Primul pastrav pe 2008? Pro si contra

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 30 Ian 2008, 20:17

Michael scrie:asta e topic de "discutii generale"(legislatie) sau de "cafenea"(mishtocareala)?
spuneti-mi voi...oricum nu e de "partidele noastre" pt ca nu vad impresii ale partidelor de pescuit.
pai daca-l incurajam suficient...ne va povesti si impresiile primilor pastravi pe 2008...pacat ca cu euro asta....s-au scumpit ingrijorator ramele.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 30 Ian 2008, 21:18

S-a intors Serbanel si nu m-ati anuntat! Pai prieteni imi sunteti? :evil: :lol: :lol:

Michael, daca nu ti-ai dat seama e un topic de propovaduire a metodelor de braconaj, amestecat cu misto. Daca vrei sa-l stergi, sterge-l, daca vrei sa-l inchizi, inchide-l. Cine crezi c-o sa se supere?

Avatar utilizator
taicanoe
veteran
veteran
Mesaje: 1477
Membru din: 17 Feb 2005, 10:33
Localitate: Reșița
Contact:

Mesaj de taicanoe » 30 Ian 2008, 21:36

:lol: serbanel se supara ... si peste o vreme revine rebotezat :lol:
S'altare și bunăstare !

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 31 Ian 2008, 00:06

Serbanel scrie:Mai colegilor, ma bucur tare mult ca a venit iar vorba de pastrav prins la naturale, ptr ca eu mai mult asa il pescuiesc si vad ca sunt si altii care recunosc fara ipocrizie. Acum pe 1-3 mai cand voi face deschiderea, nu stiu unde, poate pe Timis langa Predeal sau pe Rasnoava ori Moieciu, o sa iau si rame, o sa caut si vierme de lemn si carabeti dar iau si cutia de linguri si naluci asa ca voi puea alterna. Vreau sa incec si twister mic in rau sau parau. Promit solemn ca nu retin peste 5 pastravi, asa ca tot sportiv ma numesc. Pe micile paraie de munte nu merge de dat la musca ptr ca o agati in tufe si crengi iar la lingura merge dar f greu (lingua 0 sau 00, fir de 0.14), asa ca naturalele sunt la ele acasa. Daca o sa inghita acul unul subdimesnionat, tai firul si ii dau drumul. Tin minte ce pe Timis am prins anul trecut vreo 2 pastraviori cu carlige in esofag, mi-a parut tare rau ptr ei, le-am dat din nou drumul fara sa pot face mai mult ptr ei. Stie cineva cum se poate scoate un ac inghitit fara sa omor pestele?
:lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol: :P :lol:

Fir intins ! tuturor. :wink:

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 31 Ian 2008, 00:32

tot marca "Serbanel"

"OK, mersi ptr incurajari. Sa inteleg si ca esti de acord ca in mod exceptional sa pot pescui noaptea pe rau cu pastravi? Pana la urma e sport curat, barbatesc, unde mai pui ca exista si riscuri. Daca nu aprinzi nici o lanterna sau bricheta, pescuiesti orbeste, la intuitie. Dar si ce senzatie sa simti muscatura pestelui pe intuneric....brrr..."


testele ADN nu au nicio valoare in comparatie cu topicul "SINAIA".
:D

totusi...sa razi gratis...e ceva! :D
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
Petru B.GD.N
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 20 Sep 2006, 11:17
Localitate: Bucuresti (B.RC.NI)/Baia Mare

Mesaj de Petru B.GD.N » 31 Ian 2008, 00:56

nu stiu de ce, dar eu cred ca tipul face caterinca, iar dc e asa e destul de amuzant, iar mai amuzanti sunteti voi ca va enervati. Dati-i "ignore" si se linisteste.
Oricum, e o pata de culoare pe forum.
Sector 4, contingent SUD, aria Periferie, Made in B.RC.NI.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 31 Ian 2008, 10:12

OK, vad ca venirea mea pe acest forum al pescuitorilor sportive a produs valuri, ce zic eu valuri….un tsunami autentic! Iar daca voi ziceti ca sunt avatarul lui Serbanel atunci eu de ce sa ma mai opun ca tot degeaba e, o tineti pe a voastra. Acum ca s-au acuumulat atatea interventii, va raspund si eu ca asa e frumos, nu? Noblesse oblige, mes freres pecheurs!
Va impart in trei categorii : simpatizanti, nedecisi si adversari.
Asa ca va raspund si euu diferentiat.
SF – chiar asa, astept raspunsul la acele intrebari, e un fel de ghicitoare iar eu sunt Sfinxul. Cine nu stie raspunsul....ajunge in lumea lui Anubis.
Vega – mersi ca zisesi ca sunt amuzant. Stiam...dar e placut sa ti se confirme from time to time. Face bine la ego!
Panda xxx – mersi pentru sugestia cu frecarea icrelor si cu pastilele. Ito doresc tie sa ajungi sa vezi pastravul doar la supermarketuri. Si in poze (cele pe care ti le voi trimite eu in mai)
Georges – ca bine zici, ar fi super fain sa nu mai fie locuitori in tara asta, cu exceptia noastra, sa zicem 20-30 de pescari! Ah da, si cateva femei sa ne faca fericiti, sa ne calce izmenele, camasile, sa spele ciorapii, sa gateasca pestii prisni de noi. Dar sa avem si mii de cutii de condomuri ca sa nu ne oracaie la cap aia mici care oricum nu sunt de folos acolo (sperie pestii, strica ramele etc)
Ovidiu – hai ca exagerezi mai rau ca Base cand se jura ca nu a pus mana pe posteriorul lui Udrea! Cum sa fie permis pescuitul doar la o singura naluca? E ca si cum tu ai avea voie sa mananci doar un aliment toata viata ta... In fond, noi, “naturalistiiâ€

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 31 Ian 2008, 10:25

dom fario,

in calitate de membru al categoriei robespieri si lenini, subcategoria simpatizanti, permiteti sa raportez tot respectul meu. :lol: rad cu lacrimi frate...exceptional!

la cati prieteni ti-ai facut deja, cred ca o sa iasa jocurile olimpice.
nu puteai sa apari si tu mai prin noiembrie asa? he he

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Ian 2008, 10:29

eugen scrie:dom fario,
nu puteai sa apari si tu mai prin noiembrie asa? he he
Esti nebun , in noiembrie il aveam pe Alex , daca coincid vreo 2-3 din astia nu mai merg la peste si stau pe net hehehe!!!

Fir Intins!!!

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 31 Ian 2008, 10:45

Fario_nebunu scrie: SF – chiar asa, astept raspunsul la acele intrebari, e un fel de ghicitoare iar eu sunt Sfinxul. Cine nu stie raspunsul....ajunge in lumea lui Anubis.!
Pai ti-am raspuns acolo , adica , oricum nu conteaza daca gasesti raspuns , tot o sa urci la pastravi cu un borcan de icre sau rime hehehe!!!
Daca pui niste poze ca sa reiasa ca ai fost , ma fac fan de-al tau hehehe!!! O poza la padurar in timp ce-l pindesti din tufis , o captura , apa , ceva pe acolo hehehe!!!

Fir Intins!!!

Scrie răspuns