INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Lista de discutii libera, pe teme de pescuit la rapitori sau aspecte colaterale.

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

budigae
veteran
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 16 Feb 2012, 17:36
Localitate: drobeta
Contact:

INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de budigae » 12 Apr 2013, 09:22

POLITISTII DE FRONTIERA MEHEDINTENI(cei de la IZVOARE-GRUIA-PRISTOL) INTERPRETEAZA ORDINUL 400/2013 PRIVIND PROHIBITIA PESCUITULUI IN 2013 IN FELUL URMATOR ;

- PESCUITUL RECREATIV SPORTIV AL SCRUMBIEI(PE SECTORUL DE DUNARE GURA TIMOCULUI(KM 845,6)-PORTILE DE FIER II , ESTE STRICT INTERZIS. :shock:
- PESCUITUL SCRUMBIEI IN SCOP COMERCIAL (CU PLASELE) ESTE LEGAL,DE LA GURA TIMOCULUI SPRE AMONTE (PORTILE DE FIER II). :shock:


AM SUNAT PERSONAL UN POLITIST DE FRONTIERA LA PICHETUL DE LA VRATA ,MI-A ZIS CA SUNTEM PASIBILI DE AMENDA, DACA PESCUIM PE SECTORUL GURA TIMOCULUI-PF-II.
POATE PRINTRE PESCARII ACESTUI FORUM ARE CAREVA DINTRE VOI O PREGATIRE JURIDICA(SI UN PIC DE BUNAVOINTA) SA RASTALMACEASCA ORDINUL 400, SA NE LAMUREASCA IN PRIVINTA PROBLEMEI.

MULTUMESC ANTICIPAT !

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de Cucu Ionel » 12 Apr 2013, 16:53

Din pacate asa este legea, pescuitul scrumbiei este interzis ptr. pescuit sportiv in prohibitie, este permis doar pescuitul comercial si familial (de subzistenta cum se intelege in Delta ...)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

budigae
veteran
veteran
Mesaje: 520
Membru din: 16 Feb 2012, 17:36
Localitate: drobeta
Contact:

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de budigae » 12 Apr 2013, 17:54

multumesc pt raspuns Cucu Ionel , ma baga in ceata ce scrie in articolul 6 ,punctul c , ori nu pricep !?

Cucu Ionel
senior
senior
Mesaje: 351
Membru din: 16 Ian 2006, 17:41
Localitate: Timisoara

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de Cucu Ionel » 13 Apr 2013, 18:22

Exact ce ti-am scris mai sus, in aceasta perioada, adica 11mai-9 iunie, pescuitul scrumbiei este permis doar in scop comercial si familial (de subzistenta adica), pescuit sportiv doar dupa aceasta perioada. Nu stiu ce se intampla daca prinzi scrumbie accidental in perioada 23 mai-9 iunie si a murit inainte de a-i da drumul ... :?: :)
Fir intins tuturor celor ce-si doresc acest lucru!

Avatar utilizator
andriipopa75
veteran
veteran
Mesaje: 733
Membru din: 08 Iul 2008, 00:45
Localitate: Craiova

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de andriipopa75 » 14 Apr 2013, 02:49

Intre gura timocului si pf2 mai sunt 3km de DUnare, in care baietii dest.epti omoara scrumbia din cauza unei legi proaste sau facuta pe comanda, acolo nu se aplica perioadele de prohibitie la scrumbie.

In ceea ce priveste pescuitul recreativ la scrumbie, in perioada de prohibitie, dupa lege a fost si este prohibit, fiind permis doar pesc. comercial, cu diferite perioade de prohibitie, in functie de sectorul dunarii.

Tot dupa lege, taparina este unealta de pescuit comercial, iar pescuitul recreativ se face cu max 2 carlige.

Avatar utilizator
vampyru_a1
veteran
veteran
Mesaje: 1419
Membru din: 29 Mai 2010, 17:38
Localitate: dr.tr.severin
Contact:

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de vampyru_a1 » 15 Apr 2013, 08:55

budigae scrie:POLITISTII DE FRONTIERA MEHEDINTENI(cei de la IZVOARE-GRUIA-PRISTOL) INTERPRETEAZA ORDINUL 400/2013 PRIVIND PROHIBITIA PESCUITULUI IN 2013 IN FELUL URMATOR ;

- PESCUITUL RECREATIV SPORTIV AL SCRUMBIEI(PE SECTORUL DE DUNARE GURA TIMOCULUI(KM 845,6)-PORTILE DE FIER II , ESTE STRICT INTERZIS. :shock:
- PESCUITUL SCRUMBIEI IN SCOP COMERCIAL (CU PLASELE) ESTE LEGAL,DE LA GURA TIMOCULUI SPRE AMONTE (PORTILE DE FIER II). :shock:


AM SUNAT PERSONAL UN POLITIST DE FRONTIERA LA PICHETUL DE LA VRATA ,MI-A ZIS CA SUNTEM PASIBILI DE AMENDA, DACA PESCUIM PE SECTORUL GURA TIMOCULUI-PF-II.
POATE PRINTRE PESCARII ACESTUI FORUM ARE CAREVA DINTRE VOI O PREGATIRE JURIDICA(SI UN PIC DE BUNAVOINTA) SA RASTALMACEASCA ORDINUL 400, SA NE LAMUREASCA IN PRIVINTA PROBLEMEI.

