Minciuni pescaresti

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

claudiu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 103
Membru din: 08 Noi 2004, 13:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de claudiu » 05 Aug 2005, 11:38

Shi mai zic ceva shi gata:

cand eram mic am prins un peshte la rama.
Nimic spectaculos? Ba e: ca se tzinea numai de rama!!! :lol:

Cred ca n-are rost sa va mai zic cat de mare era peshtele daca n-a reushit sa rupa rama. Cert este ca a inghitzit din rama pana a ramas sufocat cu ea in gura, dar n-a apucat sa ajunga sa inghita shi carligul.

:wink:

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 05 Aug 2005, 14:38

Pe malul Dunarii un copil de 12 ani pescuia la somn. Deodata la lanseta s-a semnalizat o trasatura, copilul a ridicat lanseta sa intepe si in secunda urmatoare este tras cu tot cu lanseta in apa. Dupa cateva secunde copilul iese la mal la vreo 10 metri de locul de unde a plecat, bineinteles fara lanseta.

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

da

Mesaj de Leba » 05 Aug 2005, 15:43

pe o balta langa Iasi, la stationar. colegul meu de suferinta, pe la 10.30am, vazand ca nu se-ntampla nimic la pandaci zice: -scot si io momaia ca sigur nu mai am nik pe ea. scoate omu' si la 15 m de mal inteapa un salau de toata frumusetea de vreo 2,5kg care s-a lasat pacalit de jocul rotativ al arcului in apa. cred ca am mai auzit la cativa de salau la bomba golita dar asta e reala!
tot pe o balta din iasi, una auzita. la un miez de zi vin paznicii, taie chitanta si ne punem pe taclale. zic io: dom'le, mai e somn mare pe-aici. da ala: dom'le, avem unul de 90kg :shock: pe care l-am prins de 4 ori si de fiecare data l-am dat inapoi cu cate un belciug in buza. odata, era sa-l manace pe unu din paznici care a cazut din barca!
un copil de 9 ani pescuia cu bold indoit si varga de alun la lipitoare intr-un iaz, pe la bunica lui. periodic, fiindca se facuse cald tare mai facea cate-o scalda cu prietenii lui, cu "mariana", cu strigate si clipoceli. la un moment dat se duce pluta la fund, trage dracu' de varga da' nu poate sa-l scoata. mai vine un trepadus, il ajuta, trag din greu si pana la urma scot la mal un crap oglinda de vreo 3kg. si asta e reala. copilu' eram io si de atunci m-a prins microbu'... :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 05 Aug 2005, 15:46

lac Colun
pescari dand la crap cu...macaroane ( buchet)
la o recuperare a monturii , unul din ei a intepat un avat de vreo 5 chile
buchet de macaroane falfaind....... :)
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 06 Aug 2005, 00:11

Erau cu brinza? :lol:
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

sanyi
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 221
Membru din: 21 Mar 2005, 18:47
Localitate: oradea

Mesaj de sanyi » 06 Aug 2005, 07:28

salut
"povestiri adevarate"- bat de 1m, fir sufixde 0,05 si carlig rosu de 18 sau 20 cat se pote de "gros"
asta era montura cu care am prins totdeauna "micropesti" fara momeala
cu aceasta metoda am castigat si cateva pariuri, cum ca prind peste fara momeala
cei care nu cred sa incerce
trebuie sa va spun ca din montura mai lipseste ceva dar de acest lucru o sa va dati seama cand incercati
salut

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 06 Aug 2005, 22:49

sanyi scrie:trebuie sa va spun ca din montura mai lipseste ceva dar de acest lucru o sa va dati seama cand incercati
salut
Lipseste nu numai pluta si plumbul dar si ce este mai important...momeala :wink:

gabii
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 119
Membru din: 22 Dec 2004, 11:48
Localitate: Arad

Mesaj de gabii » 11 Aug 2005, 13:53

Acum o saptamana... pe canal spre iratos. M-am dus vineri seara sa momesc locul pt a doua zi... si cautam sa vad adancimea apei, cu o linie cu fir de 0,10, pluta, plumb , ac miiic mic de 14, ...si cum ma jucam io asa, de-data :shock: trage!!! Am prins un carasel. Am zis, OK, s-a intamplat... apoi iar am dat... si pluta statea culcata, am zis ca am dat in bradis, dau sa o scot si... iarasi prind un carasel. In clipa urmatoare am decis ca ii e foame si m-am apucat de pescuit ca lumea, cu momeala! Sa mor io ca faza e reala!
Colac peste pupaza, exact cand am prins primul caras au oprit unii cu masina si m-au intrebat daca mere treaba... io am apucat sa le raspund ca abia am venit si ca nu am momeala pe ac... Apoi au stat langa mine, au vazut cu ochii lor ca nu am nimic in ac si cand am scos al doilea caras: "beeei, tu ai mancat mult rahat cand erai mic beeeei!!!"

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 12 Aug 2005, 00:56

caras la carlig gol(cand reglam apa din barca) am prins si eu...mai precis la un owner cutting point auriu nr.3 si dupa -aia nu-mi aminteam daca am pus sau nu ceva in carlig...dar mi-am amintit ca am uitat mamaliga in masina... iesi la mal cu un caras...somnorosii aia de tovarasi ai mei inca mai umflau barcile... :)

Aquaro Angler
veteran
veteran
Mesaje: 557
Membru din: 10 Iun 2005, 02:35

Mesaj de Aquaro Angler » 12 Aug 2005, 07:17

Daca ar fi adevarat ca s-ar prinde pesti cu carligul gol, fara momeala, atunci s-ar modifica unele din teoriile academice ale boiliesurilor.

Scrie răspuns