Haideti la PASTRAV, CLEAN, MREANA mare!!! La Plaiesii de jos

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 23 Feb 2005, 11:57

daca fiecare ar face un minim efort de vointa, sa fie mai prietenos in mesaje, nu s-ar ajunge la astfel de discutii, nici pe forum nici pe privat
poate ar trebui sa incepem o discutie in alta categorie despre ce insemna sportiv si nesportiv si despre cat de sportiv este fiecare

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 23 Feb 2005, 12:50

Ma faceti gelos! :oops: Mie de ce nu mi-a trimis MP? :x

Si inca ceva: e apa de munte. Dar mai conteaza?

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 23 Feb 2005, 13:01

Daca tot e vorba de daca ... Crezi ca ar fi existat o astfel de atitudine neprietenoasa din partea unora (inclusiv a mea) daca :twisted: anuntul (mesajul) initial facut de CB n-ar fi indemnat la folosirea momelilor naturale intr-o apa (si) cu salmonide si ar fi mentionat de existenta pastravului dar cu o recomandare gen "la pastrav se poate pescui numai dupa 1 Mai"? Eu nu cred (sigur, poate ar fi aparut si ceva mesaje cu tenta glumeata dar atata tot ...)
Daca :twisted: mai punem la socoteala si faptul ca s-a continuat pe acelasi ton: "...Nu va faceti voi probleme de momeli!! Aici controalele nu sunt asa aspre si nimeni nu va va intreba cu ce pescuiti va va solicita permisul in cel mai rau caz..." sau "...nu este legal cu momeala vie stiu dar numeni nu te va intreba crede ma..."

Colceriu Bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Feb 2005, 21:09
Localitate: Miercurea Ciuc

re!!!

Mesaj de Colceriu Bogdan » 23 Feb 2005, 13:18

mama, mama da ce porcarii de doi lei ati mai scos eu ghid turistic la 16 ani??? mai greu nu e asa!!! taitei am eu destui pe acasa si nu am eu nevoie de taiiteii vostrii!!! :D mancatii voi si vedeti va de treaba!!! eu am terminat cu porcaria asta de site!!! voi marii pescari care fac numai cum scrie legea!!! toate viata asa sa faceti si poate muriti si de foame si ramaneti si fara taitei!!!
Luati ce vi se cuvine!!!!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 23 Feb 2005, 13:27

fff, te astept sa postezi in topicul despre sportivitate, sa vedem cat esti de sportiv si daca ai ajuns 100 % sportiv cum ai ajuns la treaba asta :lol:
continuam discutia acolo

Colceriu Bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Feb 2005, 21:09
Localitate: Miercurea Ciuc

SCUZE TUTUROR!!

Mesaj de Colceriu Bogdan » 23 Feb 2005, 13:37

Eu cand am pus pe site acest anunt nu am intentionat nici de cum sa starnesc dispute si neintelegeri pe aceasta tema!!! pastravul nu e asa de rar in Romania nu mai spun pe aici ca cine stie ce se mai interpreteaza si nici de cum nu mi am dat nr ca sa fac afaceri!!! am fost chiar sunat de costi_fishing si el s a oferit sa vina incoace sa vada lacul Frumoasa si raul desigur!!! nu trebuie sa mi spuneti mie daca voi veniti incoace eu m am oferit insa sa va explic cum puteti ajunge acolo ca nu e chiar asa de simplu nici decum sa va cer ceva cum ar fii bani!!! eu de origine sunt din Voslobeni asa ca nu am absolut nimic de a face cu Plaiesii de jos doar ca am pescuit acolo de mai multe ori si pescuiesc de la 5 ani la rapitori in special la pastrav!!!! Scuza ti ma daca am gresit cu ceva si nu ma intelegeti cu totul gresit!!!
FIR INTINS PT TOTI!!!!!

