Rubrica reparatii echipamente pescuit

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
gabriel 73
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Oct 2010, 08:25
Localitate: Turda

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de gabriel 73 » 09 Mar 2020, 18:05

http://balichev.com/shimano-20-twin-power-fd/
Cam așa arată la interior noul Twin Power...fără o bară de culisare antitorsiune și cu ceva pinioane de teflon...
Da...are rotorul din metal😁

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draqdevil » 29 Mar 2020, 16:59

Imi cer scuze daca a fost prezentata metoda, dar eu nu am reusit sa o gasesc :( Cum se marcheaza corect pozitia pinioanelor cand desfaceti o mulineta ? Eu obisnuiam sa "zgarii" pinionul principal si axul melcat, si numai la mulinetele ieftine crezand ca la cele premium nu poate exista uzura inegala :) Daca se poate cu ceva poze. Va multumesc frumos

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 30 Mar 2020, 12:10

Da, s-a mai discutat cu mai multe ocazii, dar nu-i o problemă să reluăm.

Va spun cum procedez eu, ceea ce nu înseamnă că nu sunt şi alte modalităţi de marcare a reperelor pe angrenaje.

Încă de când demontez rotorul, fac un semn pe angrenajul pe care era acesta montat, ca să îl pot remonta în aceeaşi poziţie, nu răsucit 180 de grade, ca să se potrivească dispoztitivele de blocare a piuliţei de rotor pe aceeaşi poziţie. Acelaşi semn îl voi corela şi cu semnul de pe pinionul conducător. Semnul de pe angrenajul rotorului va fi făcut pe o faţetă poziţionată paralel cu planul de separatie al capacului de carter iar semnul de pe pinionul conducător va fi paralel cu axul tamburului.
Imagine

Marchez suplimentar un semn preliminar pe butuc, înainte de a scoate capacul şi ţin pinionul apăsat până scot capacul, ca să nu mişte de pe poziţie:
Imagine

Apoi fac semnul final (zgâriat) şi pe pinion după ce scot capacul. În poză am dat şi cu Edding roşu, ca să se vadă unde sunt semnele:
Imagine

Se poate şi altfel, dar eu aşa m-am obişnuit şi nu am dat greş până acum. Mi se pare simplu şi eficient. Voi cum procedaţi?

T.D. Rew.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draqdevil » 30 Mar 2020, 21:18

Multumesc frumos pentru raspunsul prompt si detaliat. Am o stella 1000pgs (FI) care prezinta un zgomot ciudat, ca un fasait si nu se invarte la fel ca cea de 2500...cea de 2500 ruleaza ca pe aer, fara niciun zgomot. Mai cunosc persoane care au aceeasi problema cu 1000 pgs si nu au reusit sa rezolve nimic. Maine o sa imi fac timp sa o desfac, poate reusesc sa identific sursa zgomotului.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 31 Mar 2020, 19:25

Ati depistat sursa zgomotului? Banuiesc si in cazul acestei mulinete ca este vorba tot de rulmentul cel mic al X-SHIP-ului. Am vazut asta deja de prea multe ori si am mai spus-o pe acest topic. Sunt si poze ceva mai in urma. Colivia care sustine bilele acestui rulment, este in contact cu camasa interioara si produce astfel frecare si fasait... Doar daca ambii rulmenti pe care se invarte rotorul sunt silentiosi, va fi si mulineta la fel. N-ar trebui sa fie asa la o mulineta cu pretentii, dar asa stau lucrurile...

Totusi, acest aspect e doar unul de ordin estetic, deranjant la ureche si poate la orgoliu, dar nu influenteaza negativ performantele sau durata de viata a mulinetei.

T.D. Rew.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draqdevil » 31 Mar 2020, 20:11

Nu am reusit sa il identific...totul e silentios si se misca impecabil, pana sa montez rulmentul antirevers, dupa montarea antireversului si a rotorului zgomotul reapare si parca merge usor infranata, rulmentii sunt ok toti, se misca impecabil si fara zgomot, pacat ca nu ii pot decapsula :(

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 01 Apr 2020, 07:59

Daca nu au probleme rulmentii x-shipului, nu trebuie decapsulati, lasati-i asa. Daca vreti neaparat, puteti sa-i ungeti si fara decapsular. Scufundati-i in vaselina topita sau in ulei incins.

Mai puteti face doua teste:

1)Introduceti o saiba distantier de 0,05-0,1 mm sub rotor, intre acesta si camasa interioara a rulmentului de antiretur si vedeti daca dispare zgomotul. E utila si ungerea simeringului de pe rotor. Cateodata anumite piese intra in contact superficial dar suparator daca rotorul e prea jos.

2)Daca n-a dat rezultat primul test, vedeti daca exista o saiba intre camasa interioara a rulmentului de antiretur si camasa interioara a rulmentului mare al x-shipului. Daca da, atunci, inlocuiti-o cu una mai subtire sau mutati-o intre rulmentul de antiretur si rotor si vedeti daca se schimba ceva.

Daca niciunul din teste nu aduce imbunatatiri, atunci refaceti echiparea de fabrica si doar ungerea rolelor cu ulei fin mai poate ajuta.

Ar mai fi varianta detensionarii controlate a arcurilor individuale de pe rolele antireturului, dar e o operatiune foarte migaloasa si pretentioasa cu risc de rateuri ulterioare ale antireturului daca sunt depasite anumite limite.

Oricat de reusite ar fi operatiunile, nu va fi comparabila functionarea/fluiditatea mulinetei de 1000 cu aceea a mulinetei de 2500, datorita gabaritului pieselor. Cea de 1000 are o manivela foarte scurta si un rotor mai mic, cu o inertie redusa, ceea ce face perceptia functionarii foarte diferita.

Va felicit pentru implicare si spor la treaba daca hotarati sa mai insistati!

T.D. Rew.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draqdevil » 01 Apr 2020, 09:57

Multumesc frumos pentru sfaturi . O sa incerc zilele astea toate variantele posibile, am destul timp, doar stam in casa :)

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de tdum » 01 Apr 2020, 10:03

Cu multa placere. Si deja s-a rezolvat ceva! Priviti emoticoanele de la finalurile ultimelor dv. doua postari. E...

T.D. Rew.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: Rubrica reparatii echipamente pescuit

Mesaj de draqdevil » 01 Apr 2020, 12:19

Am mai desfacut odata, am observat o saiba de culoare argintie intre saibele care vin deasupra pinionului principal...suspectez ca acea saiba nu are ce cauta acolo ...posibil cineva sa fi desfacut mulineta inaintea mea, sau a fost o eroare la montaj . Inca ceva, pe axul melcat, intre ax si rulmentul cel mare de la xship este o saiba culoarea bronz care iarasi nu apare pe nicio schema ...Dilema mare :)

Scrie răspuns