Primul pastrav pe 2008? Pro si contra

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
adrian frunza
veteran
veteran
Mesaje: 877
Membru din: 14 Oct 2004, 19:15

Mesaj de adrian frunza » 30 Ian 2008, 12:13

salut.
m-am saturat de pareri pro si contra prohibitie .e o mentalitate ipocrita gaunoasa care favorizeaza frauda din partea tuturor :braconieri ,pescari cu permis si fara ,autoritati. un reproducator retinut ,dispare ireversibil din ecosistem cu sau fara prohibitie .americanii gandesc mult mai ecologic pe chestiunea asta .romania ramane o tara primitiva in problema gestionarii resurselor naturale .
cand am chef de pescuit nu ma poate opri aproape nimic .ciudat e ca am chef tot timpul.
fario ,la 12 cm ,aia nu sunt pastraviori sunt supozitoare .degeaba le dai drumul ,i-ai facut varza .
walleye

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 30 Ian 2008, 12:16

Adi_ scrie:imi aduce aminte de unu Serbanel... simpatic baiat :D
Exact la el ma gandeam si eu. :lol:

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 12:18

Da, e de bun simt ce spui tu! In mod normal pe fiecare rau de munte ar trebui sa se calculeze bonitatea si sa se dea dinainte un numar de zile de pescuit per pescar, asa incat sa ramana destui reproducatori in apa! Dar ce te faci cu pescarii care sunt in trecere pe acolo? De unde sa stiu eu acum ca in august poate ajung pe Cerna sau pe Izvoarele Carasului, ori pe Raul Barbat din retezat? Iar daca cei de la ocol imi refuza autorizatia, chiar crezi ca asta ma va opri sa pescuiesc? Asa ca la noi e cvasi imposibil de aplicat algotirmul asta cu zile de pescuit raportat la bonitatea apei. Deci tot in repopulari sta speranta!

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 30 Ian 2008, 12:19

eh, logica psihopata, tudore :lol:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
georges
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 11 Mai 2006, 12:44
Localitate: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Mesaj de georges » 30 Ian 2008, 12:32

Hai sa mergem toti pe ideea ca padurarii nu se plimba pe langa apa toata ziua, ca oricum nu o sa ne dea autorizatie sa pescuim, chit ca suntem in perioda de prohibitie; si mai mergem si pe ideea de C&R , dar numai daca pestele pacalit e sub limita legala; ce fel de C&R e asta? Pseudo C&R ?
Cat despre faptul ca locuitorii de la munte pescuiesc si iarna sau eu mai stiu cand, nici nu vreau sa mai aud cum pescuiesc si de ce.
Am asistat intr-o zi la laudele unui idiot, vecin de bloc cu mine, care isi are bunicii si originile in Nucsoara; cu ce patos spunea el cum bagau unii tarani de acolo curent in Raul Doamnei si culegeau apoi pistruiatii. Imi venea sa il strang de gat ! Si cand i-am explicat ca nu e in regula ce faceau nu ii pasa nici cat negru sub unghie.

Oare ce ne impiedica sa fim civilizati si sa avem simtul raspunderii si frica legii ? Neamu` lu` peste. :x

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 12:37

Georges
Nu fa o tragedie din mica mea escapada de februarie, ti-am spus ca retin pastrav doar daca e in jur de kilogram, si cum e putin probabil sa prind mai ales iarna si pe la Cheia ceva atat de mare...deci tot C&R este!
Despre "elecricienii" de pe Raul Doamnei, ce sa zic? Ar trebui prinsi si pusi si ei pe scaunul electric, cu picioarele puse intr-un lighean cu apa! Am auzit si eu de la padurari ca pe la Cabana Cuca au dat unii cu frunze de brusture zdrobite marunt si au omorat sute de puieti! Oare s-ar putea da pedeapsa capitala in asemenea cazuri? Ce bine ar fi....

Avatar utilizator
georges
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 11 Mai 2006, 12:44
Localitate: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Mesaj de georges » 30 Ian 2008, 12:44

Nu fac o tragedie; din pacate mai sunt destui care pescuiesc in perioada de prohibitie, care nu practica C&R, mai sunt destui care nu au bun simt si respect fata de peste,fata de alti pescari, fata de lege.
Iti spun si eu ca si altii inaintea mea ca mai sunt si alte specii de pesti cu care poti sa iti alimentezi pasiunea.
Inca ceva, de ce nu folosesti momeli artificiale ? Din cate stiu pescuitul la salmonide cu momeli naturale e ilegal.

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 14:54

Ba folosesc in 70% din cazuri momeli artificiale. Dar ce te faci cand:
1. paraul e semi-inghjetat
2. apa e maronie de la ploile de mai
3. sunt f multye crengi si radacini care te impiedica sa arunci naluci sau
4. paraul e f mic, accidentat, ramurile pomilor vin pana jos deasupra apei?
Sa nu imi spui tu ca in asemenea cazuri nu ai sapa in maluri dupa cateva rame ci ai arunca steril cu musca sau cu lingura! Chiar nu cred asta. Uite, sa stii ca si marii muscari francezi, elvetieni etc nu se rusineaza uneori sa dea cu rama sau pestisor, ca sa salveze o partida de pescuit la pastrav in conditii vitrege. Britanicii nu fac asta, e drept...dar oricum UK nu e in Europa din punctul meu de vedere, aia sunt acolo pe alta planeta.

Avatar utilizator
georges
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 11 Mai 2006, 12:44
Localitate: Pitesti/Bucuresti
Contact:

Mesaj de georges » 30 Ian 2008, 15:08

In primele doua conditii probabil ca as renunta la pescuit pe ziua respectiva in locatia respectiva.
De unde stii cum dau "marii muscari" din Franta si Elvetia? Ai vreo sursa sa vad si eu ?
E legal sau ilegal din punctul tau de vedere sa pescuiesti cu momeli naturale la pastrav?

Fario_nebunu
veteran
veteran
Mesaje: 3014
Membru din: 30 Ian 2008, 11:10
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Fario_nebunu » 30 Ian 2008, 15:12

OK, dar nu ki-ai spus ce ai face in situatiile 3 si 4 (care sunt, dupa cum stim amandoi, frecvente pe multe paraie de munte de la noi). Renunti si acolo? sau incepi sa fugi dupa lacuste prin iarba?
Despre marii muscari - am fost abonat prin 1998-2000 la revista La Peche si am vazut foiletoane despre cum pescuia o vedeta de-a lor cu pestisor la salmonizi dupa ce cu o saptamana inainte acelasi prezentase metoda nimfa lestata! Ti se pare bizar?

Scrie răspuns