Noutati Delta Dunarii

contine topic-uri care au ca subiect balti sau locuri de pescuit sportiv

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4620
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 28 Oct 2007, 20:45

tocmai ce m-am intors de la mila 23
perioada 24 - 28 octombrie 2007
pescuitul a fost total nesatisfacator,rezultatul pe toata perioada = 4marle retinute si o gramada de biban,(ala prins in prima jumatate de zi) dar nu prea erau imbracati.
am pescuit pe canale,Catavaia,Stipoc,Iacubova(aici un preten o reusit sa pacaleasca una de 3kg),am intrat pe ghioluri,insa apa era f mica.
timpul a fost destul de bun,in sensul ca nu a plouat decat pe 24,dar in rest a fost innorat,iar de azi dimineata,s-a lasat ceata si s-a stricat rau timpul.
apa,pe dunare este in crestere usoara,dar este de culoarea cafelei si asta a inceput sa se simta si pe canale
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
wilddanube
veteran
veteran
Mesaje: 1255
Membru din: 04 Aug 2004, 09:57
Localitate: Delta Dunarii
Contact:

Mesaj de wilddanube » 28 Oct 2007, 21:23

Adiwolf
Cum se mai ajunge pe Iacubova? Tot pe jos ?
Acum 21 de ani am ajuns prima data acolo, la recomandarea lui mos Pituh, si am fost impresionat. Peste 4 ani se umpluse de plase. Cum mai e acum ?
www.wilddanube.ro

Avatar utilizator
gizmo
junior
junior
Mesaje: 76
Membru din: 21 Sep 2005, 20:05
Localitate: buc & fagaras
Contact:

Mesaj de gizmo » 28 Oct 2007, 23:26

Am fost si eu samb si duminica in aceeasi zona.
Stiuca = 0
Incredibil de mult biban. 3 insi am prins in 4 ore in jur de 17 kg in conditiile in care am dat drumul palmasilor.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4620
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 29 Oct 2007, 18:02

wilddanube scrie:Adiwolf
Cum se mai ajunge pe Iacubova? Tot pe jos ?
da,din pacate tot pe jos :cry:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5743
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 29 Oct 2007, 21:19

Sa fi avut occidentalii delta asta, era raiul pe pamant !
Asa este ! Cu o singura conditie...sa se bage iarasi vizele! :twisted: :oops:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

parintelle
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Oct 2007, 11:41
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de parintelle » 30 Oct 2007, 20:23

Copii, stati linistiti. exista "zvonuri" serioase ca de la 1 ianuarie 2008 pescuitul industrial in DD va fi interzis.
permisele de pescuit ale pescarilor NU au fsot reinnoite si nu cred ca se vor viza deci adio pescuit industrial.
adio cherhanale...

ramane deci contrabanda si cu putin efort in multe zone se paote imbunatati situatia.

cu putin efort din aprtea autoritatii SE POATE...

din pacate am pescuit pe dunare in dreptul satului , mila23...
am prins acolo primele marlite ...3 la numar....si 5-6 PLASE....din care 2-3 mono....printre nuferi ascunse, dar in vazul lumii totusi, la 2 pasi de senal.... vis a vis de sat....


in rest sincer nu prea am vazut...


GRAV este ce mi-au spus oamenii de acolo despre ce s-a intamplat in prohibitie si despre anul trecut...
eu nu am ajuns anul trecut si am aflat ca a fsot extrem de multe stiuca, un an peste medie mult....

nu se mai cumpara stiuca la cherhana, era saturata piata.
din pacate am auzit si de oribilitati cu nush ce ghiol pe care pluteau TONE de stiuca ...prinsa, eviscerata pt icre si aruncata in apa sa putrezeasca....



SPER ca de la anul sa fie putin mai multa linsite in delta...DD e
VIE, se paote regenera daca e LASATA sa se regenereze....


sa auzim de bine ;)

parintelle
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 17
Membru din: 25 Oct 2007, 11:41
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de parintelle » 30 Oct 2007, 20:31

in rest sincer nu prea am vazut...
ma citez pt o precizare: nu am pra vazut plase exceptand dunarea, si alea probabil puse vis a vis de sat de localnici pt consum propriu...

