Achizitionare scule muscarit

pescuit cu muste artificiale, flyfishing

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Moderatori

mihai si pu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 11 Sep 2006, 07:57

Mesaj de mihai si pu » 11 Mar 2009, 20:16

bondan scrie:Mihai poti sa-mi spui te rog cat te-au costat batul si mulineta? batul e rapid sau mai moale?
Nu pot sa-ti spun daca batul este moale sau rapid, pentru ca inca nu l-am folosit si sunt inca incepator in ale muscaritului. Pot sa-ti spun ca pe tot echipamentul achizitionat am dat cca.1200 lei.

Dan Alexe
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 05 Iul 2007, 02:17
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Dan Alexe » 11 Mar 2009, 22:00

Sa-l stapinesti sanatos si sa-l folosesti cu rezultate extraordinare.
Daca crezi ca ti-ai cumparat echipamentul te inseli. Abia ai inceput sa-l cumperi :D
Shnur intins!

mihai si pu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 11 Sep 2006, 07:57

Mesaj de mihai si pu » 12 Mar 2009, 09:00

Imbunatatirea echipamentului nu este o problema, deoarece eu sunt exact ca microbistii: cumpar doar pentru placerea dea detine si folosi piesa respectiva. Mai bine renunt la altele decat la placerea mea. Insa am zis sa incep si eu cu ceva, iar cand o sa ma familiarizez cu muscaritul sigur o sa-mi cumpar scule de top. Eu nu sunt un pescar care sa se multumeasca pe termen lung cu echipamentul detinut si periodic o sa-mi imbunatatesc arsenalul.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 12 Mar 2009, 11:06

genu: :D m-ai confuzat putin cu 'dane' in loc de 'bogdane' de aia eram nedumerit daca pentru mine era afirmatia sau nu. :). caut un bat clasa 4 de 2.70 da sa fie putin mai rapid si nu pot depasi 300 - 350 de RON bugetul din pacate. :(.

shoco: merci mult de explicatiile detaliate.

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 12 Mar 2009, 11:46

Sfatul meu, daca ai relatii in state incearca la cabelas ca scoti niste preturi super si reusesti sa te incadrezi suma eu am luat un snur scientific anglers air cel la 25 de dolari.
sau incerca un kit http://www.flytying.ro/shop/shop.php?pa ... tem_id=858
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
crisp
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 254
Membru din: 10 Dec 2004, 15:34
Localitate: Bucuresti

Mesaj de crisp » 12 Mar 2009, 13:23

Nu te supara dar cine te-a indrumat nu te-a indrumat bine. La banii astia mai bine dadeai 800 de lei si iti luai o lanseta "corespunzatoare" cu 200 iti luai un cortland DT si cu 30 o mulineta energo. Eu am avut 3zone exact ca a ta, a facut trosc, un prieten a patit acelasi lucru cu a lui si daca te mai uiti pe forumuri vei mai gasi unu' doi care au avut parte de aceeasi "bucurie". La noi in tara sa dai aproape 100 de euro pe o mulineta mi se pare absurd, nu ai ce pesti sa tii cu ea, toti pestii ii vei scoate tragand de fir si nu de mulineta.

Avatar utilizator
bondan
senior
senior
Mesaje: 382
Membru din: 29 Mar 2005, 09:26
Localitate: Cluj
Contact:

Mesaj de bondan » 12 Mar 2009, 15:06

Eu de 2 ani folosesc o mulineta energo de clasa 3, nici frana nu are, e mica si usoara, exact ce vroiam. A costat vreo 30 de RON :).N-am avut onoare sa o injur deoarece la pestii de max jumate de kg care i-am luat eu cu ea, a facut fata cu mega succes. :). Dar oricum, am pus mana si pe mulineta mai mijto si tre sa recunosc ca e fain sa te joci cu o mulineta meseriasa, da pana nu pierd primul peste din cauza mulinetei nu o schimb. :D

Avatar utilizator
shoco
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 274
Membru din: 30 Noi 2004, 13:59
Localitate: Cluj

