Primul pastrav pe 2008? Pro si contra

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 16:01

O respect si eu dar...nu in integralitatea ei. Stii tu definitia aia a legii, nu? Legea e un gard peste car sar dulaii (eu si altii ca mine), pe sub care trec cateii si in fata careia se opresc viteii (nu e nici o aluzie, stai linistit)
Pana la urma platesc cei 25 lei taxa la ocol pe o zi si vreau si eu sa prinde ceva, iar daca e un f mic parau, accidentat, acoperit de vegetatie trebuie sa redevin un Robinson Crusoe, nu? Un surviver! Chiar daca nu retin decat 1-3 pastravi pentru masa, dar pe aia sa fiu sigur ca ii prind.

Avatar utilizator
georges
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 11 Mai 2006, 12:44
Localitate: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Mesaj de georges » 30 Ian 2008, 16:19

Daca cineva e muritor de foame , un fel de Robinson Crusoe, ca sa mentinem tenta telenovelistica, nu cred ca si-ar permite sa mai dea 25 RON pe autorizatie, daramite scule de pescuit.
Aluzii sau nu,dulai, catei, vitei etc, asa suntem noi romanii, unii dulai, altii catei altii vitei, apa trece pietrele raman, si uite-asa tara asta o duce cum o duce. Vorba aia: Romania e o tara frumoasa, pacat ca e locuita.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 30 Ian 2008, 16:56

Fario_nebunu scrie: 1. paraul e semi-inghjetat
2. apa e maronie de la ploile de mai
3. sunt f multye crengi si radacini care te impiedica sa arunci naluci sau
4. paraul e f mic, accidentat, ramurile pomilor vin pana jos deasupra apei?
Daca primesti raspuns la intrebari , o sa devi mai putin braconier cumva hehehe!!!

Fir Intins!!!

panda_fish
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 145
Membru din: 11 Ian 2006, 21:33
Localitate: arkansas

Mesaj de panda_fish » 30 Ian 2008, 17:01

fario_nebunule, primul pastrav de pe 2008 ar trebui sa-l cumperi de la pescarie, merto, carrefour (scuze dar nu fac reclama ascunsa). Cu cei 25 lei care te lauzi ca-i platesti la padurar te duci si iti cumperi 2 kg de pastrav si mananci de spargi (ca atunci cand erai tu mic), iar cu amaratele alea de icre le pastrezi si le freci cu un pic de maioneza si ceapa si le mananci. Nu de alta dar nu e bine sa-ti iei pastilele pe stomacul gol pentru ca dupa aia te doare capul si vrei sa prinzi tu toti pastravii.
Multa bafta si insanatosire grabnica !!!
La inceput a fost pasiune,.....acum a devenit OBSESIE !!!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 30 Ian 2008, 17:14

bune, rele, legile au fost facute de oameni.

vrei rame, lacuste... parizer... du-te unde ai vazut ca e voie si legal.
sa zicem merci ca legea nu spune sa pescuim cu un singur model de twister/lingura/vobler/musca.
pt. asa ceva, iti trebuie talent; iar afara (straiunataturi) sunt cluburi exclusiviste unde se prind salmonide numai la o specie de musca.
ai ghicit! ARTIFICIALA si aia!

dar debutul tau pe acest forum este promitator...
nu e rau deloc.... o sa ajungi departe!
totusi gaseste-ti aliati.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 30 Ian 2008, 17:20

te salut si eu Serbanele, ups !!! / pardon Fario,... :lol:
de ce nu ti-ai zis si tu de exemplu Thymalus_nebunu, mai vorbeam si noi de alt peste macar, tot in prohibitie, ... :lol: despre ala s-a scris mai putin pe aici... terenu e virgin
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
miky
veteran
veteran
Mesaje: 1461
Membru din: 08 Iul 2005, 15:50
Localitate: sibiu

Mesaj de miky » 30 Ian 2008, 18:01

Fario_nebunu scrie: E ilegal pentru ca legislatorii de la noi sunt obtuzi la minte si fac jocul puristilor muscari.
legislatorii ... fac jocul puristilor muscari... oligarhi !!! :lol:
iti dai seama ce spagi grase au dat astia... :lol:
nu e suficient ca tu sa fii norocos...mai trebuie musai ca ceilalti sa nu fie !!!...
http://musca13.ro/home/

Avatar utilizator
dan bobei
veteran
veteran
Mesaje: 8241
Membru din: 08 Dec 2005, 19:07
Localitate: Brasov
Contact:

Mesaj de dan bobei » 30 Ian 2008, 18:39

Fario_nebunu, alias "dulaul", as zice sa stai acasa. Daca chiar vrei sa prinzi un pastrav, vezi ca sunt bazine amenajate (crescatorii) unde platesti si pescuiesti, eventual acolo sa ai voie acum. Respectand legea arati cat de "dulau" esti, nu crezi?

_Sanya
veteran
veteran
Mesaje: 551
Membru din: 21 Mar 2005, 12:06
Contact:

Mesaj de _Sanya » 30 Ian 2008, 19:45

Adi_ scrie:imi aduce aminte de unu Serbanel... simpatic baiat :D


el era care dadea foc la padure inainte de partide de pescuit ? :D :D :D de mult nu am vazut .... oare chiar a facut ? :lol: :D :lol: :D

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 30 Ian 2008, 20:10

asta e topic de "discutii generale"(legislatie) sau de "cafenea"(mishtocareala)?
spuneti-mi voi...oricum nu e de "partidele noastre" pt ca nu vad impresii ale partidelor de pescuit.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns