Minciuni pescaresti

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 13 Aug 2005, 01:06

Nevasta lui Sile(cabanieru de la Sacalaia)...pescuia la babushca im mijlocul iernii, cand hopa! Babushca prinsa e luata de o shtiuca de 10 kg. "Noroc' ca a venit Sile repede cu securea shi a taiat mai larg copca pt ca shtiuca nu incapea prin gaura! Buahahahhahah... Trofeul monstrului e la cabana , shi poate , daca betzi cate ceva cu Sile, o sa aflatzi povestea live. Nu mai mentzionez ce scule foloseshti iarna la copca pt babushca (media de 10 cm). Sile, Sile...cand o sa te maturizezi tu?!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 15 Aug 2005, 08:26

Stii ca stiuca al carei trofeu e pe perete si a carei poveste e spusa cu atata placere ori de cate ori are Sile ocazia, de fapt nici nu e prinsa pe Sacalaia! :roll: :roll: :roll:

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Mesaj de SF » 15 Aug 2005, 13:30

Ca sa vezi . Cind am vazut capul ala , i-am zis la un amic cu care eram , zic "vezi mai , asta cu un fir de o,40 struna solida si un caras de 300 gr s-ar putea sa te loveasca " la care cabanierul a plusat la 0,60 . Oricum , la noi ne-a spus ca a avut vreo 17 kg si ca a prins-o nevasta lui .

Fir Intins!!!

Avatar utilizator
bivanus
junior
junior
Mesaje: 91
Membru din: 21 Aug 2005, 12:57
Localitate: constanta
Contact:

Mesaj de bivanus » 23 Aug 2005, 20:07

Auzita:
cam prin '93/'94 un pescar din Cernavoda a dat la somn linga piciorul podului.treaba a fost ca era beat manga si vroia sa doarma asa ca si-a legat priponul de picior sa simta cind trage si a bagat nanita la greu.
l-au gasit in Dunare alti pescari dupa vreo doua zile inca legat de un somn de vreo 30 kile

Patita:
la Seimenii Mici acum trei ani am ramas fara o linie.nu stiu cum,pur si simplu s-a dus.pe cind o inlocuiam...hop apare pluta cam la un metru de mal :twisted: salt ca ala nu as putea face nici platit.am luat o burta de toata frumusetea dar am salvat linia si am luat si pestele.nu mare pina in 3kg n-am inteles cum a rupt linie noua de 0.28
Criza a mai mare care acuma ne doare este criza de valoare

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 23 Aug 2005, 23:14

MihaiV, la cate versiuni are povestirea cu pricina, nu m-ash mira in realitate sa fie prinsa cu plasa de pe undeva...:)

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

...

Mesaj de Leba » 25 Aug 2005, 15:45

si una patita:
la stationar :oops: , pe o privata langa Iasi.
dupa ce se descarca sculele, se lanseaza etc...
la o varga silstar 2,7m/fir mono 0.3 carp expert/bomba de bazar etc trasatura puternik. :shock: sar de pe scaunel, mai astept o sec., trage iar si...intep! se simtea greu tare, varga paraia din incheieturi... vad asa ca un submarin cum trece pe sub apa in fata mea la vreo 10 m catre o zona de stuf :( tin cat pot din varful vergii, dihania ia fir de parca se plimba prin parc... si.. campeaza in stuf.
in fine strig la colegul meu, vine, ia varga si ma dezbrac mai repede ca orice stripteuza :D , sar in apa, ajung la stuf si gasesc momaia goala dar cu unul din carlige indreptat! :shock: :shock:
de mentionat: ora 7.30am/luna iunie2005.

normal, dupa aia n-am vorbit vreo 1h(mai putin injuraturi :oops: ) iar pescarii care treceau in cautare de locuri se uitau uimiti la perechea de chiloti care odihnea pe stuf..la soare :lol:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

si inca una

Mesaj de Leba » 02 Sep 2005, 08:52

la prut.
protagonisti: io si un pescar mai cunoscator la curgatoare mari.
ajungem, punem monturi simple, instalam betele cat mai vertical... in fine, dam la apa. io 3 lansete, el 3 lansete.
din cauza malului nu foarte primitor, una din vergi era la o distanta de vreo 10m de locul unde campasem. pe ea... rama de mal.
la un moment dat clopotelul de la lanseta respectiva... scandal mare! topai pe mal... peste vergi si boscheti :D in fine intep, se simte greu, prea greu chiar! :( era "teapana" varga dar totusi se simtea "vibratia" pestelui.. trag rau de tot, nimic, teapan.
vine colegu cu o funie groasa, face un lat serios, mai vine un pescar in timp ce io cascam ochii ca la circ.
zice omu: eeee, asta e, tre' sa te bagi in apa, te legam si te scoatem cu tot cu peste, k e mare, se pare :shock: :shock: io incremenesc! Prutul avea un curent maxim in zona aia, stiu sa inot dar... mi-era cam frica, sa fiu sincer.
in ultima instanta incepusem sa ma dezbrac siii zic: ia sa mai trag de varga putin..., pun mana, trag destul de tare ...se dezgata plumbul din pietroi si scot..... O MOACA DE 1 KIL!! :shock: plumbul se agatase de o p[iatra si .... ati inteles voi :D
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Cristi.J
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 08 Sep 2005, 20:29

Mesaj de Cristi.J » 08 Sep 2005, 21:11

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Aici care a fost minciuna??? ca ai prins o moaca de un kil??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
AM glumit

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 09 Sep 2005, 07:50

Cristi.J scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Aici care a fost minciuna??? ca ai prins o moaca de un kil??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
AM glumit
da,da... trebuia sa postez la intamplari adevarate... :D :D :D
nu, nu.. moaca e reala... dar s-a intors de unde a venit... :P :P [/img]
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 09 Sep 2005, 08:05

leba scrie:
Cristi.J scrie::lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Aici care a fost minciuna??? ca ai prins o moaca de un kil??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
AM glumit
da,da... trebuia sa postez la intamplari adevarate... :D :D :D
nu, nu.. moaca e reala... dar s-a intors de unde a venit... :P :P [/img]

Ha! Ha! Ha!
Uitati si moaca de "un kil" !!!!
Imagine
:wink: Leba nu prea a gresit topicul :D ... dar a evitat sa scrie greutatea pestelui cu ... zecimale! :oops:

Scrie răspuns