ORICUM la vintire nu se prindea nimic...pescarii "cisntiti" au cam falimentat anul asta...

dar de ce spun ca setcile sunt o falsa problema?
pai CINE se mai complica cu setci care trebuie puse, recoltate, eventual sa nu te vada careva, etc...cand e la mintea cocosului ca iti faci o scula cu sfantul curent si scoti TOT ce e pe sub tine, alegi ce-ti palce ...CAND vrei, unde vrei, daca te "prinde" cineva arunci goanga in apa si hai noroc si la multi ani, nu exista probe???

tre sa fii chair pampalau sa vrei sa braconezi si sa stai sa muncesti ca pescarii cu licenta, sa bagi plase, sa scoti peste din ele, sa mai si ingheti, sa te uzi, samd.....

deci problema setcilor de monofilament mi se pare una total secundara, nu asa se braconeaza...

Alex_
senior
senior
Mesaje: 340
Membru din: 14 Oct 2007, 11:51

Mesaj de Alex_ » 30 Oct 2007, 20:49

Nu e chiar asa, investitia e mai mare la "renel". Plasele monofilament costa mai nimic si sunt foarte usor de procurat. Si mai e o chestie, bateriile alea trebuie duse la o sursa de curent, incarcate etc. In multe sate din Delta, daca politistii incep sa-si faca treaba acest gen de braconaj poate fi limitat destul de usor.

Avatar utilizator
Sile
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 193
Membru din: 07 Iun 2005, 09:56
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sile » 31 Oct 2007, 08:31

Din punctu meu de vedere asta a fost un an bun in Delta. Inca vreo doi la fel si o sa fie super OK. Atata lume s-a plans ca n-a prins anu asta ca nu cred ca va mai cauta Delta dupa inca doi ani la fel. Jafu-n Delta e clar o problema. Dar jaf nu-nseamna doar braconaj ci si constructii aiurea, turism de-a valma, motoare etc. Iar la Mila 23, de exemplu, nu mai trag la vasle decat un turist poet sau un pescar cu vintire de sfoara. Pe Lopatna te plictiseai cu cortu acu e un fel de A2 de cand cu Matita lu Raduta. Stiuca se mai prinde pe canale limpezi (spre manastire, spre Poligheanca) prin buzunare (cutadine) la apa mica da-i sperioasa foc. Daca te vede o zbugheste la adanc.
Mie-mi place-n Delta!

Avatar utilizator
Armand
veteran
veteran
Mesaje: 807
Membru din: 20 Apr 2005, 10:20
Contact:

Mesaj de Armand » 31 Oct 2007, 10:02

Sile scrie:Din punctu meu de vedere asta a fost un an bun in Delta. Inca vreo doi la fel si o sa fie super OK. Atata lume s-a plans ca n-a prins anu asta ca nu cred ca va mai cauta Delta dupa inca doi ani la fel.
Asta e un pic vrajeala! S-a prins bine peste in Delta anul asta, insa cei care prind de obicei tac...
Depinde ce a cautat fiecare. A fost un an excelent pentru crap si un an bun pentru salau.
Faptul ca nu s-a prins peste tot timpul s-a datorat mai mult Dunarii care a fost capricioasa, decat Deltei, deci nu se prindea nicaieri, nu doar in Delta.
Intr-adevar o mare problema in Delta este Pseudo-dezvoltarea rurala, adik toti parvenitii care isi trantesc cate o pensiune unde vrea musq lor si brusc tot ce este pe o raza de 10-15 km in jurul lor, aste a lor dupa bunul lor plac...
Iarasi o problema mare este generata de sutele de cai putere de pe toate barcile...Cea mai rapciugoasa lotca tot are un motor de 10 CP pe ea.
Insa cea mai mare problema pe care o vad eu, este dezvoltarea turismului facuta haotic. De aici degenereaza toate celelalte.
Mi se pare o prostie enorma sa duci tot miticul intr-o rezervatie naturala fara sa ii impui cele mai elementare reguli.
Duci multi mitici in delta si ei ce vor sa faca!?
Sa manance- ce mananca!?- peste braconat.
Sa bea...- ce beau?!- bere la pet...- ce fac cu pet-urile?!- le arunca in apa.
Sa se plimbe...- Cu ce se plimba?! - cu salupa cu 100 de CP.
Dupa ce merg prima data, le place si se rafineaza...isi cumpara pusca sau 20 de lansete de obor si se intorc si zapacesc orice vietate din zona!

Scuze ca m-am aprins insa nu am prins un peste de 4 saptamani si sunt un pic agitat :?

PS: Anul asta a fost facut primul festival de muzica House la Sfantu Gheorghe.... :shock:
Spining....Prea bun ca sa fie light...

Scrie răspuns