MULTUMESC ANTICIPAT !

nea Maracine am sunat cu Bogdan de la mine de acasa saptamana trecuta la ANPA sa intrebam sigur si tot asa ne-au zis si ei ca e interzis

prima data i-au zis lu Bogdan ca pescuitul sportiv/recreativ va fi interzis si cel industrial/familial va fi deschis pe motivul ca in DJ sunt 14000 de pescari inregistrati, iar in MH 7000 si daca fiecare pescar prinde si retine cate 1-2 kg dispare ( va dati seama ce insemna 21000 de pescari intr-o zi pemalul dunarii la scrumbie tot malul DJ si MH pana la PF2 :lol: :wallbash: :lol: :lol: )
iar de la ANPA Severin ne-au zis ca tot pescuitul e interzis
acum ramane de vazut
oricumla cat

Avatar utilizator
bogdan29
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 29 Oct 2009, 23:26
Localitate: Craiova

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de bogdan29 » 16 Apr 2013, 23:16

Puneti fratilor un link de unde sa ateste ca scrumbia este prohibita doar in scop recreativ/sportiv! Sa inteleaga si sa vada tot omul.

Avatar utilizator
vampyru_a1
veteran
veteran
Mesaje: 1419
Membru din: 29 Mai 2010, 17:38
Localitate: dr.tr.severin
Contact:

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de vampyru_a1 » 16 Apr 2013, 23:34

azi o sa mai sun pe altcineva si o sa scriu daca da sau nu !

Avatar utilizator
shoricelu
junior
junior
Mesaje: 79
Membru din: 20 Feb 2005, 15:49
Localitate: Severin
Contact:

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de shoricelu » 17 Apr 2013, 16:11

Ei zic asa in ordin:

"Art 1.
(1) Se instituie masuri de prohibitie pentru pescuitul in scop comercial, recreativ/sportiv si familial al
oricaror specii de pesti, crustacee, moluste si al altor vietuitoare acvatice in habitatele piscicole
naturale
, pe o durata de 60 de zile, in perioada 8 aprilie - 6 iunie inclusiv, si in apele care constituie
frontiera de stat, inclusiv Golful Musura, pe o durata de 45 zile, in perioada 8 aprilie - 22 mai inclusiv,
cu exceptiile prevazute in prezentul ordin."
Si urmeaza exceptia de la prohibitie pentru pescuitul comercial si familial:
"Art 6.
(1) Prin exceptie de la art. 1, se interzice pescuitul comercial, recreativ/sportiv si familial a speciilor
de pesti, dupa cum urmeaza:

Prohibitia pescuitului in scop comercial si familial al scrumbiei de Dunare se stabileste, pe sectoare
astfel:
a. [...]
b. [...]
c)Pe sectorul de Dunare si bratele sale,de la Vadul Oii - km238 -pana la Gura Timocului -
km845,6 - pe o durata de 30 zile, in perioada 11 mai - 9 iunie inclusiv"

De unde - si eu, chiar daca nu-mi pica bine - trag concluzia ca ESTE INTERZIS PESCUITUL SPORTIV LA SCRUMBIE pana pe data de 9 iunie inclusiv.

Daca gresesc, sa ma corecteze cineva.
Cu toate acestea consider ca a fost o "scapare" mai mult sau mai putin intentionata. Aia din Delta care prind cu plasele alea cu burta tone de scrumbie (poate zeci de tone) s-or fi plans ca daca mai pescuies si aia de Olt, Dolj, Gorj si Mehedinti nu o sa mai fie scrumbie la anul. Asa ca, anul asta, a fost interzis pescuitul scrumbiei pe toata perioada de prohibitie, plus perioada aferenta speciei.

Speram sa se rezolve frumos.
Aveti cazuri de contestari ale proceselor verbale? Pareri avocatesti?
Zic si eu... ca inca nu m-am dezmeticit.

PS: sunt din Mehedinti deci m-am referit la partile care pot interesa pe cei care veneau in zona (Gura Timocului-PF2) sa pescuiasca scrumbia.

Avatar utilizator
bogdan29
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 132
Membru din: 29 Oct 2009, 23:26
Localitate: Craiova

Re: INTERZIS LA SCRUMBIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Mesaj de bogdan29 » 17 Apr 2013, 21:12

Pune si tu link-ul! Eu am gasit ceva dar nu este acelasi...http://www.lege-online.ro/lr-ORDIN-400% ... 60%29.html

Scrie răspuns