Lacul Morii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 23 Mar 2010, 10:48

Salut si bine v-am gasit pe acest forum. Ieri dupa masa am fost pe lac si am prins un biban peste juma' de kilogram si un strap la 200 de g + inca vreo 2 tzacuri in zona deversorului. Am vazut cativa pesti prinsi la rama bibani si carasi precum si "cetateni" cu plase.

Avatar utilizator
rookie4ever
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 238
Membru din: 07 Mai 2009, 07:16
Localitate: Bucuresti

Mesaj de rookie4ever » 23 Mar 2010, 12:01

@stefanflorin
Salutare si bun venit pe forum!
Plasele "cetatenilor" erau plase de pescuit sau sacose, ca eu unul m-am plictisit de cate sacose am "prins", iesirea si sacosa (daca nu lasam jigul in ele)... Oricum ma bucur sa aud ca mai prinde cineva peste. Sper ca ai lasat macar strapul sa se bucure de copilarie :)
Numai bine!

fanelul
veteran
veteran
Mesaje: 674
Membru din: 20 Aug 2009, 00:49

Mesaj de fanelul » 23 Mar 2010, 12:03

Si eu, tot ieri, pe LM nu am avut nici un tac! Am fost de dimineata la insula, pe unde este deversorul ala?
RX6 & Daiwa SS owner!

Avatar utilizator
evoIX
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 05 Noi 2008, 16:07

Mesaj de evoIX » 23 Mar 2010, 12:57

Va rog sa ma luminati si pe mine la o treaba despre LM, ca tocmai mi-am luat barcuta ... si ... LM mi-e f. aproape.
Exista vreo restrictie in sensul asta ? sau ma pot da liber cu barcuta fara sa ma "deranjeze" vreun comunitar.

Si daca "e voie", pe unde se poate intra, eventual fara dalele alea de beton.
Nu am fost niciodata pe LM la pescuit ... inca.

Multumesc.

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 23 Mar 2010, 14:24

...este "moca".....,fara "dale"nu prea,sau ff. departe...asa ca:"pe el".....
ps.."politia"...doar de :"impresie artistica"!!!!!!!!!!..cele bune..

Avatar utilizator
evoIX
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 05 Noi 2008, 16:07

Mesaj de evoIX » 23 Mar 2010, 14:31

Merci Didel, departe, departe ..dar totusi da-mi un reper unde e "fara dale" :)

thx

DidelPro
veteran
veteran
Mesaje: 630
Membru din: 11 Noi 2007, 18:12

Mesaj de DidelPro » 23 Mar 2010, 17:02

..prin Chiajna,ajungi la pod,dupa pod in stinga se face un drum....care are o spartura in el (dupa 0,5 km),este locul unde era un drum care lega Rosu de Giulesti Sirbi...acum distrus.....alta iesire la lac..cu forta bratelor...cele bune..
ps..locului i se spune :"La nuci"...insa nucii, sau transformat in vile!Am fost acum pe lac...sper ca valurile sa il mai "agite"!

melculbeat
veteran
veteran
Mesaje: 994
Membru din: 08 Mar 2006, 00:59

Mesaj de melculbeat » 23 Mar 2010, 18:08

DidelPro scrie:...este "moca".....,fara "dale"nu prea,sau ff. departe...asa ca:"pe el".....
ps.."politia"...doar de :"impresie artistica"!!!!!!!!!!..cele bune..
didele...invata-l si tehnici de supravietuire, in caz ca-i deranjeaza pe aia care baga plase :wink:
in 1923/ s-a nascut un mit/ nu existau stelishti shi nici catzei/ dar exista Rapid

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Mesaj de stefanflorin » 23 Mar 2010, 21:51

rookie pescuiesc in acest lac de prin toamna, de cand m-am mutat in zona (oltean fiind de fel) si nici o data nu am retinut vreun peste, si probabil pana nu prind vreun salau mai rasarit de un kil jumate sau mai mare nu cred ca voi opri ceva. Intreba cineva de deversor, eu cand am zis ma refeream la cel din care curge apa in dambovita, am pescuit langa el lansand in canal unde e apa adanca, antrenament mult si din fericire si cateva tzacuri. Cand am zis plase ma refeream la setcile "cetatenilor" care erau intinse de la insula pana spre coltul dinspre strand (cateva sute de metri bune). Sper sa ne vedem pe lac zilele astea sa mai schimbam o parere eventual sa stabilim aici o intalnire si poate mai aflam cate ceva nou despre acest lac si despre lourile fierbinti caci am vazut clar ca asta conteaza f mult cat si perioada din zi cand pescuiesti (dimineata devreme la prima ora si seara tarziu chiar pe negura)

Mihai Epcs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 149
Membru din: 25 Mar 2008, 21:59
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Mihai Epcs » 24 Mar 2010, 00:31

Astea sunt orele lui favorite pe LM....Dimineata si seara am prins mereu. Mai ales incepand cu aprilie.

Scrie răspuns