O Stella surprinzatoare!

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 12 Aug 2017, 09:18

@ iau_bau

Lipsa exigentei sau priceperii chiar si a unui singur angajat, in situatia in care controlul calitatii este superficial sau doar formal, duce la prezenta pe piata si la consumatorul final, al unor produse cu carente, iar feedbackul creat genereraza carente de imagine si incredere pentru firma producatoare. E pacat cand acest lucru se intampla la ,,case mari" si mai ales daca la mijloc sunt banuti (adesea nu putini) pe care impatimitul i-a adunat poate, cu greu...

Rezultatul final al implicarii dumneavoastre in solutionarea problemelor, vorbeste de la sine. Daca imi permiteti... Va felicit! Ati reusit sa faceti bine ceea ce profesionistii au facut prost. Stiu ce inseamna satisfactia unui lucru bine facut, mai ales atunci cand se realizeaza cu forte proprii si ma bucur pentru dumneavoastra.

Cu respect,
Rew.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 16 Ian 2018, 10:25

Stimati colegi de forum, am primit o informatie pe care as dori s-o verific cu dumneavoastra:

Am auzit ca au fost cateva situatii in care s-au executat operatiuni de intretinere - curatare/ungere (fara reparatii) la mulinete Shimano Stella, care au functionat bine inainte de intretinere, dar dupa incheierea operatiunilor de rutina, la remontare, curate si unse au dobandit ceea ce noi numim rontait sau marait. Asta in conditiile in care s-au remontat toate componentele (dupa marcaje) in aceeasi pozitie in care fusesera initial.

Eu n-am patit-o inca, dar va intreb cu oarecare ingrijorare, daca cunoasteti ceva despre acest aspect? Daca da, atunci am o banuiala asupra a ceea ce se petrece...

Rew.

sosoktm
veteran
veteran
Mesaje: 955
Membru din: 13 Aug 2010, 14:39

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de sosoktm » 16 Ian 2018, 15:35

eu am patit ca dupa tentativa de gresare mulineta sa mearga patrat, insa nu stiu daca din cauza "mesterului" sau a calitatii proaste a mulinetei (FI2500) . Am dus-o la gresat dupa 1 an de folosire.

Amotricus
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 19 Apr 2013, 10:41

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de Amotricus » 24 Ian 2018, 10:44

Citat tdum : "M-am gandit sa o subtiez putin cu un ulei, asa ca am mixat-o cu un ulei destinat sa reziste la solicitari mecanice extreme si la temperaturi extreme, ca sa nu altereze performantele vaselinei. Uleiul auto de cutie de viteze (T90)."

Vaselinele vascoase tind sa se adune in anumite spatii goale (neutilizate) ale carcasei devenind ineficienta. Facandule mai fluide prin amestec cu ulei (nu am o anume reteta) avem numai de castigat. Ungerea se face peste tot si angrenajul merge mai usor. Asta am constatat in decursul a peste 10 ani de cand imi intretin singur mulinetele (doar Shimano si Daiwa).
Stradic ci4+ FA are un capacel de gresare pe carcasa.
Stradic ci4+ FB cumparat nou, desfacut pentru upgrade rulmenti era aproape uscat .

burticaliviu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 146
Membru din: 20 Sep 2010, 15:38
Localitate: CJ,VL,

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de burticaliviu » 29 Ian 2018, 11:20

Stella fe desfăcuta de mine, asamblata după o curățare ungere. Nici o problema. Prima mea mulineta desfăcut... Deci nu cred ca e problema de mester

Avatar utilizator
lau_bau
veteran
veteran
Mesaje: 2021
Membru din: 23 Ian 2012, 19:13
Localitate: Timisoara

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de lau_bau » 18 Apr 2018, 22:34


Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 23 Apr 2018, 17:10

In acord cu titlul acestui topic, pot sa va spun ca am avut azi surpriza sa vad o alta Stella surprinzatoare. Stella 3000 FD. Pinionul conducator (cel din aluminiu) al acesteia, era atat de uzat, incat puteam sa ma tai in muchia danturii, atat de ascutiti erau deja dintii. Mai mult, pe circumferinta pinionului, dintii aveau inflorituri pe exterior, dovada ca n-au rezistat solicitarilor si si-au modificat forma. Nu mai pun poze, fiindca pot avea soarta celor cateva sute de alte poze, de pe mai multe topicuri, care in momentul de fata, sunt inutilizabile... Nu stiu de ce... La asta nu ma pricep...

Rew.

gabriel 73
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 07 Oct 2010, 08:25
Localitate: Turda

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de gabriel 73 » 23 Apr 2018, 17:25

Probabil a fost utilizată necorespunzător.Depinde de foarte mulți factori cum ajunge o astfel de mulinetă să arate în halul ăsta!
P.s.Așteptăm detalii!!!

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de RYOBI » 23 Apr 2018, 21:51

Finetea se plateste unde s tractoarele de altadata
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: O Stella surprinzatoare!

Mesaj de tdum » 24 Apr 2018, 09:26

gabriel 73 scrie:Probabil a fost utilizată necorespunzător.Depinde de foarte mulți factori cum ajunge o astfel de mulinetă să arate în halul ăsta!
P.s.Așteptăm detalii!!!
Aceasta Stella a ajuns la mine, fiindca avea niste blocaje care apareau aleator si se si invartea greu, deci nu din cauza rontaitului. Am rezolvat-o, dar acesta ar fi un subiect pentru topicul de reparatii. Cum insa pozele (,,care sunt sarea si piperul") nu mai pot fi accesate, am sa-mi limitez postarile pana se rezolva problema la gazda fotografiilor postimage.org . Aceasta Stella despre care am vorbit mai sus, a fost folosita (din ce stiu eu) doar la spinning la Dunare. A fost o dezamagire pentru mine sa vad cum au cedat mecanismele intr-o mulineta asa pretentioasa.
RYOBI scrie:Finetea se plateste unde s tractoarele de altadata
E foarte adevarat ca finetea se plateste, dar va spun fara nici o indoiala, ca s-ar putea construi mulinete mai ieftine si mai durabile decat cele mai scumpe mulinete ale marilor producatori. Nu cred ca nu stiu constructorii sa o faca, ci cred ca nu vor asta...

Rew.

Scrie răspuns