Gastronomie si alte dichisuri

orice subiect de discutie pe orice tema, mai putin pescuitul rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de costica_fishing » 08 Ian 2015, 18:19

Hai ca deja invat chestii noi si ...nemaiauzite :)

Adevarat ca datile trecute le-am pus la congelator fara sa le sarez in prealabil.
Corect, la dezghetat s-au spart multe, ceea ce le-a facut....mai putin apetinsate.
Clar asta voi remedia, daca voi mai recurge la congelare.

@nuke: sa inteleg ca dupa ce le murez, le pun in borcan si .....scurg peste ele saramura in completare?

Mai auzisem ca recomandau unii sa torn peste ele niste ulei, asa incat sa nu ajunga aerul la ele.

In ceea ce priveste curatatul lor, recunosc ca nu mi-am bagat niciodata mana in ele. Am curatat pielitele respective mestecand cu ceva furculita....
Daca sunt "recoltate" in decembrie si nu sunt inca dezvoltate deplin e un chin sa alergi dupa toate pielitele care le tin impreuna. Stau foarte bine lipite unele de alte. N-am reusit sa indepartez deplin respectivele tesuturi.

Am auzit de clatitul lor cu apa, dar mi-a fost frica sa nu se ...spele gustul. :D

Daca sunt aproape de maturitate sunt intr-adevar bune de mancat ca atare, dupa modelul celor rosii si celor negre.
Paine prajita, unt si ....vodka :wink:
Altfel - mai ok in salata. Sau ....asa m-am obisnuit.
near the beer

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 08 Ian 2015, 18:59

costica_fishing scrie: @nuke: sa inteleg ca dupa ce le murez, le pun in borcan si .....scurg peste ele saramura in completare?
Da.
costica_fishing scrie:In ceea ce priveste curatatul lor, recunosc ca nu mi-am bagat niciodata mana in ele. Stau foarte bine lipite unele de alte. N-am reusit sa indepartez deplin respectivele tesuturi.
Luati un batz de bambus de la chinezi sau japonezi,da,da,de acela de la "papa china sau papa sushi".
Perpendicular pe batz infigeti scobitori sau "bolduri*".
Rasuciti incet intre boabele de icre insa nu incercati sa deveniti un mixer uman ca le faceti praf..
Mare parte din pielite dispar...
*bolduri,adicatelea stramoshii agrafelor/capselor.Si a carligelor de pescuit pt copii.

rine
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 25 Apr 2009, 21:29

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de rine » 09 Ian 2015, 21:36

in Delta noastra iubita 'liposhca" crapa in patru o bucata de stuf. taie niste aschii tot de stuf, le pune in crapaturi in forma de cruce ,matiseaza cu ata siiii
freca cu onstromentu' intr-e palme icrele din castron. chiar mixer uman. nu se sparge nica.pielitele se aduna pe "scula" :twisted:
am si eu de ani de zile un "tacam" chinezesc pe care am rasucit niste agrafe de birou. nu arata ca morisca lipoveneasca , ci mai degraba ca un buzdugan. dar fonctioneaza ..la super..mai ales ca eu am, , poate (maxim) o zecime din ce prelucreaza "piscarii'.
daca lasi pieile, boabele capata un gust amar, in cel mai bun caz.
pe urma le pun intr-o panza deasa si intr-o strecuratoare deasupra unui castron timp de cateva ore( o noapte) la scurs. lasa ceva zema si sange.
abia dupa toate treaba asta dau sare. grunjoasa , fara iod(mare pacoste) o lingura cu varf la un boarcan de 400 gr. amestec , pun in borcan, cu grija sa nu ramana aer printre, inca un strat de sare deasupra siiii la frigider. linistit stau 6 luni. daca iau sa prepar din ele juma' dau iar sare deasupra.
cam asa le tin ..pe cele comune..ale de stiuca de la halim ca atare ,nu salata..le congelator. dar si ele sarate.

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Gogol » 10 Ian 2015, 23:44


deltaic
veteran
veteran
Mesaje: 1249
Membru din: 08 Mai 2011, 19:45

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de deltaic » 11 Ian 2015, 09:44

Gogol scrie:Pentru cine stie...:)

...si ce aluneca vinu' pe gat...sa zica Ghenadie...

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Ghenadie » 11 Ian 2015, 13:51

eu ? nu zic nimic, nu recunosc nimic :lol:
pastrama n-o fost buna :wink:

PS nu asta canta aseara domnu' gogol ? :lol1:

Avatar utilizator
Gogol
veteran
veteran
Mesaje: 2573
Membru din: 30 Apr 2011, 11:57

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Gogol » 11 Ian 2015, 14:12

Cantau lautaurii nu io. :bere:

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 11 Ian 2015, 14:47

Ah,ce va invidiez(iarta-ma Doamne iar am pacatuit)..
Probabil ati fost la "leaganul civilizatiei.......".
Off-topic.
@deltaic-Cobor din munte in 2 saptamani si ne auzim cu siguranta.ca sa ne vedem cu totii,cei mentionati de tine la ultimul telefon.

Avatar utilizator
Ghenadie
veteran
veteran
Mesaje: 1579
Membru din: 13 Noi 2011, 12:55

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de Ghenadie » 11 Ian 2015, 14:55

daaaa, ne-am cilivilizat :lol:
acu legat de gatit, stie cineva unde gasesc un vas din ala din bambus de gatit legume la abur?

Avatar utilizator
nuke
senior
senior
Mesaje: 437
Membru din: 16 Sep 2005, 09:38

Re: Gastronomie si alte dichisuri

Mesaj de nuke » 11 Ian 2015, 17:59

Ghenadie-uite aici una care se spala,este ajustabila pt oale,etc,etc..
http://www.pentrugatit.ro/cos-aburi-vitesse

Scrie răspuns