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 23 Feb 2005, 14:23

Bogdane,

La 16 ani (chiar si la 20) si eu nenoroceam pastravul la rama, viermi, cosasi si coropisnite, e varsta la care nu prea te-ntrebi daca e legal sau nu si mai ales daca nu cumva e mai frumos sa-l fraieresti sa-l prinzi la rotative,voblere sau muste,..ia incearca tu la ceva artificiale sa vezi daca nu-i mai mishto (e doar un sfat prietenesc, pana la urma fiecare da la ce vrea)

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 23 Feb 2005, 18:40

Bogdane,

Nu cred ca tu la cei 16 ani(multi inainte!!) poti afirma ca pastravul nu e rar in Romania deoarece s-ar parea ca inca Romania e prea mare pt. varsta ta si-ti vor trebui inca multi ani buni ca sa cunosti realitatile din ea(indiferent in ce domeniu).
E posibil sa ai dreptate referindu-te strict la raul in care pescuiesti,dar si acolo daca toti pescarii mai mult sau mai putin localnici pescuiesc in modul"sportiv"aratat de tine cu orice momeala naturala( probabil si in prohibitie) m-as mira ca pastravul sa nu fie "rarit".

Jean Scurtu

Colceriu Bogdan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 19 Feb 2005, 21:09
Localitate: Miercurea Ciuc

RE !!!!!

Mesaj de Colceriu Bogdan » 23 Feb 2005, 19:24

Multumesc de sfaturi baieti si am sa incerc sa pescuies si la artificiala macar sa vad cum este!!! defapt intradevar pt cei 16 ani ai mei nu pot sa sustin ca sunt un mare cunoscator al Romaniei de astazi!!! pastravul si la mine la bunicamea a cam pierit si asta tot datorita braconajului in stil mare de ex cu plasa sau cu mana pana si cu curent electric de la firele de inalta tensiune cfr daca va puteti da seama pana unde a mers prostia omului si nepasarea pentru ce va ramane si in urma lui!!! TRASNEASCA IN fraieri de astia si poate si eu am un loc printre ei... :oops: am braconat cand eram mai mic si eu si pe urma fara sa imi dau seama ca defapt si pescuitul la momeala vie e braconaj!!! pe bune ca nu am bagat de seama cel putin toata lumea de pe aici numai cam asa ceva foloseste!!! pastravul e un peste de o frumusete deosebita si e tot mai rar intalnit in apele noastre!!! eu sincer daca as avea de unde as popula cu pastrav cel putin un parau calumea dar posibilitatile din ziua de azi nu iti ofera o asemenea satisfactie!!!

VA MULTUMESC LA TOTI SI SPER SA MA ACCEPTATI PRINTRE VOI ASA pacatos cum sunt!!! :D :oops:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Re: RE !!!!!

Mesaj de Adelin » 23 Feb 2005, 21:35

Colceriu Bogdan scrie:Multumesc de sfaturi baieti si am sa incerc sa pescuies si la artificiala macar sa vad cum este!!! defapt intradevar pt cei 16 ani ai mei nu pot sa sustin ca sunt un mare cunoscator al Romaniei de astazi!!! pastravul si la mine la bunicamea a cam pierit si asta tot datorita braconajului in stil mare de ex cu plasa sau cu mana pana si cu curent electric de la firele de inalta tensiune cfr daca va puteti da seama pana unde a mers prostia omului si nepasarea pentru ce va ramane si in urma lui!!! TRASNEASCA IN fraieri de astia si poate si eu am un loc printre ei... :oops: am braconat cand eram mai mic si eu si pe urma fara sa imi dau seama ca defapt si pescuitul la momeala vie e braconaj!!! pe bune ca nu am bagat de seama cel putin toata lumea de pe aici numai cam asa ceva foloseste!!! pastravul e un peste de o frumusete deosebita si e tot mai rar intalnit in apele noastre!!! eu sincer daca as avea de unde as popula cu pastrav cel putin un parau calumea dar posibilitatile din ziua de azi nu iti ofera o asemenea satisfactie!!!

VA MULTUMESC LA TOTI SI SPER SA MA ACCEPTATI PRINTRE VOI ASA pacatos cum sunt!!! :D :oops:
Stai linistit ca toti am gresit, dar mustruluiala asta cred ca nu ti-a facut rau...poate te aduce printre noi, cei ce nu au mai pus de mult mana pe rama si nu pt ca ne este greata. :lol: Vorbind serios cred ca este un pescuit mult mai frumos, in care te poti perfectiona zi de zi. :wink:

Scrie răspuns