Minciuni pescaresti

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

ionescu adrian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 02 Mar 2005, 08:46
Localitate: galati
Contact:

Minciuni pescaresti

Mesaj de ionescu adrian » 10 Iul 2005, 08:35

deschid acest topic pentru a va mai minuna si voi de ce le poate trece prin cap unor prieteni sau colegi de-ai nostri pescari cu multa imaginatie
marturisesc ca pe mine ma amuza destul de tare astfel de lucruri mai ales cand stiu ca nu poate fi adevarat si ei totusi o sustin cu tarie cauza lor.
iata ce imi povesteste un prieten ''mare pescar''
''pescuiam la o balta cu buchet de rame-pe vremea aia nu avea lansete asa ca pescuia la pripon-cu fir de 0.7 mm .Dupa ceva timp de asteptare ii trage ceva mare ,pune mana pe fir si incepe sa traga , trage trage ,pestele foarte foarte mare nu vroia sa se lase deloc invins. :roll:
Dupa vreo 15min de lupta firul incepe sa vina foarte foarte usor la mal si il cand scoate afara din apa in carlig era numai un os de peste -osul din cerul gurii al unui peste foarte mare- :twisted:

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 10 Iul 2005, 15:35

Povestea un pescar ca a pescuit pe o balta stiuca la mamaliga, probabil a pus pe carlig o bobita de mamaliga sa pescuiasca obleti si o stiuca a inghitit un oblete care se agatase in carlig.

Rares.S
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 26 Iun 2005, 19:26
Localitate: Bistrita

Mesaj de Rares.S » 10 Iul 2005, 17:04

Mai stiu eu pe unul care nu prea gandeste ce vorbeste,cica o 'pescuit' din lacul Colibita o maisna de spalat in stare de functiune .

ionescu adrian
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 127
Membru din: 02 Mar 2005, 08:46
Localitate: galati
Contact:

Mesaj de ionescu adrian » 10 Iul 2005, 19:41

am auzit la un pescar ca prins 2 carasi in acelasi carlig la undita cu pluta
inchipuitiva un caras agatat in carlig, si pluta de la undita dusa la fund sau culcata si pescarul nostru asteptand ,sa ii mai vina un peste in acelasi carlig, ca sa faca economie de mamaliga sau de rame
:D
daca e posibil asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie? :shock:

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 04 Aug 2005, 14:25

ionescu adrian scrie: daca e posibil asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie? :shock:
Acum 15 ani (deci aveam 12) pescuiam cu trestia sau firul in mana pe dambovit, unde iese de sub pamant spre timpuri noi. (OK, acum mi-ar fi rusine sa fac asta). Dadeam cu garizii din bradis sau cu lipitoare daca gaseam si prindeam ceva pestisori de 10-12 cm (nu situ cum se cheama).
Cand puneam lipitoare in ac, efectiv pestii se bateau pe ia, aproape sareau din apa cand scoteam firu cu pestele prins.S-a intamplat o data sa scot firu cu 2 pesti in ac. E posibil ca cel de-al doilea sa se fi prins "la japca" in timp ce scoteam... nu voi sti niciodata.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 05 Aug 2005, 04:49

Uzual, se prind guvizi mari sau hanusi, in "pereche" (doi in acelasi cirlig). Fiind foarte rapaci inghit ca nebunii si, citeodata, cirligul cu momeala iese prin opercul si este inhatat de alt peste. pescari batrini, care pescuiesc guvizi la volta (cu firul in mina, fara varga sau lanseta) au zeci de incidente de acest fel la activ. Dar de caras n-as prea crede ca se comporta la fel.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 05 Aug 2005, 07:56

