ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
MARIUS POPA
veteran
veteran
Mesaje: 3263
Membru din: 15 Iul 2007, 15:57
Localitate: Bistrita si Alba Iulia(Ro)

Mesaj de MARIUS POPA » 30 Apr 2011, 13:26

va salut,
ce parerea aveti despre acesti ochelari, aveti, stiti ceva de acea marca, se merita ori ba:
http://www.mormota.ro/ochelari/ochelari ... i.html?p=1
o parere buna sau rea! :wink:
Imagine
Mai intai ii faci hoti, si apoi ii pedepsesti ca fura!....V.Hugo
Daca vrei sa stii cine este un om, da-i o functie de conducere. (Robert Brasillach)
Fii pescar nu talhar.

Avatar utilizator
KiD Vicious
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 125
Membru din: 17 Sep 2010, 16:28
Localitate: Cluj - Campia Turzii
Contact:

Mesaj de KiD Vicious » 08 Aug 2011, 21:44

In urma cu aproape 1 an, am cumparat o pereche de Solano FL1253 de care sunt multumit...dar in urma cu cateva zile am observat ca o lentila "s-a decolorat cumva"...nu-i mai de culoare gri...ci mai degraba gri-albastrui...de curatat le-am curatat cu detergent lichid diluat cu apa, pulverizat pe lentile....si mai apoi tinute sub jet de apa rece...dupa care uscate cu un prosop moale din bumbac.
Oare sa fie din cauza felului in care le-am intretinut? :shock:

Avatar utilizator
Nemernic
veteran
veteran
Mesaje: 3962
Membru din: 25 Mai 2010, 10:15
Localitate: Din balta'n balta

Mesaj de Nemernic » 09 Aug 2011, 07:42

KiD Vicious scrie: Oare sa fie din cauza felului in care le-am intretinut? :shock:
NU ! ....cat dai... atat face... Am si eu o pereche de Solano, tot cam de 1 an, si la fel.....si-a pierdut din polarizare in partile laterale...
Help a man when he is in trouble, and he will remember you when he is in trouble again...

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 10 Aug 2011, 21:19

La ochelari va recomand ochelarii de soare silhouette. rame din titan si lentile polarizate si heliomate facute din acelas material pe care BAE Systems le foloseste la castile pentru pilotii de avioane de lupta.

http://www.silhouette.com/#/sun/sun_pro ... /8609/6130

cei mai usori ochelari din lume si nici nu au rama aceea din plastic neagra care se supraincalzeste la soare.
uiti ca ii ai pe ochi.
eu am o pereche de 3 ani si sunt dependent de ei.
relaxare totala a ochiului.

Avatar utilizator
colaps
senior
senior
Mesaje: 412
Membru din: 14 Apr 2011, 08:49
Localitate: Oradea

Mesaj de colaps » 11 Aug 2011, 07:49

fara nici o rautate shilouette aia is misto , da numa daca mergi la pescuit cu elicopteru . altfel zice lumea ca esti cocalar si nu greseste deloc . foarte finuti foarte foarte ( banuiesc ca si scumpi ) . prefer sa ramin la stifturile mele marca ozzie .

fara suparare da ?!

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Mesaj de Spring » 11 Aug 2011, 19:30

hahaha
nu sunt de coca pentru ca nu au nimic mare si auriu scris pe ei.
si nu cred ca vre-un cocalar veritabil a auzit de marca asta.
eu i-am luat la 180usd, dar folosindu-i si in scop medical nu cred ca au costat foarte mult. nu ii port doar la pescuit.mai toata ziua ii tin pe mufa.
am incercat multe firme, ray ban, polaroid, police, adidas, apline pro, u vex...dar astia ii taie de departe pe toti la confort si protectie UV.

am postat despre ei pentru ca sunt oameni pe aici care nu au auzit de ei si poate i-ar tenta.

cine da 300 de oiro pe o lanseta cred ca si i-ar permite fara mari compromisuri si asta nu l-ar face cocalar mai ales ca merg la orice tinuta, sezon si se preteaza bine la soferie.
numai bine!
:)

Avatar utilizator
payti
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 14 Iun 2009, 20:08
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de payti » 12 Aug 2011, 09:25

:cooler:

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Mesaj de Jedi » 14 Aug 2011, 01:58

Azi am luat Smith Optics modelul Vanguard la pretul de 140$ si maine merg sa-i schimb daca mai gasesc modele pe placul meu sau sa-mi iau banii inapoi. Puncte forte ar fi ...calitatea imaginii super trasnet, lentile mai mari exact cum mi-am dorit.
Problema e ca nu stau pe ochi si aluneca intr-una fiind destul de grei, in reginea nasului decupajul e destul de mare si foarte alunecos.Trebuie sa-i imping cu degetu intr-una inapoi , ca profu de biologie.
Pina acum am avut mai multi din gama 15-50 $ la care n-au fost nici un fel de probleme asa ca nu m-am asteptat la ceva rau de la astia :evil:

Avatar utilizator
MuskMd
veteran
veteran
Mesaje: 5488
Membru din: 13 Apr 2007, 06:09
Localitate: B. C.

Mesaj de MuskMd » 14 Aug 2011, 07:20

Gata? ai ajuns la vatra ? :D
Inglorious Muzkars - I tye me flyz n'I fly me tiez
mandru proprietar de pisicuta...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 14 Aug 2011, 09:32

Spring scrie:La ochelari va recomand ochelarii de soare silhouette. rame din titan si lentile polarizate si heliomate facute din acelas material pe care BAE Systems le foloseste la castile pentru pilotii de avioane de lupta.

http://www.silhouette.com/#/sun/sun_pro ... /8609/6130

cei mai usori ochelari din lume si nici nu au rama aceea din plastic neagra care se supraincalzeste la soare.
uiti ca ii ai pe ochi.
eu am o pereche de 3 ani si sunt dependent de ei.
relaxare totala a ochiului.
super arata, cat ai dat pe ei si de unde? ochelarii mei de vedere sunt identici, cu rama de titan si lentile cu aceeasi forma ca si cei din link...heliomati, dublu antireflex...dar fara polarizare.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns