ochelari polarizati

discutii despre lansete, mulinete, fire, naluci, etc. destinate pescuitului rapitorilor

Moderatori: Adelin, johnnybravo, tudor, Sorin, Moderatori

Scrie răspuns
edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

ochelari polarizati

Mesaj de edy.tm » 20 Iun 2010, 19:56

buna,

Stiu ca s-a mai discutat aceasta tema, insa vin cu o nelamurire, acesti ochelari chiar ajuta sa vezi naluca oriunde ar fi sau cum??

daca imi pierdut vobler cu ochelari acesta am sa vad unde s-a agatat???
- vezi si pesti in apa chiar daca e tulbure ?? cu alte cuvinte, cu ochelarii acestia poti vedea in apa limpede/tulbure naluca sau pestele care cu ochi liberi nu i-ai vedea ?? limpede ma refer , ca daca i la fund naluca, si cu ochi liberi nu o vad , as vedea-o cu ochelarii acestia?

Cel mai mult ma intereseaza daca as pierde un vobler, e agatat sa zicem intr-o creanga sub apa la adancime de 1,5 m , nu o vad cu ochi liberi, dar cu acesti ochelari as putea sa o vad? ca sa o recuperez ...?

Avatar utilizator
Adriann
veteran
veteran
Mesaje: 810
Membru din: 14 Sep 2008, 17:13
Localitate: Oradea

Mesaj de Adriann » 20 Iun 2010, 19:59

Nu.
Ochelari polarizati taie luciul apei si te ajuta sa vezi naluca si evolutia ei,atacul de peste ,binenteles sa fie floating.Sub apa nu vezi cu ei!
Imagine

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 20 Iun 2010, 20:05

Sub apa adica daca vobleru e sub apa la 1,5 m nu-l vad??/ doar la suprafata?

ms mult de raspuns

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 20 Iun 2010, 20:27

Ariann tu mi-ai raspuns totdeauna :):):):):), daca vrei cand ai sa vezi mesajul da-mi te rog un PM, sa-mi spui mai bine si daca ar merita sa imi iau unul , daca ma ajuta cu ceva, daca tu ai ;).. ms mult


toate cele bune.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 20 Iun 2010, 20:31

edy.tm scrie:Ariann tu mi-ai raspuns totdeauna :):):):):), daca vrei cand ai sa vezi mesajul da-mi te rog un PM, sa-mi spui mai bine si daca ar merita sa imi iau unul , daca ma ajuta cu ceva, daca tu ai ;).. ms mult


toate cele bune.
Daca apa este limpede cristal vezi si la 10m sub luciul ei..
cum totusi cred ca vorbim de o vizibilitate slaba..mai mult de 15-30cm nu cred ca vei vedea cu ochelarii tai polarizati...
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 20 Iun 2010, 21:25

just ,

ms de raspuns ;)

Avatar utilizator
RYOBI
veteran
veteran
Mesaje: 2792
Membru din: 10 Mar 2006, 11:19
Localitate: BISTRITA

Mesaj de RYOBI » 20 Iun 2010, 23:17

ai si alte avantaje pescuind o zi intreaga pe un luciu de apa ochii nu-ti obosesc de la reflectia razelor de soare in oglinda apei,ochelaii anuleaza reflectia,vezi si multe urmariri nefinalizate deci pt orice pescar merita ochelarii
Am 60 de bile albe.
fanatic76starter@yahoo.com
0745373235

Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 21 Iun 2010, 07:10

E clar ca pe apa murdara nu o sa vezi cu ei mai bine decat cu ochiul liber.
Aici trebuie sa intaresc ce a scris Ryobi . Vara ochelari polarizanti + sapca de soare sunt accesorii fara de care nu se poate. Cand eram mai tanar mai pescuiam fara ochelari polarizanti. Dar poate daca iti relatez o intamplare pescareasca o sa te deslusesti mai bine.
Intr-o vara batea un avat in draci intr-un repezis . Ma pozitionat in dreptul repezisului si am inceput sa lansez. Problema era ca in repezisul respectiv era un ditamai bolovan (langa ca lovea) si deci trebuia sa fiu pe faza tot timpul. Treaba aiurea era ca apunea soarele pe malul opus si imi batea drept in ochi. Am luat avatul (dar nu stiu daca era ala care batea dar oricum a fost bine), problema ca mi s-au umflat ochi in cap de nu pot sa iti explic. Pe langa ca vedeam tot felul de puncte si alte naluciri abia am vazut sa merg pe pietre. Deci...........
Eu iti recomand pentru vara lentile negre (cele chihlimbar merg mai bine spre toamna ca soare este mai putin puternic)>
the angler is catching xxx, not by the lure

edy.tm
veteran
veteran
Mesaje: 739
Membru din: 04 Iun 2010, 13:15
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de edy.tm » 21 Iun 2010, 08:47

va multumesc de toate cele spuse , O sa imi iau si eu o pereche, sa vad daca gasesc pe la magazinele deaici pentru pescuit, cu lentile negre, acuma ca vine vara,

ms mult de raspunsuri.

toate cele bune

ANDREI RIGA
veteran
veteran
Mesaje: 1651
Membru din: 05 Oct 2006, 11:40
Contact:

Mesaj de ANDREI RIGA » 21 Iun 2010, 13:10

Da ce , in Banat vine vara oleaca mai tarziu? Sau te refereai la vara astronomica ... :D :D

Scrie răspuns