Pescuitul interzis la 500m aval de baraje?

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 13 Mar 2011, 22:51

eu m-am ales cu avertisment anul trecut, deci se poate pescui pana te prinde o data dupa aia se poate pescui in continuare daca ai bani de amenzi :lol:

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 13 Mar 2011, 23:56

Da asa stiu si eu prima data e avertisment dupa aia....esti bun de plata...oricum foarte nasoala treaba pt ca multe locuri bune de avat si de somn sunt in aval de baraje

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Mar 2011, 04:22

In aval de baraje se comaseaza pestii care vor sa urce in amonte si ramin prin zona mai multa vreme pina se prind ca nu se poate...Paragraful respectiv vrea sa anuleze capturile in zona respectiva.

Avatar utilizator
mihaif99
senior
senior
Mesaje: 321
Membru din: 20 Sep 2006, 21:02

Mesaj de mihaif99 » 14 Mar 2011, 06:12

Jedi scrie:In aval de baraje se comaseaza pestii care vor sa urce in amonte si ramin prin zona mai multa vreme pina se prind ca nu se poate...Paragraful respectiv vrea sa anuleze capturile in zona respectiva.
Mmmmm Carillon, mmmm....
Un sfat bun e un sfat bun, chiar daca e neplacut.

Mos Martin
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 173
Membru din: 10 Ian 2007, 15:04
Localitate: JUD.HUNEDOARA
Contact:

Mesaj de Mos Martin » 14 Mar 2011, 11:31

Am avut si eu ceva discutii cu inspectorul ANPA pe tema asta, anul trecut.Culmea, cand erau prezenti baietii cu " japca " , nu venea niciun control, cand erau in zona pescari de spinning, aparea si controlul, cred ca functionau beton telefoanele! :wink: . De pescuit nu e voie, dar sa faci balastiera si sa bagi draglina acolo e voie ??

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 14 Mar 2011, 13:35

intrebarea mea este ... CINE sunt autoritatile care vin in control ? Politia? Nea ion de la baraj? ANPA sau alte autoritati de reglementare a pescuitului?
Fara pescuiala viata e pustiu

Avatar utilizator
mihai izbiceni
veteran
veteran
Mesaje: 555
Membru din: 29 Ian 2007, 14:43
Localitate: Izbiceni Olt

Mesaj de mihai izbiceni » 14 Mar 2011, 13:43

La mine a venit politia de Frontiera anul trecut,eu la spin si baetii cu plasele in stavilare si dupa o mare cearta ca nu am vrut sa le prezint permisul (ca ma vedeau doar pe mine si pe plasariNU)au zis ca tot ma pot amenda ca pescuiesc langa baraj .

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 14 Mar 2011, 14:00

eram curios daca ati vazut control , si CINE ERA in control pt baraje in afara zonei de frontiera . astia de la frontiera sunt recunoscuti ca si MILITIENI...sunt si exeptii...dar...
Fara pescuiala viata e pustiu

Avatar utilizator
CataZander
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 19 Aug 2008, 09:41
Localitate: Timisoara/Deva

Mesaj de CataZander » 14 Mar 2011, 16:14

Si la noi e aceeasi problema toata noaptea e plin de hatari si nu are nimeni treaba cu ei si ziua cand venim si noi sa dam doua maini sunt pe noi. De venit a venit inspectorul de la anpa si ceva jandarmi...oricum e bataie de joc toata faza era mai corect ianite sa nu fie voie decat dupa 50m. :evil:

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2695
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de johnnybravo » 14 Mar 2011, 23:18

singurii care m-au controlat de permis si m-au intrebat de sanatate sunt politistii de frontiera (deh, pescar de dunare); m-am ales cu avertisment pescuind la linia de 50, faza e ca inainte cu cateva saptamani stateam de vorba cu alta patrula si nu mi-au zis absolut nimic, ei aveau treaba cu cei care dadeau la japca....deci totul e relativ cand e vorba de lege si aplicarea ei

Scrie răspuns