din seria pescaresti (adica conteaza mai putin cat ma credeti) pescuiam la salau in lacul pantelimon. imi trage ceva, muncesc cu pestele vreo 5 minute...si cand il aduc la barca, era un salau de vreo 4 kg care nu era intepat....dandineta rasucise firul pe coada pestelui se facuse un nod de toata frumusetea si dandineta pur si simplu atarna pe langa peste.
Alta: eram cu un prieten bun pe dridu pe dale si pescuiam la oblete prin sfarsitul lui martie. pretenul asta prinde un peste si imi zice: ai 10 incercari sa-mi zici ce peste e asta! eu eram la vreo 20 de metri de el... si incep: somotei nu, clean nu, lin nu, stavrid nu, guvide urias nu, si tot asa ...nu mai stiam ce sa zic. ma apropii un pastrav curcubeu de vreo 30cm. de ne uitam ca prostii unul la altul; pastrav pe dridu...e drept se varsa ialomita...dar nu auzisem niciodata la nimeni.
asa ca il pune baiatul in juvelnic... cand sa plecam la 5-6 spre seara....in juvelnic nu mai era nimeni- fugise pastravul printr-un ochi mai mare.
acum pe drum eu il intepam....ma daca ti s-a parut asa de foame...?
si azi daca il intreb (intamplare in urma cu 5 ani) nu mai e sigur de ce a prins atunci...

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 05 Aug 2005, 08:25

tot din seria: "Ripley's Believe It or Not!" :lol:

Vazute:

Varsarea Ialomitei in Dunare - Giurgeni. Un pescar "pasnic" care dadea frumusel la un fel de spinning, numai ca "jig-ul" era o ancora mare agata la un moment dat ceva pe fundul apei. Si acest ceva pleaca si pleaca si se duce. Nici macar o secunda nu a putut sa-l tina pe loc.
Firul - care era destul de gros - s-a rupt ca o ata de papiota.

Auzite:

Tot prin butuci, la Giurgeni, povestea odata un pescar ca i s-a intamplat lui sa vada pe fundul apei un juvelnic cu peste in el si vreo doua lansete in momentul in care a trecut un vapot mare, chinezesc... Va dati seama ce turbine trebuia sa aiba acel vapor sa poata sa scada apa in asa hal.

Intamplate:

De intamplat, se pot intampla mai multe, dar ce imi aduc aminte acum, dintre ultimile partide de pescuit e ca am prins un biban, la grub, care avea in gura doar codita grubului, nefiind intepat. Asperitatiele din gura bibanului s-au prins destul de bine in grub incat am reusit sa scot bibanul.

claudiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 08 Noi 2004, 13:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de claudiu » 05 Aug 2005, 11:29

ionescu adrian scrie:am auzit la un pescar ca prins 2 carasi in acelasi carlig la undita cu pluta
inchipuitiva un caras agatat in carlig, si pluta de la undita dusa la fund sau culcata si pescarul nostru asteptand ,sa ii mai vina un peste in acelasi carlig, ca sa faca economie de mamaliga sau de rame
:D
daca e posibil asa ceva va rog sa-mi spuneti si mie? :shock:
Mai Adriane povestea e incredibila ca au incaput in acelasi carlig.
Legat de pluta, asteptat shi etc.. tzie chiar nu tzi s-a intamplat sa prinzi doi peshti odata chiar shi la pluta?

claudiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 08 Noi 2004, 13:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de claudiu » 05 Aug 2005, 11:34

Cineva cu care merg eu la peste a patzit urmatoarea chestie:

a fost la Prut pe o arie de 5-10 Km cum mergem noi de obicei. La un moment dat a agatzat o shtiuca la vobler. A scapat-o pt. ca s-a rupt firul shi a ramas voblerul in gura cumetrei.

Doua saptamani mai tarziu .. aproximativ in acelashi loc a prins-o iar. Cu vobler cu tot.
:lol:

Mi se pare asha de fascinant! Am auzit de peshti cu carlige in gura (in special crapi shi somni), am auzit de o mreana crescuta intr-un ochi de ochelar .. a ramas blocata acolo shi a crescut carnea peste de-a lungul vremii... dar sa prinzi acelasi peshte de doua ori mi se pare adevarat.
:lol:

Scrie răspuns