Mesaj de shoco » 12 Mar 2009, 15:25

crisp scrie:Nu te supara dar cine te-a indrumat nu te-a indrumat bine. La banii astia mai bine dadeai 800 de lei si iti luai o lanseta "corespunzatoare" cu 200 iti luai un cortland DT si cu 30 o mulineta energo. Eu am avut 3zone exact ca a ta, a facut trosc, un prieten a patit acelasi lucru cu a lui si daca te mai uiti pe forumuri vei mai gasi unu' doi care au avut parte de aceeasi "bucurie". La noi in tara sa dai aproape 100 de euro pe o mulineta mi se pare absurd, nu ai ce pesti sa tii cu ea, toti pestii ii vei scoate tragand de fir si nu de mulineta.
Crisp, vad ca vorbesti 'in cunostinta' de cauza.
Nu o sa incerc sa iti explic teoria chibritului, dar daca tot au facut "trosc" acele lansete, ma intreb de ce nu a ajuns si la urechea mea, de vreme ce eu ma ocup de service-ul lor si lansetele au garantie pe viata.
Cunosc un singur caz in care un 3Zone s-a rup si asta a fost din vina lui Genu care a cazut pe ea.
La noi in tara sa dai aproape 100 de euro pe o mulineta mi se pare absurd, nu ai ce pesti sa tii cu ea, toti pestii ii vei scoate tragand de fir si nu de mulineta.
Crisp,hmda aici 'ai mare dreptate'.... :D .O sa imi arunc toate mulinetele mele si o sa incep sa imi bat cate doua cuie in maner si sa infasor snurul pe ele.
Pe acelasi principiu, n-ai nevoie nici de o casa cand poti trai in gara intr-o cutie de carton, n-ai nevoie nici de masina cand poti umbla pe jos, si n-ai nevoie nici de minte cand iti deschizi gura.

PS : Te rog nu te obosi sa imi dai replica ca oricum nu iti mai raspund.Nu o sa ma implic in polemici si replici acide.Multumesc

dragos74
veteran
veteran
Mesaje: 778
Membru din: 01 Feb 2005, 21:15
Localitate: bucuresti

Mesaj de dragos74 » 13 Mar 2009, 00:32

mihai si pu scrie:Salut prieteni. Am rezolvat problema si as dori sa "ma laud" putin, serios, as vrea sa va spuneti parerea despre echipamentul pe care mi l-am achizitionat:
- lanseta Vision 3ZONE FLY 9" #4;
....nu stiu lanseta dar Crisp e un baiat finut din ce stiu eu si nu vorbeste ca sa se afle in treaba....
....insa daca esti mai atent cu ea probabil ca nu va patii nimic...
- mulineta Shimano Biocraft XT34;
daca chiar costa 100 euro considera ca ai aruncat banii pe ferestra...
...nu trebuie sa-ti pui firul pe doua cuie ci doar sa iei o mulineta care face absolut aceeasi treaba si care costa pana intr-o 100 ron...

-
fir Vision Target WF4F;
parca ai spus ca pescuiesti pe rauri pana in 10 m.... atunci nu iti trebuia un fir WF in nici un caz , acesta fiind un fir pt lansat la distanta dar nu un fir pt prezentari usoare si fine in maxim 10 m....
....trebuia un fir DT care te-ar fi tinut si mult mai mult putand-ul intoarce invers la nevoie...
- penar muste Danica 4x;
....nu comentez
- muste;
....bine ar fi sa inveti sa le faci singur cu timpul....
...in nici un caz sa nu iei din magazine ....pe la arrow erau unele bune de de poza mai mult ....
....la nergofish se vand unele facute in china dar cu alta eticheta pe ele si care dca lansezi de doua ori se pare ca le sar fulgii...
...intra pe flytying si vezi ca sunt mai multi care au de vanzare...Luci , Zsolt, Sanya....etc

- ochelari polarizanti Solano;
...sunt buni daca au lentile de culoare cat mai deschisa (galbena)...pt ca in zonele umbrite de copacii de pe rauri te vor incurca daca sunt prea inchisi la culoare...

- backing, etc...
...nu-ti va folosi la nimic ....poti sa folosesti orice fir de pescuit sau ata chirurgicala....

Ce ziceti, fratilor? Bun echipamentul pentru inceput?
...sa-l stapanesti sanatos si sa-l pui la treaba cat mai repede...
P.S. La achizitionarea lui m-a ajutat un "meserias" in ale muscaritului


... :) ...

Avatar utilizator
genu
veteran
veteran
Mesaje: 590
Membru din: 07 Iul 2006, 21:48

Mesaj de genu » 13 Mar 2009, 06:11

shoco scrie: Cunosc un singur caz in care un 3Zone s-a rup si asta a fost din vina lui Genu care a cazut pe ea.
:shock: Crezi ca altii nu au citit discutiile pe alte forumuri ? :roll: de ce ma faci mincinos in fata tuturor pescarilor ? :twisted:

Închis