare a reproducatorilor.....
care la noi...:lol:
de fapt :(

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 14 Oct 2009, 23:54

despre ce este vorba in topicul asta?
despre cine elibereaza? despre ce se elibereaza?

daca topicul asta face 3.098.495.505 trilioane de raspunsuri vor fi mai multi pesti in apele din Ro?

azi nu am eliberat nimic, sau poate fiindca nu am fost la peste, am eliberat 5-50 de salai pe care poate i-as fi prins daca nu eram prins cu munca :(

daca fac o medie de 10 pesti neprinsi/zi =60/saptamana :!: ii eliberez fara sa vreau.

bine ca legea imi permite sa opresc cativa pesti atunci cand ajung la pescuit.

din pestii pe care ii prind mai si eliberez dupa niste criterii foarte secrete si pur aleatorii :D

spor!
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 15 Oct 2009, 01:16

Decit sa se iscodeasca unu pe altu , o mina de baieti care dau cu momeli artificiale,ar fi mult mai indicat sa-si stoarca creierii la gasirea a niscaiva trucuri ,pentru determinarea celor pusi sa apere apele sa-si faca treaba.Chiar acu deschid un topic .
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 15 Oct 2009, 10:39

@ovidiu - topicul se refera la pescuit - un hobby nu o afacere

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 15 Oct 2009, 11:50

user_chior scrie:@ovidiu - topicul se refera la pescuit - un hobby nu o afacere
da? nu mi-am dat seama.

Stii cat va tine civilizatia? sau cat vom elibera pesti? sau dam "buna ziua" pe strada?
Nu prea mult. Cu prima ocazie "homosapiens" isi va aminti ceea ce stie de milenii. Sa ucida, sa dea in cap, sa se impuna indiferent de teorii frumoase facute in vreme de pace si norisori roz.
Toate astea (binele in lume, salvati planete, balenele, pingushtocii, pestii) sunt bune si frumoase in teorie.
Pescuitul este afacere, se cresc pesti, se populeaza balti, se iau taxe de la pescari se fac concursuri, se vand scule, publicitate.... si tot asa.
pescuitul in mileniul asta, este afacere !

Extrapoland, cel mai bine ar fi sa pescuim fara carlig, in felul asta vom stresa foarte putin pestii.

E treaba fiecaruia ce face cu pestii prinsi, e treaba fiecaruia daca are constiinta sau nu. E treaba politiei sa urmareasca respectarea legii, treaba judecatorilor sa-i inchida pe ei care incalca legea.

Cat timp traim intr-o societate organizata cu norme/legi/ coduri morale scrise sau nescrise , suntem liberi sa facem ce vrem, dar fara sa deranjam pe nimeni, nu?

toate bune, fir intins!

inca ceva: aici suntem "idei", eu nu exist! ;)
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 15 Oct 2009, 17:16

:lol: Mai Ovidiu eu ma bucur sincer ca existi ca persoana!Chiar daca nu ,neaparat, aici... :wink:

In rest ...stii ca nici eu nu eliberez tot.Da' nici ca nebunul ala cu 62 de stiuci :evil:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 15 Oct 2009, 17:51

ovidiu scrie:..................
Pescuitul este afacere, se cresc pesti, se populeaza balti, se iau taxe de la pescari se fac concursuri, se vand scule, publicitate.... si tot asa.
pescuitul in mileniul asta, este afacere !

.........................
pastelemasii mai ovidiule,
puteai fi si tu mai delicat,mai putin realist :wink: :twisted:

stii ce ma deranjeaza cel mai mult??
ca nimeni nu vrea sa recunoasca ce ai afirmat tu mai sus, dar toti se zbat si vor o bucatica din placinta asta :evil:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5738
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 15 Oct 2009, 17:59

Ba eu recunosc! Ai dreptate Ovidiu! De aia ma si bucuram ca existi! :wink:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
catalin66
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 31 Mar 2008, 17:03
Localitate: Galati

Mesaj de catalin66 » 15 Oct 2009, 18:15

Da si noi toti am fost prinsi in afacerea asta .

Cand ne dam ochii peste cap cand vedem nu stiu ce super JDM .

Cand recomandam nu stiu ce vobler super prinzator . Cand ne contrazicem in privinta lansetelor , mulinetelor , firelor si tot echipamentul .

Cand unii dintre noi incep sa participe la concursuri .

Amintiti-va cu ce scule pescuiati la inceput si ce aveti acum si spre ce tindeti . Si pentru care pesti ? Care sunt din ce in ce mai putini si trebe sa te duci la mama dracului dupa ei?

Daca este peste ,sa stiti ca se prinde foarte facil si fara Megabass-uri .

Cand nu o sa mai avem pesti ,si asta nu-i prea departe , o sa punem la galerie poze cu voblere , linguri ,gume .

Sa vezi atunci comentarii . :wink:

Mama lor de americani ,numai ei cu bass-ul lor sunt vinovati . :evil:



Si vremea de afara . :evil:

Altfel eram pe Dunare .

user_chior
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 28 Mai 2009, 20:14

Mesaj de user_chior » 16 Oct 2009, 08:54

in aceasi ordine de idei cu ovidu ...
daca e sa privim de sus ... viata asta e o afacere ...
pescuitul in momentul in care ajungi pe apa nu mai trebuie sa fie ... o evadare din cotidian
eu asta incerc ... nu imi iese intodeauna ... dar scopul asta e ;)

Scrie răspuns